O tom, že iPhone 7 je perfektný smartfón plný skvelých funkcií, sa nedá pochybovať. Čo však mnohých aj po dlhej dobe stále odrádza je už miliónkrát omieľaná absencia 3,5 mm audio jacku. To isté trápilo aj youtubera, ktorý však dokázal podľa mnohých ľudí nemožné.

Scotty Allen na svojom kanále Strange Parts uverejnil video, na ktorom dokázal nemožné. Podarilo sa mu totižto úspešne zakomponovať 3,5 mm audio jack do svojho iPhone 7. Ak si myslíš, že by si to dokázal tiež, musíme ťa sklamať. Pokiaľ nedisponuješ znalosťami z elektroniky a výroby plošných spojov, máš smolu.

Množstvo testovania a úprav

Celý proces návrhu a samotnej montáže Scotty natočil na video. O tom, že tento proces nebol jednoduchý, svedčí aj to, že do úspešnej implementácie potreboval vraziť niečo viac ako 1000 € a potreboval nato viac ako 4 mesiace.

Na začiatku musel nájsť v šasi iPhone 7 miesto, kde by mohol jack uložiť. Miesto sa nakoniec našlo na ľavej strane spodného rámu po tom, čo vyhodil obyčajný kus plastu, ktorý slúži podľa Apple ako „barometrický odvzdušňovací otvor“. Po posunutí viacerých súčiastok, ako batéria či rôzne čipy a hradlá, sa zdal priestor pre umiestnenie jacku ako veľmi reálny. Pri pokuse o uzavretie smartfónu však vrchný panel nedoliehal kvôli iným konektorom. Tento plán teda Scottymu, bohužiaľ, nevyšiel.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Youtube/Strange Parts

Vtedy však dostal geniálny nápad, a to použiť Lightning konektor a využiť princíp adaptéra Lightning na 3.5 mm jack. Problém však spočíval v tom, že smartfón by nevedel rozoznať, kedy je napájaný audio jack a kedy je pripojený ako USB alebo je pripojená nabíjačka.

Nevzdal to!

Scotty preto potreboval vyrobiť plošný spoj, ktorý by umožnil iPhone 7 rozoznať priamo v Lightning konektore a audio jack by slúžil ako „prepínač“ medzi jackom a USB pripojením.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Youtube/Strange Parts

Proces testovania a návrhu mu zabral značný čas. No napriek funkčnosti sa plošný spoj nevošiel do šasi. Bol nútený navrhnúť a vytvoriť flexibilný viacvrstvový plošný spoj, ktorý by zaberal minimálne miesto. Po dlhom a náročnom procese však dokázal uskutočniť nemožné, a teda implementácia audio jacku do iPhone 7 sa stala realitou.

Masová výroba je pravdepodobne nereálna

Scotty vyrobil niekoľko stoviek svojich flexibilných spojov v nádeji, že čínski výrobcovia by chceli masovo vyrábať takto modifikované iPhone 7. To, či sa mu to podarí, ale ukáže len čas, no vzhľadom na náročnosť celého procesu sa zdá masová výroba nepravdepodobná. Tak či onak, kúpil by si si takto modifikovaný iPhone?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom