Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americký technologický gigant Apple pracuje na novej generácii smartfónov iPhone 16, ktoré však zrejme prídu bez funkcie, ktorá je už dnes bežne prítomná aj v lacných smartfónoch s operačným systémom Android. Táto základná funkcia sa týka displejov, pri ktorých sa zrejme Apple stále nepoučil. Čas sa však kráti a značka čoraz väčšmi zaostáva za konkurenciou v zásadnom smere.

Niektoré ju dostanú

Základné modely iPhone 16 a iPhone 16 Plus podľa dostupných informácií, na ktoré upozorňuje portál Mashable, dostanú displeje s obnovovacou frekvenciou len 60 Hz. Aj lacné mobilné telefóny s Androidom sú pritom vybavené displejmi s obnovovacou frekvenciou až 120 Hz a nie je jasné, prečo Apple k tomuto kroku pristúpil.

iphone 15
X / Apple Insider

Dobrou správou však je, že aspoň drahšie modely iPhone 16 Pro dostanú dynamickú obnovovaciu frekvenciou od 1 do 120 Hz. Takéto technologické riešenie má jednu zásadnú výhodou, ktorou je energetická efektivita, keďže displej produkuje toľko snímok za sekundu, koľko je práve potrebné podľa použitie – v prípade statických obrázkov to môžu byť dolné hranice, v prípade videí na Youtube stredné a pri hraní hier tie najvyššie.

Narazili aj na problémy

Apple v minulosti narazil aj na pomerne vážne problémy s displejmi rady iPhone 14, ktoré sa vypaľovali. Chyba má podľa opisu a fotografií súvisieť najmä s funkciou Always-on displeja, ktorú zatiaľ ponúka len posledná generácia iPhonov. Vďaka nej môžeš aj so „zhasnutou“ obrazovkou vidieť dátum, čas, widgety či doručené notifikácie.

Apple uviedol 120 Hz displeje pre sériu Pro už v roku 2021 pre radu iPhone 13, pričom ani v tomto prípade nebola sprístupnená v každom prípade. Vývojári aplikácii pre App Store totiž zistili, že väčšina animácií v aplikáciách tretích strán je obmedzená len na 60 Hz.

Konkurenčný Samsung nedávno predstavil smartfóny Galaxy A35 5G, ktorého cena začína na 379 € a taktiež ponúka obnovovaciu frekvenciu až 120 Hz. Faktom totiž je, že z hľadiska nákladov nejde o zásadnú položku a nie je preto jasné, prečo sa jej Apple tak dlho vyhýba.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú