Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Ako píše Mark Gurman z agentúry Bloomberg (tému si všimol aj Androidauthority), Apple chce tento rok zásadne dobehnúť konkurenciu s Androidom. Inžinieri totiž podľa neho v pripravovanom iPhone 14 použijú funkciu nazvanú ako always-on displej, ktorá sa postará o neustále zobrazovanie časti obsahu aj v čase, keď je zariadenie v pohotovostnom režime – respektíve by bol zhasnutý.

Pre Apple nejde o úplnú neznámu, technológiu totiž trochu iným spôsobom používa od roku 2019 vo svojich hodinkách Apple Watch.

Gurman naznačuje, že novú technológiu čiastočne prezradili úniky ohľadom operačného systému iOS 16, ktorý sa predstaví už 6. júna na konferencii WWDC 2022. Apple má v rámci neho prepracovať používateľské rozhranie uzamknutej obrazovky, pričom by sa sem mali dostať prvky, ktoré sú typické pre „stále zapnutý“ displej.

Screenshot / YouTube / EverythingApplePro E A P

iPhone 14 by tak nemal mať problém neustále zobrazovať čas, dátum, informácie o počasí, pripomienky, notifikácie a podobne. Za všetkým bude stáť technológia displeja známa ako LTPO, vďaka ktorej sa môže výrazným spôsobom znížiť obnovovacia frekvencia displeja. Ešte viac energie však šetrí OLED displej, kde svietia (a míňajú energiu) len tie body, ktoré niečo naozaj zobrazujú – tmavá plocha je úplne vypnutá a bez spotreby energie.

V súčasnosti má iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max variabilnú obnovovaciu frekvenciu v rozmedzí od 10 Hz do 120 Hz. Túto funkciu nazývame ProMotion. Displeje použité v iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max by však mohli dostať väčší rozsah od 1 Hz do 120 Hz, vďaka čomu by na nich bez zásadného zvýšenia spotreby energie mohla pracovať aj funkcia Always-on. V praxi to znamená, že ak budeš potrebovať vedieť koľko je hodín alebo či ti prišli nové správy, už nebude potrebné ťukať prstom do displeja alebo iPhone dvíhať zo stola. Tieto informácie budú dostupné nonstop.

Konkurencia má túto technológiu už viac ako 10 rokov 

Hoci je pravda, že Apple už roky používa vo svojom iPhone kvalitné OLED displeje, férové je dodať, že konkurencia je v tomto segmente o krok ďalej. Napríklad taká Nokia N8 s operačným systémom Symbian prišla s technológiou always-on už v roku 2010. Poďakovať sa za to mohla novej generácii AMOLED displejov, ktoré sa v danom čase začali dodávať do jej smartfónov.

Screenshot / YouTube / EverythingApplePro E A P

V nadväznosti na Nokiu pokračovali aj výrobcovia smartfónov s operačným systémom Android. Always-on displej dnes môžeme vidieť v smartfónoch od spoločností Motorola, LG, Samsung, Google a mnohých ďalších.

Mark Gurman vo svojej správe na záver prezradil, že Apple chcel túto technológiu implementovať už v minuloročnom iPhone 13 Pro a iPhone 13 Pro Max. Z nejasného dôvodu ju ale preskočilo a tak ju ponúkne až v roku 2022. Ako však býva zvykom, opäť pôjde len o exkluzívnu vychytávku modelovej rady „Pro“.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú