Nad Atlantickým oceánom sa momentálne preháňa silný hurikán Irma, ktorý má ohroziť množstvo oblastí. Odhliadnuc od nebezpečenstva, pohľad na hurikán z vesmíru je vskutku zaujímavý.

Ohrozené sú najmä časti severovýchodného Karibiku, Portoriko, Dominikánska republika, Haiti a Kuba. V týchto oblastiach sa už na príchod dôkladne pripravujú, keďže hurikán je piatej kategórie a má dosiahnuť rýchlosť vetra až do 295 km/h.

Irma z inej perspektívy

O jedno z najnovších videí sa postarali kamery na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Takmer 9-minútové video zachytáva presun masívneho hurikánu, ktorý síce vyzerá pôvabne, no pôsobí naozaj desivo. Áno, presne táto biela hrôza zrejme zdevastuje mnohé dovolenkové destinácie, a to vrátane Floridy, na ktorej je už teraz vyhlásený výnimočný stav.

Nenechaj si ujsť
Tieto najnovšie fotografie Jupitera sú jednoducho dychberúce. NASA ukázala nevídané zábery

Skvelý predpovedací nástroj

Nástroje vo vesmíre sú pritom vedcami často používané pre predpovedanie trás a intenzít búrok na Zemi. Vďaka pohľadu na hurikány zhora dokážu vedci predpovedať stav podmienok, ale aj to, či hurikán zoslabne, alebo zosilnie. V tomto príde, bohužiaľ, zoslabnutie neočakávajú a hurikán rozhodne netreba podceňovať. Na Twitteri Medzinárodnej vesmírnej stanice sa navyše pravidelne objavujú nové videá, takže ak ťa podobné veci zaujímajú, určite ho sleduj aj naďalej.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom