O tom, že iPhone 7 je perfektný smartfón plný skvelých funkcií, sa nedá pochybovať. Čo však mnohých aj po dlhej dobe stále odrádza je už miliónkrát omieľaná absencia 3,5 mm audio jacku. To isté trápilo aj youtubera, ktorý však dokázal podľa mnohých ľudí nemožné.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Scotty Allen na svojom kanále Strange Parts uverejnil video, na ktorom dokázal nemožné. Podarilo sa mu totižto úspešne zakomponovať 3,5 mm audio jack do svojho iPhone 7. Ak si myslíš, že by si to dokázal tiež, musíme ťa sklamať. Pokiaľ nedisponuješ znalosťami z elektroniky a výroby plošných spojov, máš smolu.

Množstvo testovania a úprav

Celý proces návrhu a samotnej montáže Scotty natočil na video. O tom, že tento proces nebol jednoduchý, svedčí aj to, že do úspešnej implementácie potreboval vraziť niečo viac ako 1000 € a potreboval nato viac ako 4 mesiace.

Na začiatku musel nájsť v šasi iPhone 7 miesto, kde by mohol jack uložiť. Miesto sa nakoniec našlo na ľavej strane spodného rámu po tom, čo vyhodil obyčajný kus plastu, ktorý slúži podľa Apple ako „barometrický odvzdušňovací otvor“. Po posunutí viacerých súčiastok, ako batéria či rôzne čipy a hradlá, sa zdal priestor pre umiestnenie jacku ako veľmi reálny. Pri pokuse o uzavretie smartfónu však vrchný panel nedoliehal kvôli iným konektorom. Tento plán teda Scottymu, bohužiaľ, nevyšiel.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Youtube/Strange Parts

Vtedy však dostal geniálny nápad, a to použiť Lightning konektor a využiť princíp adaptéra Lightning na 3.5 mm jack. Problém však spočíval v tom, že smartfón by nevedel rozoznať, kedy je napájaný audio jack a kedy je pripojený ako USB alebo je pripojená nabíjačka.

Nevzdal to!

Scotty preto potreboval vyrobiť plošný spoj, ktorý by umožnil iPhone 7 rozoznať priamo v Lightning konektore a audio jack by slúžil ako „prepínač“ medzi jackom a USB pripojením.

Zobraziť celú galériu (3)
Screenshot/Youtube/Strange Parts

Proces testovania a návrhu mu zabral značný čas. No napriek funkčnosti sa plošný spoj nevošiel do šasi. Bol nútený navrhnúť a vytvoriť flexibilný viacvrstvový plošný spoj, ktorý by zaberal minimálne miesto. Po dlhom a náročnom procese však dokázal uskutočniť nemožné, a teda implementácia audio jacku do iPhone 7 sa stala realitou.

Masová výroba je pravdepodobne nereálna

Scotty vyrobil niekoľko stoviek svojich flexibilných spojov v nádeji, že čínski výrobcovia by chceli masovo vyrábať takto modifikované iPhone 7. To, či sa mu to podarí, ale ukáže len čas, no vzhľadom na náročnosť celého procesu sa zdá masová výroba nepravdepodobná. Tak či onak, kúpil by si si takto modifikovaný iPhone?

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
7%
Páči sa mi to
57%
Chcem to
0%
Mám to
21%
Nepáči sa mi to
7%
Neznášam to
7%
O autorovi
Dávid Hrabčák
Som študent doktorandského štúdia na Technickej univerzite v Košiciach v odbore Multimediálne telekomunikácie. Moderné technológie sú pre mňa nie len niečo, čo študujem, ale aj koníček. Okrem technológií rád počúvam a tvorím elektornickú hudbu.
 • peterpan

  mohol by to niekto skusit aj s fonami xiaomi Mi6 a HTC U11 alebo prip lenovo moto Z a Z2 force ,mozno zacnu aj seriovo prerabat taketo fony a dorabat jacky priamo do fonov ktore ich nemaju loool :-DDD to by bola cela kopa zakaznikov po svete ktora by si to dala robit aj za vacsie prachy a podstupit aj za cenu straty zaruky takuto prerabku, kazdopadne dalo by sa na tom slusne zarobit..

  • Dano3266

   :D jasné kúpiť si drahý fon bez jacku a dať ho niekomu aby do neho amatérsky namontoval jack, logika jak sviňa. Záruka ahoj, riziko úpravy radšej nekomentujem a ešte za to aj platiť, to sa oplatí :D

   • peterpan

    ak by mal dotycny dobre meno a mal spokojnych zakaznikov ja by som to riziko podstupil ak by som mal fon bez jacku.. no problem a ak bude xiaomi vyrabat fony uz len bez jacku, ja si takychto chlapikov vyhladam.. o fone bez jacku nechcem ani pocut..

    • Dano3266

     A nieje jednoduchšie kúpiť telefón s jackom ? Pokladám sa za detailistu a mnoho vecí mi na dnešných telefónoch vadí, bez jacku by som ho asi nechcel a výber z tých čo ho majú je obrovský. Záruka je fajn vec, hlavne ak niečo stojí pár stoviek €.

     • peterpan

      tak ano ale len cisto preto ze fon nema jack mam teraz menit znacku? moju oblubenu s jedinecnou nadstavbou? kazdopadne uvidim do pondelka, ale ak sa aj nadalej bude xiaomi opicit v tomo smere po vyrobcoch ako je lenovo moto ci HTC, iphone, alebo najnovsie uz aj ZTE tak ma naseru a riadne..

 • lobusko

  určite by som si nenechal originál telefón, a samozrejme v záruke, modifikovať tak zásadne kvôli jacku. Na iphone 7 mám redukciu na slúchatka a som vybavený. Zas tak často ho nepotrebujem aj nabíjať, aj počúvať. A ak niekto áno, na to existujú rozdvojky na ebay za pár korún.