Od predstavenia tohtoročných iPhonov nás delí len pár dní. O modeloch iPhone 13 teda toho už vieme pomerne dosť. Prinášame ti preto kompletný prehľad infomácií, ktoré poznáme.

Zatiaľ posledná séria iPhone 12 priniesla azda najväčšie zmeny za posledné roky, pričom okrem „klasických“ vylepšení týkajúcich sa výkonu, fotoaparátu či displeja sa Apple zameral aj na zmenu dizajnu a konštrukcie smartfónov a priniesol podporu pre 5G.

Séria iPhone 13 príde v troch veľkostiach – 5,4-palcový iPhone 13 Mini, 6,1-palcový iPhone 13 a 13 Pro a 6,7-palcový iPhone 13 Pro Max, ktoré budú priamymi nástupcami minuloročných modelov.

Aktualizácia 13.9.2021:

Krátko pred oficiálnym predstavením novej série iPhone 13, na ktoré Apple pozýva všetkých fanúšikov, sa objavili detailné informácie o pamäťových verziách. Tohtoročné modely iPhonov 13 v prémiovej „Pro“ variante majú dostať až 1 TB vnútorného úložiska, informuje 9to5Mac s odvolaním na informácie známeho analytika Ming-Chi Kua.

Vôbec prvýkrát teda Apple predstaví svoj smartfón s tak veľkým priestorom pre data. Modely iPhone 13 Pro a 13 Pro Max by teda mali prísť na trh so 128 GB, 256 GB, 512 GB a najnovšie aj 1 TB úložiskom. To sa však pravdepodobne odrazí aj na cene a najvybavenejší model s terabajtovou vnútornou pamäťou nepochybne bude aj najdrahším iPhonom v histórii značky.

Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Zmena v tomto smere však čaká aj dostupnejší iPhone 13 a iPhone 13 mini, ktoré už nebudú k dispozícii v úplnom základe so 64 GB úložiskom. Túto pamäťovú verziu má Apple úplne vypustiť z ponuky a prinesie na trh už len praktickejšie, no opäť drahšie verzie so 128 GB, 256 GB a 512 GB vnútornou pamäťou. Maximum bude navýšené aj tu, aktuálne modely boli v najvyššej konfigurácii dostupné „len“ s 256 GB pamäťou.

Zároveň však boli opäť načrtnuté informácie o tom, že aj tento rok môže výroba iPhonov 13 meškať kvôli problémom v dodávateľskom reťazci. Okrem nových smartfónov potvrdil spomenutý analytik aj príchod nových slúchadiel AirPods 3.

Tie sa majú dizajnom ponášať na doterajšie prémiovejšie slúchadlá AirPods Pro, no nedostanú silikónové nadstavce ani aktívne potláčanie okolitého hluku. Všetky oficiálne informácie sa ale dozvieme už zajtra počas dlho očakávanej keynote, ktorá štartuje o 19:00.

Aktualizácia 7.9.2021:

Len týždeň pred očakávaným oficiálnym predstavením novej série iPhone 13 sa na internete objavilo video, ktoré odhalilo silikónové kryty pre najväčší model iPhone 13 Pro Max, informoval 9to5Mac. Zároveň sa tak potvrdzuje označenie modelovej rady, o ktorej sa pred časom špekulovalo, že by mohla niesť označenie iPhone 12S.

Video zachytáva veľké množstvo čiernych silikónových krytov s modelovým označením nového iPhonu 13 Pro Max, pričom taktiež prináša pohľad na to, ako veľký by mohol byť modul zadného fotoaparátu. O trojici objektívov v nadchádzajúcej sérii sa už dosiaľ hovorilo, že budú mať obrovské rozmery v porovnaní s objektívmi v minuloročných iPhonoch 12 Pro.

Zábery boli zverejnené na Twitteri, no autor „PinkDon“ ho krátko po publikovaní stiahol. Zachovala sa však verzia videa na YouTube, ktoré ale nezachytáva žiadnu inú farbu krytov ani kryty pre ostatné modely z novej série. Preto je treba tento únik brať s rezervou.

Pripomeňme, že podľa doterajších únikov informácií z pomerne dôveryhodného zdroja, o ktorých sme písali v predošlých updatoch článku, by mal Apple rozosielať pozvánky na predstavenie novej série iPhone 13 a hodiniek Apple Watch Series 7 už dnes 7. septembra.

Pokiaľ tak nedošlo medzičasom k odloženiu eventu, oficiálneho debutu noviniek od Apple by sme sa mali dočkať už o týždeň 14. septembra. Počiatočný predaj však môžu sprevádzať komplikácie najmä v prípade novej generácie Apple Watch Series 7, ktorá má podľa doterajších správ problémy so sériovou výrobou, a tak môže byť na začiatok pre zákazníkov vyhradené len obmedzené množstvo kusov.

Aktualizácia 30.8.2021:

Minulý rok spôsobilo predstavenie prvých 5G iPhonov 12 veľký záujem medzi fanúšikmi Applu a tento rok by to mohol výrobca ešte vylepšiť ďalšou vítanou technológiou. Známy analytik Ming-Chi Kuo totiž predpokladá, že nová séria iPhone 13, ktorá bude predstavená už o pár týždňov, prinesie so sebou satelitnú komunikáciu cez družice na nízkej orbite Zeme, informuje 9to5Mac.

Týmto spôsobom by používatelia týchto iPhonov 13 mohli volať a odosielať správy, aj keby v danom momente neboli v dosahu štandardnej 4G alebo modernejšej 5G siete. Ide však o prvú správu o pridaní takejto funkcionality, o ktorej sa dosiaľ pri špekuláciách o tohtoročných iPhonoch nehovorilo.

Satelitná komunikácia by potom mohla byť v budúcnosti využitá napríklad aj pre Apple AR okuliare či autonómne vozidlo spoločnosti, ktoré je stále opradené veľkým rúškom tajomstva. Samotné iPhony 13 však majú využiť satelitnú komunikáciu LEO (Low Earth Orbit) vďaka modemu Qualcomm X60, ktorý túto možnosť podporuje.

Zatiaľ ale nie je detailne známe, ako bude táto novinka v iPhonoch 13 fungovať a či ju Apple neplánuje obmedziť len na využitie vo svojich správach iMessage a volaniach cez FaceTime. Všetko sa však dozvieme oficiálne už o niekoľko týždňov. Podľa predošlých únikov je totiž predstavenie novej série iPhonov naplánované na 14. september.

Aktualizácia 26.8.2021: 

Známy leaker s dôveryhodnou minulosťou uniknutých informácií priniesol do éteru očakávané správy o predstavení novej série iPhone 13. Jon Prosser vo svojom príspevku na Twitteri totiž prezradil zo svojho zdroja dátum spustenia predobjednávok aj termín začiatku predaja všetkých modelov iPhone 13.

Podľa jeho informácií s odvolaním na čínsky zdroj IT Home, ktorý sa v minulosti ukázal ako dôveryhodný, majú byť predobjednávky na nové Apple smartfóny spustené 17. septembra a predaj potom začne o týždeň neskôr, konkrétne v piatok 24. septembra. To by potom znamenalo, že oficiálne predstavenie iPhonu 13 by sa takmer s určitosťou malo odohrať už 14. septembra počas očakávaného utorkového eventu, ktorý Apple plánuje.

Spoločnosť by tak mala pozvánky na túto udalosť rozposielať už 7. septembra. Samotné dátumy z čínskeho webu sa majú zhodovať aj s internými zdrojmi Jona Prossera a zároveň s termínmi spred pandémie, počas ktorých zvykol Apple svoje nové iPhony predstavovať.

Okrem smartfónov sa máme navyše dočkať aj predstavenia nových bezdrôtových slúchadiel AirPods 3 s novým dizajnom po vzore AirPods Pro a hodiniek Apple Watch Series 7 s novým dizajnom a väčšími ciferníkmi.

Aktualizácia 24.8.2021:

Po všetkých doterajších únikoch informácií prišiel pred pár dňami na svetlo sveta zaujímavý únik, ktorý v podstate potvrdzuje to, o čom sa špekulovalo už dlho. Fotoaparáty novej série iPhone 13 budú obrovské. Dokazujú to nové fotografie, ktoré exkluzívne zverejnil slovenský portál SvetApple.sk.

Svetapple.sk

Na fotkách je vidieť porovnanie obalov pre nový iPhone 13 Pro s aktuálnym iPhonom 12 Pro, ako aj porovnanie obalov pre väčší model „Pro Max“. Uloženie fotoaparátov bude v prípade prémiového iPhonu 13 a 13 Pro Max výrazne väčšie ako v doterajšej sérii a zväčšia sa taktiež šošovky. iPhone 13 Pro a Pro Max bude disponovať šošovkami o priemere až 1,58 cm v porovnaní s 1,2 cm a 1,42 cm šošovkami iPhonu 12 Pro a 12 Pro Max.

Dostupnejší iPhone 13 a iPhone 13 mini dostanú nové diagonálne uloženie objektívov a veľkosťou šošoviek dobehnú minuloročný iPhone 12 Pro Max. Údajným dôvodom tejto zmeny má byť stabilizácia Sensor Shift, ktorá sa ocitne v každom novom modeli zo série iPhone 13. Doteraz ňou disponoval len iPhone 12 Pro Max.

Svetapple.sk

A hoci od tohtoročných Apple smartfónov mnohí nečakajú zásadné dizajnové zmeny, na menšie vylepšenia dizajnu predsa len dôjde. V prvom rade sa znova potvrdzuje menší výrez displeja, ktorý odhaľujú aj predpripravené ochranné sklá výrobcov príslušenstva. Reproduktor z doterajšieho výrezu sa presunie nahor a celková šírka výrezu sa zúži na 2,57 cm z pôvodných 3,45 cm.

Svetapple.sk

Zmení sa aj poloha selfie kamery. Kvôli vyššiemu umiestneniu reproduktora pre volania využije Apple širší 11,3 mm modul (9,32 mm doteraz), ktorý však bude tenší, aby zapadol do vrchnej časti výrezu. Obal pre iPhone 13 Pro taktiež potvrdil zväčšenie hrúbky, zrejme kvôli väčšej batérii, ktorú tento rok nájdeme v celej novej sérii.

Podstatnou zmenou bude aj mierna zmena polohy hardvérových tlačidiel, ktoré sa budú nachádzať o čosi nižšie ako v aktuálnych modeloch. Podľa toho tak môžeme usúdiť, že obaly, ktoré si používatelia zaobstarali po kúpe minuloročných iPhonov 12, nebudú kompatibilné s novými iPhonmi 13. Všetky detailné zmeny si môžeš pozrieť na priložených fotografiách.

Aktualizácia 10.8.2021:

Predstavenie tohtoročnej série prezývanej iPhone 13 nás čaká už budúci mesiac. Agentúra Bloomberg najnovšie prinesla zaujímavú správu, podľa ktorej nám Apple prinesie veľké vylepšenia fotoaparátov na drahších „Pro“ modeloch, upozornil 9ToMac.

Americký gigant je známy svojim vyladením portrétového režimu pre fotografie, ktorý bol predstavený spolu s iPhone 7 Plus ešte v roku 2016. Tento rok sa má dostať aj do videa, ktorého snímanie v potrétovom režime prinesie rozšírenie o možnosť rozostrenia pozadia.

Zobraziť celú galériu (40)
EverythingApplePro E A P/YouTube

Leaker Max Weinbach pritom už v marci uviedol, že portrétový režim pre iPhone 13 bude používať nové algoritmy, ktoré budú zahŕňať údaje zo senzoru LiDAR, a tiež podporovať video výstup.

Okrem toho však bude na nových „Pro“ modeloch umožnené nahrávanie videa vo formáte ProRes, ktoré ponúka kvalitnejší výstup pre profesionálov. Apple tento formát vyvinul pred viac ako desiatimi rokmi, pričom podporuje rozlíšenie až do 8K.

Zlepšení sa však majú podľa Bloombergu dočkať aj fotografie, pri ktorých Apple úrajne použije nový systém filtrov na zlepšenie reprodukcie farieb, ktoré budú múdrejšie než tie existujúce a zmeny na ľudí a objekty aplikujú precízne použitím umelej inteligencie, čomu bude s istotou vypomáhať aj ISP jednotka v novom procesore Apple A15.

Aktualizácia 18.7.2021:

O tom, že pripravovaná séria iPhone 13 bude disponovať aj funkciou Always On, ktorá udržiava displej stále zapnutý v dizajne zmenšenej zamknutej obrazovky s časom, stavom batérie či notifikáciami, informoval leaker Max Weinbach už pred pár mesiacmi.

V tom čase však išlo o pomerne nejednoznačnú informáciu, keďže neboli známe ani mnohé ďalšie špecifikácie a vlastnosti, ktoré postupom času potvrdili ďalší známi leakeri.

Analytik Mark Gurman z agentúry Bloomberg však najnovšie v svojom pravidelnom newsletteri informáciu o funkcii Always On v nových iPhonoch potvrdil, pričom zároveň doplnil aj niekoľko ďalších zaujímavých informácií, upozornil portál 9To5Mac. Funkcia Always On by na modeloch iPhone 13 mala fungovať podobne ako u Apple Watch.

Podľa Gurmana môžeme s príchodom nových iPhonoch očakávať rýchlejší čip A15, už niekoľkokrát omieľaný menší výrez no najmä nový energeticky úsporný LTPO displej so 120 Hz frekvenciou, ktorý majú dostať tohtotočné „Pro“ modely.

Zatiaľ tiež nie je potvrdené, či dostanú funkciu Always On iba nové „Pro“ modely so 120 Hz displejmi, no keďže aj „nižšie“ smartfóny série majú disponovať úspornejším OLED displejom, môžeme ju očakávať aj u nich.

Aktualizácia 9.7.2021:

Pomaly, ale isto sa schyľuje k septembrovému odhaleniu novej série, ktorá by nakoniec mala byť podľa všetkého značená ako iPhone 13. Špekulovalo sa aj o názve, ktorý Apple zvykol využívať v minulosti u vylepšených verzií predošlých iPhonov, no ako sa zdá, písmena „S“ sa zrejme nadobro vzdal. Po sérii iPhone 12 nás tak tento rok čakajú dva iPhony 13 a dva iPhony 13 Pro.

Ich dizajnovú stránku však už v predstihu odhalili makety určené pre výrobcov ochranných obalov. Zhodou „náhod“ sa aj tento rok makety objavili v zhruba rovnakom čase, ako makety iPhonu 12 vlani, ktoré, ako sa ukázalo, boli takmer identické s finálnym dizajnom aktuálnej série.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Marques Brownlee (@mkbhd)

Môžeme preto predpokladať, že aj tieto makety iPhonov 13 majú veľmi blízko realite a v septembri uvidíme takmer totožne vyzerajúce smartfóny aj v realite. Isté malé dizajnové zmeny však nastať môžu. Ako bolo avizované, aj teraz sa dočkáme štvorice modelov s rovnakými veľkosťami, aké sú aktuálne na trhu.

Najväčšie zmeny však bude badať na zadnej stene každého z nich. Základná séria iPhonov 13 totiž prinesie nové, diagonálne uloženie hlavných fotoaparátov, ktoré budú oveľa väčšie. Narásť má aj trojica fotoaparátov v tohtoročných „Pro“ modeloch, ktoré budú v porovnaní s terajšími objektívmi na pohľad gigantické. Zväčšiť sa má preto aj samotné uloženie foťákov.

Špekuluje sa aj o zmenšenom výreze displeja na prednej strane, no tento dizajnový prvok nové makety neodhalili. Môžeme sa tak len domnievať, že Apple by mohol vypočuť priania používateľov a kontroverzný „notch“ po rokoch konečne zmenšiť. Koniec koncov, podobu makiet a zrejme aj finálny dizajn série iPhone 13 si môžeš pozrieť aj na priloženom videu.

Aktualizácia 4.7.2021:

Od predstavenia novej série iPhonov nás delí už len zopár mesiacov a na internet sa opäť dostávajú nové informácie týkajúce sa tohtoročnej série. Po všetkých doterajších správach boli niektoré zmeny vyvrátené, no naopak sa k nim pridávajú ďalšie novinky, ktoré by sme mohli vidieť v novej generácii týchto smartfónov. Nové video kanálu EverythingApplePro pritom zahŕňa aj odhady pre budúcoročné iPhony 14.

V prvom rade sa však tento rok zrejme nedočkáme označenia „iPhone 13“. Apple totižto prinesie niekoľko vylepšení, kvôli ktorým by mala byť celá séria označená ako „iPhone 12S“. Zároveň mnohí označenie iPhone 13 odmietajú z dôvodu, že číslo 13 je vo viacerých kultúrach považované za nešťastné.

Aj teraz tak príde na svet štvorica modelov, vrátane nového iPhonu 12S mini, ktorý sa ale už o rok pravdepodobne neobjaví. Podľa všetkého uvidíme mierne zmeny dizajnu, ako bolo avizované skôr. iPhone 12S a iPhone 12S mini dostanú diagonálne umiestnenie objektívov fotoaparátu a „Pro“ modely prinesú väčšie fotoaparáty.

Zväčšiť sa má aj indukčná cievka pre bezdrôtové nabíjanie, vďaka čomu sa môžeme dočkať výkonnejšieho MagSafe nabíjania a tiež možno reverzného nabíjania. iPhony s prívlastkom „Pro“ tento rok dostanú aj automatické ostrenie ultraširokouhlého fotoaparátu, ktoré je v doterajších modeloch fixné.

V novom videu od známeho YouTubera bolo taktiež vyvrátené, že nový iPhone 12S Pro a Pro Max majú dostať 1 TB pamäte. Apple sa tak bude držať pri najvyššej 512 GB pamäťovej verzii u Pro modelov a pri 256 GB u lacnejších iPhonov.

Ostatné doterajšie „leaky“ sú však stále v hre, čo sa týka aj menšieho výrezu displeja, 120 Hz obnovovacej frekvencie či stabilizácie Sensor Shift pre ultraširokouhlý objektív vo všetkých nových modeloch.

EverythingApplePro E A P/YouTube

Nové informácie sa potom týkajú aj očakávaných hodiniek Apple Watch Series 7, ktoré by mali priniesť avizovaný dizajn v štýle aktuálnych iPhonov. Interné komponenty hodiniek dostanú viaceré kľúčové novinky, vrátane výkonnejšieho čipu, no Apple sa má tento rok sústrediť na zlepšenie výdrže batérie.

Po dlhom čase sa tak môžeme dočkať aj dlhšej výdrže na jedno nabitie, avšak za cenu absencie plánovaných senzorov pre monitorovanie teploty tela. Dočkať sa môžeme aj odolnejšej verzie hodiniek „Explorer Edition“, ktorá by bola vhodnejšia do náročných podmienok.

Aktualizácia 22.6.2021:

Apple sa minulý rok rozhodol ponechať cenník svojich predstavených modelov iPhone 12 v súlade s predošlým rokom, čo bolo pre mnohých malým prekvapením.

Podľa najnovšej správy spoločnosti TrendForce, na ktorú upozornil 9To5Mac, sa americký gigant svoju stratégiu meniť nehodlá ani tento rok a nové modely tak predstaví s rovnakými maloobchodnými cenami ako  sériu iPhone 12.

To znamená, že americká cena najlacnejšieho 5,4-palcového iPhone 13 mini by mala začínať na sume 699 dolárov, zatiaľ čo 6,1-palcový iPhone 13 dostane cenovku 799 dolárov. Modely iPhone 13 Pro a Pro Max tým pádom dostanú cenovku začínajúcu na 999 dolároch a 1099 dolároch.

Absencia zmien v amerických cenách naznačuje, že sa nezmenia ani tie slovenské, a tak môžeme u nás očakávať iPhone 13 mini so štartovacou cenovkou na 799 eur a iPhone 13 na 899 eur, zatiaľ čo modely iPhone 13 Pro a Pro Max budú u nás stáť od 1149 eur a 1249 eur.

Zobraziť celú galériu (40)
EverythingApplePro E A P/YouTube

Správa TrendForce ďalej potvrdila niektoré predošlé úniky, vrátane zmenšeného výrezu v hornej časti obrazovky a AMOLED zobrazovacích panelov, ktoré budú na „Pro“ modeloch konečne disponovať aj 120 Hz obnovovacou frekvenciou.

Zaujímavosťou však je, že správa referuje k nadchádzajúcim modelom ako sérii iPhone 12s, pričom túto informáciu dávnejšie priniesol aj známy leaker Jon Prosser. Zároveň sa Apple údajne neuchýli k navýšeniu maximálnej úložnej kapacity nových iPhonov na 1 TB a aj tohtoročná séria si tak podľa úniku zachová maximálnu kapacitu 512 GB u „Pro“ modelov.

Aktualizácia 2.6.2021:

Nová štvorica iPhonov 13 má tento rok disponovať výrazne väčšími batériami ako pominulé roky. S výkonnejším, no efektívnejším procesorom, a najmä LTPO displejom so 120 Hz obnovovacou frekvenciou a ProMotion technológiou zrejme tohtoročné iPhone zhltnú viac batérie. Tomu sa však prispôsobí kapacita, informuje 9to5Mac.

Podľa leakstera L0vetodream majú mať očakávané iPhony 13 väčšie batérie vo všetkých verziách. Dočkáme sa aj modelu iPhone 13 mini, ktorého batéria narastie o 8 % na kapacitu 2406 mAh. Výraznejší nárast kapacity potom pocíti dvojica iPhone 13 a iPhone 13 Pro, ktoré budú vybavené podľa únikov 3095 mAh batériami.

Zobraziť celú galériu (40)
EverythingApplePro E A P/YouTube

Najväčší skok čaká najväčší iPhone 13 Pro Max, ktorého akumulátor dostane až o 18 % viac kapacity a poskytne rovných 4352 mAh. Kvôli zväčšeniu batérií však môžeme očakávať aj mierne zvýšenie hmotnosti samotných zariadení. Informácie o väčších batériách však nie sú zásadnou novinkou, no teraz poznáme odhady o očakávaných kapacitách.

Tento krok ešte vlani potvrdil aj uznávaný analytik Ming-Chi Kuo a skutočne to teda vyzerá, že tento rok prídu iPhony 13 s väčšími batériami. Zrejme sa tak dočkáme aj dlhšej výdrže na jedno nabitie. Bude zaujímavé sledovať ako sa väčšia batéria podpíše najmä na výdrži „Pro“ modelov. Práve tie dostanú  energeticky úsporný LTPO displej so 120 Hz frekvenciou a zvýšenie kapacity by im mohlo kompenzovať väčšiu spotrebu, no reálne pomôcť aj k o čosi dlhšej výdrži.

Aktualizácia 20.5.2021:

Popri novom iPhone 13 si svoju premiéru na jeseň odbije aj nová generácia hodiniek Apple Watch. Portál Forbes najnovšie upozornil na video známeho leakera Jona Prossera, ktorý na svojom YouTube kanáli dnes zverejnil možné rendery v spolupráci s dizajnérom Ianom Zelbom, podľa ktorých by sa mal odvíjať nový model Apple Watch Series 7.

O novom dizajne inteligentných hodiniek od Apple sa v kuloároch šepká už niekoľko mesiacov a napriek tomu, že si na ich predstavenie ešte nejaký čas počkáme, tieto rendery nám naznačujú, akým smerom sa Apple vyberie.

Prosser tvrdí, že Apple, podobne ako u svojich iPhonov a nových modelov iPad Air a Pro, prejde na ploché hrany aj u Apple Watch, ktoré tak po novom budú viac zodpovedať dizajnu iPhone 12 (a iPhone 13).

Hodinky však na zadnej strane budú stále zaoblené, pretože úplné „sploštenie“ všetkých hrán by znamenalo, že by sa nosili vcelku nepohodlne. Úplne ploché tiež nemá byť ich krycie sklo, pretože jeho čiastočne zaoblený dizajn mu okrem iného poskytuje aj vyššiu odolnosť voči nárazom.

Zmeny by mali nastať aj v hrúbke hodiniek, ktorá by sa vďaka plochým hranám a stenšeniu mala znateľne znížiť oproti doterajším modelom, pričom podľa Prossera prinesie Apple aj novú zelenú farbu.

Pochopiteľne ide stále o špekulácie, ktoré treba brať so štipkou soli, no stále sa môže jednať aj o nasledujúcu verziu Apple Watch Series 8. Keďže sa však americký gigant s príchodom série iPhone 12 rozhodol dizajn svojich produktov konečne posunúť, je veľmi pravdepodobné, že sa zmeny dotknú aj jeho inteligentných hodiniek.

Podotkneme len, že spomínaný leakster má v celku dobrú históriu, počas ktorej pravdivo predpovedal viacero dizajnových a funkčných zmien v mnohých produktoch Apple, ale i Googlu či Samsungu.

Je preto pravdepodobné, že sa príliš nemýli ani v prípade Apple Watch 7. Jeho odhalenia totiž vlani predbehli veľmi podobné správy od uznávaného analytika Ming-Chi Kua, ktorý rovnako informoval o veľkej dizajnovej zmene pre tohtoročnú generáciu Apple hodiniek.

Pôvodný článok:

Dizajn

Ako informuje MacRumors, veľké dizajnové zmeny sa u modelov iPhone 13 tento rok neočakávajú. Japonský portál Mac Otakara s odvolaním na čínske zdroje už v januári avizoval, že tohtoročné modely budú mať približne rovnakú veľkosť ako modely iPhone 13, pričom jediné zmeny nastanú pri hrúbke, ktorá sa u všetkých modelov zväčší o viac ako 0,2 mm. Očakáva sa tiež, že modely iPhone 13 budú o niečo ťažšie kvôli väčším batériám.

Zmeny však podľa dostupných renderov a uniknutých snímkoch nastanú na zadnej strane, konkrétne u šošoviek fotoaparátu, ktoré majú byť po novom u modeloch nižšej triedy (iPhone 13 a 13 Mini) usporiadané diagonálne.

Zatiaľ nie je jasné, prečo sa Apple k takejto zmene uchýli, no jedným z vysvetlení môže byť napríklad zväčšenie jednotlivých šošoviek, ktoré majú u „Pro“ modelov vyčnievať z tela zariadenia o 0,87 mm viac. Z toho dôvodu môžeme prepokladať, že rovnaké zmeny čakajú aj iPhone 13.

Zmenšenie čaká naopak notoricky známy výrez nad displejom iPhonov, čo už avizoval aj známy analytik Ming-Chi Kuo. Viditeľný je tiež na uniknutých fotografiách zobrazovacích panelov a 3D modelu iPhone 13, ktoré dávnejšie zdieľal japonský Mac Otakara, či na renderoch od 91Mobiles.

Ešte v roku 2019 sa tiež šírili informácie o tom, že Apple v roku 2021 prinesie úplne bezportový iPhone, pričom „prvým krokom“ týmto smerom malo byť práve odstránenie nabíjacieho adaptéra z balenia, ktorého sme boli svedkami u série iPhone 12, a príchod nových bezdrôtových nabíjačiek MagSafe.

Podľa aktuálnych informácií, ktoré potvrdil aj leaker Ming-Chi Kuo, si však tohtoročné iPhony port ponechajú. Prechodu z Lightning na USB-C sa však podľa analytika nedočkáme ani tento rok, pričom Apple sa ho údajne zdráha kvôli jeho „otvorenému štandardu“ a slabšej vodeodolnosti, než má jeho vlastný port Lightning.

Podľa agentúry Bloomberg sa tiež možno dočkáme veľkého návratu snímača odtlačkov prstov Touch ID na nových iPhonoch, ktorý však bude zabudovaný pod ich displejom. Tu sa však fámy rozdeľujú do dvoch smerov, pričom podľa The Wall Street Journal by mal Apple využívať optickú technológiu. Ming-Chi Kuo však naznačil, že americký gigant použije ultrazvukovú technológiu od Qualcommu, ktorá je o čosi bezpečnejšia.

Displej

V prípade zobrazovacích panelov na nových iPhonoch sa od Apple tento rok definitívne očakáva, že prinesie displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou. Tie mali prísť už na minuloročné modely, no kvôli údajným problémom s výdržou batérie ich americký gigant posunul až na tento rok.

Tohtoročné „Pro“ modely by tak mali dostať displeje s technológiou ProMotion so 120 Hz obnovovacou frekvenciou, ktorú už dobre poznáme z iPadu Pro. Jej úlohou je dynamicky prispôsobovať zobrazenie a meniť obnovovaciu frekvenciu podľa toho, čo práve používateľ robí, čím výrazne zvyšuje používateľský zážitok tam, kde je to potrebné, no pri prezeraní webu či fotografií sa automaticky zníži, čo šetrí batériu.

Zobraziť celú galériu (40)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Apple v tomto prípade plánuje použiť technológiu Y-OCTA, ktorá umožňuje zapojiť dotykové senzory priamo do OLED panelu bez potreby samostatnej vrstvy. Výsledkom je tenší displej, ktorý je tiež cenovo dostupnejší, informoval MacRumors.

Nové LTPO OLED displeje so 120 HZ obnovovacou frekvenciou má americkému gigantovi dodať Samsung, pričom displeje v lacnejšom iPhone 13 a 13 Mini, ktoré vyššiu obnovovaciu frekvenciu podľa doterajších informácií stále nedostanú, budú dodávať spoločnosti BOE a LG.

Známy leaker Max Weinbach tiež prednedávnom uviedol, že iPhone 13 bude disponovať aj funkciou Always On, ktorá bude udržiavať displej stále zapnutý v dizajne zmenšenej zamknutej obrazovky s časom, stavom batérie a notifikáciami.

Neprehliadni
Vyskúšali sme nový AirTag. Apple unikátnym spôsobom otvoril majiteľom iPhonov „nový svet“

Hardvér

O tohtoročnú čipovú sadu Apple A15 sa postará „dvorný výrobca“ amerického giganta, ktorým je taiwanské TSMC. Konkrétne zlepšenia, ktoré procesor A15 prinesie, zatiaľ nie sú známe, no rovnako ako každý rok môžeme očakávať výrazné zvýšenie výkonu a efektívnosti, ktoré posadí Apple po predstavení iPhone 13 na trón.

Vylepšená má byť aj výdrž batérie, ktorú sa posnaží Apple predĺžiť zväčšením batérií prostredníctvom úsporného dizajnu, ktorý má údajne integrovať slot pre SIM kartu priamo do hlavnej dosky a zmenšiť hrúbku predného optického modulu, aby sa získalo viac priestoru pre batériu.

Zobraziť celú galériu (40)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Podľa správy DigiTimes však prinesie zlepšenie výdrže aj samotný procesor A15, ktorý bude mať o 15 až 20 % nižšiu spotrebu energie, aby vyrovnal vplyv displejov s vysokou obnovovacou frekvenciou. V hre je tiež navýšenie maximálnej kapacity úložiska, ktoré bude podľa niektorých špekulácií dosahovať až 1 TB úložného priestoru.

Prečítaj si tiež
Apple vydal nové iOS 14.5 a ide zachrániť tvoje súkromie. Spustil funkciu, ktorá Facebooku zatrhne biznis za desiatky miliárd

Fotoaparát

Fotoaparát na minuloročnom vlajkovom modeli iPhone 12 Pro Max síce prvú priečku na DxOMark neobsadil, no priniesol niekoľko významných vylepšení vrátane zväčšenia senzorov, zlepšenia stabilizácie, technológie Apple ProRAW či senzoru LiDAR. Ten si podľa známych analytikov ponechajú opäť iba modely iPhone 13 Pro a Pro Max.

Zobraziť celú galériu (40)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Názory sa však rôznia u ultraširokých objektívov, ktoré podľa analytikov z Barclays čaká zlepšenie u všetkých štyroch modelov, pričom objektívy majú získať širšiu clonu f/1.8. Ming-Chi Kuo však tvrdí, že nový ultraširoký objektív nasadí Apple len na „Pro“ modely a klasickému iPhone 13 a 13 Mini zostane objektív z minulého roka, ktorý však dostane spomínané diagonálne usporiadanie.

Objektívy však nie sú jedinou oblasťou fotoaparátov série iPhone 13, ktorú čakajú zmeny. YouTuber Filip Koroy z kanálu EverythingApplePro v marci avizoval, že Apple pripravuje významné vylepšenia softvéru optickej stabilizácie nových iPhonov, ktorá po novom eliminuje aj tie najmenšie náznaky trasenia rúk počas zaostrovania objektívu na určitý cieľ.

Fanúšikov portrétov tiež poteší úplne nový portrétový video režim a zlepšenie detekciu okrajov u nového LiDAR senzora.

Zobraziť celú galériu (40)
Screenshot / YouTube / EverythingApplePro

Cena

Napriek oneskoreniam spôsobených pandémiou COVID-19, ktoré posunuli predstavenie série iPhone 12 až na október, očakáva podľa MacRumors analytik Ming-Chi Kuo od Apple dodržanie „septembrovej línie“ v roku 2021, a nové iPhony teda pravdepodobne uvidíme v tradičnom čase okolo polovice septembra.

Ceny tohtoročných iPhonov budú pochopiteľne závisieť od konečného zoskupenia modelov, ktoré nám Apple reálne v septembri predstaví, no veľké zmeny sa v tomto smere od amerického giganta neočakávajú. Najlacnejším modelom bude pravdepodobne iPhone 13 Mini, ktorý bude začínať na cenovke 699 dolárov, a najdrahším vlajkový iPhone 13 Pro Max so štartovacou cenou 1099 dolárov.

Ceny modelov iPhone 13:

  • 5,4-palcový iPhone 13 Mini: 699 dolárov
  • 6,1-palcový iPhone 13: 799 dolárov
  • 6,1-palcový iPhone 13 Pro: 999 dolárov
  • 6,7-palcový iPhone 13 Pro Max: 1 099 dolárov

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú