Iste si si všimol, že z vesmírneho hľadiska ľudstvo zameriava svoju pozornosť najmä na Mars. Tá však v našej slnečnej sústave nie je ani zďaleka jedinou, ktorá si zaslúži pozornosť. Najnovšie nám to na sérii fascinujúcich fotografií dokazuje vzdialený Jupiter.

Ak si ešte spomínaš na učivo zo základnej školy, tak iste vieš, že ide o najväčšiu a najhmotnejšiu planétu našej slnečnej sústavy. Taktiež si možno spomínaš na to, že toto mohutné teleso nemá pevný povrch a jeho atmosféra tak v istom bode plynulo prechádza do plášťa. O čosi hlbšie zase plášť opäť plynulo prechádza k horúcemu jadru. Ďalším nemenej zaujímavým faktom je, že Jupiter sa okolo svojej vlastnej osi točí najrýchlejšie spomedzi všetkých planét, ktoré obiehajú okolo Slnka.

Vzdialený a záhadný

Otočenie o 360° totiž tomuto obrovi trvá menej ako 10 hodín. Takáto rýchla rotácia zapríčinila vznik gigantických a farebne jasne odlíšených štruktúr, ktorými je táto planéta známa. Tieto „búrkové zóny“ sú dokonca také veľké, že ich možno pozorovať priamo zo Zeme, a to aj malým ďalekohľadom. Práve tieto štruktúry sa najnovšie podarilo zachytiť kozmickej sonde NASA, ktorá nesie názov Juno. Tá vyrazila ešte v roku 2011 na svoje vesmírne dobrodružstvo, pričom 5. júla 2016 dorazila k cieľu.

Nehostinný, no zato prekrásny

Nenechaj si ujsť
NASA predviedla impozantnú fotografiu Marsu, kde je na povrchu suchý ľad

Tým bola práve najväčšia planéta našej slnečnej sústavy, ktorú má sonda skúmať. Jej primárnou úlohou je skúmanie atmosféry a mesiacov, ktoré okolo tohto obra oblietajú. Pri tomto skúmaní okrem iného vytvára zaujímavé fotografie, ktoré následne najznámejšej vesmírnej agentúre pomáhajú v zisťovaní rôznych detailov o Jupiteri ako takom. NASA je však v poslednom čase na zábery z kozmu štedrá a neváhala sa tak s internetom podeliť aj tie zachytávajúce piatu planétu v poradí od Slnka. Všetky z nich si môžeš prezrieť v galérii vyššie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú