IT sektor je jednoznačne jednou z najzaujímavejších a najlukratívnejších oblastí na pracovnom trhu. Priemerný plat vývojára v jazyku Java je v Bratislave na úrovni 2000 eur a s pokročilou praxou a schopnosťami rastie priamo úmerne. Cesta k takejto kariére pritom môže začať aj bez toho, aby si bol absolventom vysokej školy.

O tom, že ohodnotenie v oblasti informačných technológií je motivujúcim faktorom, nie je pochýb. IT tester si v hlavnom meste priemerne prilepší o 1 600 € za mesiac,  front-end developer o 1 800 eur a odmena programátorov v jazykoch Java, C++ či C# sa priemerne pohybuje okolo 2 000 eur. Tí šikovnejší pritom môžu rýchlo stúpať. Napríklad, pokiaľ skúsený programátor ovláda dnes v tejto oblasti veľmi vyhľadávanú nemčinu, jeho odmena môže rásť násobne.

Začiatok cesty k takejto práci v IT pritom nemusí viesť cez štúdium na vysokej škole. Dnes existuje niekoľko pokročilých kurzov, ktoré svojou výučbou dokážu účastníkov pripraviť na náročnú, ale zároveň lukratívnu prácu v IT. Vyžadujú si množstvo času, snahy a zväčša aj prvotných investícií. Odmenou pre úspešných absolventov týchto pokročilých kurzov sú však skutočné znalosti a oveľa svetlejšia budúcnosť v IT sektore.

Práve tým sa odlišujú od množstva bezplatných a krátkodobých online kurzov, ktoré sa v posledných rokoch vďaka internetu veľmi spopularizovali. Takéto možnosti pritom majú k dispozícii aj Slováci. Dostupných je niekoľko kurzov, ktoré unikátnym spôsobom pripravujú účastníkov na prácu v IT, prípadne zvyšujú ich kvalifikáciu. Prinášame výber troch najzaujímavejších.

IT v kurze

Prvý kurz v našom výbere pochádza priamo zo Slovenska, existuje už niekoľko rokov a prešli ním stovky absolventov. Teraz sa však z neho stáva úplne nová výzva. IT v kurze práve prechádza zmenami, ktoré z neho robia ešte lepšiu príležitosť na získanie pokročilej kvalifikácie v IT odbore. Zakladatelia zareagovali na potreby trhu a kurzy významne upravili. Pre účastníkov to znamená jedno – získať môžu ešte viac informácií, znalostí a schopností potrebných pre pozície ako Front-End developer, tester či Java alebo C# vývojár.

Nejde pritom o žiadny IT kurz, ktorý sa dá spraviť vyplnením jedného testu. Je to doslova štúdium, ktoré veľmi pripomína semester vysokej školy. 5 mesiacov denného štúdia, priama komunikácia s lektormi a ostatnými študentami, ale aj „domáce úlohy“ a zadania. Je jedno, či si nájdeš potrebné 3 hodiny denne doobeda alebo popoludní, ak chceš uspieť, povinnosti je potrebné splniť. Do školy však dochádzať nemusíš.

Informácie zhutnené do niekoľkých mesiacov štúdia ti ale poskytnú veľmi silný základ na uplatnenie vo svete IT. Vzdelávať sa je možné vo vzdelávacích programoch Tester softvérových aplikácií, Front-End Developer, Java Developer Junior, C# Developer Junior a novinkou sú tiež Základy nemeckého jazyka. V každom z nich sa naučíš aj komunikačné soft skills a najlepší sa zúčastnia aj praxe priamo v niektorej z partnerských firiem. Presne toto môže byť cesta k dvojtisícovej výplate.

IT v kurze má ešte jednu veľkú výhodu. Jednotlivé vzdelávacie programy síce nie sú lacné, stoja od 1980 eur do 2490 eur, lenže s ich zaplatením môžeš počkať až do doby, kým si po ich absolvovaní nájdeš prácu v IT. Podľa informácií na webe IT v kurze, až 90 % ich absolventov si našlo zamestnanie na dobre platených pozíciách s technologickým zameraním. Je to navyše jazykovo aj geograficky najbližší kurz v našom výbere. Tak čo, trúfneš si?

Apple trénerský certifikát

Momentálne druhá najhodnotnejšia firma na svete – Apple, si dáva dlhodobo mimoriadne záležať na zaškolení a schopnostiach predajcov v obchodoch Apple Store či odborníkov klientskej podpory. Tiež pomáha profesionálom v oblasti tvorby videí, hudby či programovania odlíšiť sa od ostatných špeciálnym certifikátom, ktorý dokazuje ich pokročilé znalosti technológie.

Tieto certifikáty stoja od niekoľko desiatok do troch stoviek eur a v závislosti od výberu im predchádza krátke školenie či tréning. Prípravu na certifikáciu je možné získať aj v Česku, pričom napríklad cena prípravného kurzu základov podpory pre MacOS je 690 eur.

Čech Petr Mára má ako jeden z mála certifikáciu pre oficiálneho Apple trénera (FonTech/FB Petr Mára)

Tá „pravá zábava“ však začína, pokiaľ chce človek so získaným certifikátom získať štatút profesionála a následne trénera. Takýto kurz si vyžaduje nielen získanie vopred spomínaného certifikátu, ale aby mal uchádzač šancu daný kurz úspešne ukončiť, odporúča sa dlhodobá profesionálna prax s danou technológiou.

Následná cesta pre získanie titulu trénera zahŕňa niekoľkodňový tréning a skúšky, ktoré už neprebiehajú online. Je potrebné za nimi vycestovať. Kurzy sa konajú napríklad v Nemecku, Francúzsku, vo Veľkej Británii, ale aj v Poľsku. Samozrejme, pre splnenie je potrebná pokročilá znalosť jazyka, v ktorom kurz prebieha. Ani úspešné absolvovanie kurzu ešte neznamená, že sa človek môže stať Apple trénerom, na to si ho musí vytipovať samotná spoločnosť.

Dôkaz, že získať daný certifikát nie je jednoduché, sa nachádza v zozname Slovákov, ktorí získali certifikát profesionála. Ten majú na Slovensku len dvaja ľudia.

Cisco certifikácia sieťových profesionálov

Ďalší kurz už je určený pre profesionálov pracujúcich v sieťovom odvetví IT. Cisco je celkovo jedna z najznámejších technologických spoločností sveta a má aj svoje vlastné kurzy. Certifikáty z nich sú najrešpektovanejšie v danom odvetví a ten, kto ich získa, preukáže svoju profesionalitu a odbornosť, a zároveň získa významný predpoklad na vyššiu odmenu za svoju prácu.

Pexels

Cisco má vo svojich kurzoch jasne danú hierarchiu a šplhanie po rebríčku odbornosti je zdĺhavý a náročný proces. Kurzov a certifikácií je veľké množstvo a záujemcovia si tak môžu vybrať vlastnú cestu a špecializáciu. Samozrejme, nie je to lacné. Už základný kurz označený ako CCENT stojí 1425 eur. Výhodu je, že sa často koná aj v Bratislave.

Daný kurz je základným predpokladom, pokiaľ chce profesionál smerovať ďalej. Pri ďalších leveloch Cisco certifikácie sa, samozrejme, zvyšuje náročnosť a stúpa aj cena. Najvyššiu úroveň, ktorú je možné v tejto certifikácii dosiahnuť, označuje pojem architekt. Ide o vrchol, ktorý môže jednotlivec v Cisco certifikácií dosiahnuť.

Pustíš sa do nich?

Tri kurzy, ktoré sa dostali do nášho výberu, dokazujú, že zdokonaľovanie v oblasti informačných technológií nie je jednoduché. Pre každého účastníka predstavujú výzvu, ktorej je treba obetovať veľkú snahu. Avšak to nie je jediná strana mince. Tieto kurzy sú zároveň unikátnou príležitosťou na zvýšenie vlastných vedomostí a schopností. Práve tie môžu viesť k vyššiemu platu aj k posunu v kariére. Ak sa vidíš v technologickej oblasti aj ty, slovenský IT kurz ponúka skvelú príležitosť začať.

Platové ohodnotenie je založené na štatistikách Grafton Recruitment pre pozície na Slovensku v rôznych krajoch

Článok vznikol v spolupráci s IT v kurze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom