Predstavenie výročného iPhonu X bolo pre Apple významnou udalosťou, ktorá taktiež nadchla milióny jeho fanúšikov. Nováčikovi s bezrámikovým displejom a mnohými skvelými funkciami sa spočiatku darilo, no predaje postupom času nenapĺňali očakávania. Analytička Narci Chang zo spoločnosti JP Morgan teraz očakáva výrazný pokles výroby, pretože dopyt po iPhone X stále klesá. 

Ubehlo 10 rokov, odkedy v Apple predstavili prvý iPhone, ktorý mal zmeniť svet a komunikáciu ľudí na diaľku. Na počesť tejto udalosti spoločnosť pripravila výročný model iPhone X, ktorý bol predstavený počas septembrovej premiéry spolu so svojimi „osmičkovými“ súrodencami. Táto novinka dostala do vienka moderné technológie a dizajn, ktorým sa konečne vyrovnala konkurentom. To sa však už nedalo povedať o novom iPhone 8 a 8 Plus, ktoré opäť disponovali starým známym dizajnom. Práve prémiové vlastnosti vyzdvihli iPhone X pred očami zákazníka a ten si tak radšej kúpil technológiami nabitý smartfón s najmodernejším dizajnom.

Stratil iPhone X počiatočný glanc?

Napriek vysokému záujmu pár mesiacov po predstavení začali predaje tohto kúsku výrobcu trápiť. Dopyt totiž nebol tak vysoký ako sa pôvodne očakávalo, za čo môže z veľkej časti aj pre mnohých privysoká cena. Predajné čísla teda postupne klesali a im sa musela prispôsobovať aj výroba. Len od januára do marca tohto roka malo byť podľa analytičky Narci Chang vyrobených približne 15 miliónov kusov výročného iPhonu X.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / randomfrankp / YouTube

Nenechaj si ujsť
Huawei zaútočí na iPhone X. Model P20 predvádza jednu zo svojich zásadných vlastností

Na pohľad slušné číslo však malo byť pôvodne vyššie ešte o 5 miliónov kusov. Len v rozmedzí 3 mesiacov tak ide o 25 % pokles výroby, ktorá sa žiaľ zrejme bude znižovať aj naďalej. Nasledujúcich 12 týždňov má byť pre tento model Applu ešte tragickejších a výrobné linky majú vyprodukovať o 44 % menej kusov. Pôvodné predpoklady hovorili, že sa od apríla do júna vyrobí až 18 miliónov kusov iPhonu X. Analytička spoločnosti JP Morgan ale prezradila svoje nelichotivé odhady, a teda, že sa produkcia okreše len na 10 miliónov kusov. Takýto razantný pokles výroby teda neveští nič dobré.

Zobraziť celú galériu (0)
Screenshot / randomfrankp / YouTube

Počiatočný hype a vysoké predaje sa tak rozplynuli ako sen a spoločnosť teraz musí riešiť nedostatočný záujem zo strany zákazníkov. Mnohí z nich však nehodlajú za vlajkový model Apple zaplatiť 4-cifernú sumu ani v týchto dňoch. Predajcovia a operátori aj na americkej pôde preto začali iPhone X ponúkať v rôznych akciách, ktoré by boli pre zákazníka omnoho lákavejšie. Predpoklady analytikov tak tomuto prémiovému smartfónu príliš neprajú. Pokiaľ sa bude pre Apple nechcený scenár naďalej stupňovať, môžeme zo strany obchodníkov vidieť ďalšie zľavy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP