Podľa zdrojov Marka Gurmana z Bloombergu je Apple už len krôčik od dokončenia štvrtej generácie vlastných čipom pre iMac. M4, ako sa čipy nazývajú, by sa mali objaviť v ich novinkách ešte tento rok, čím by sa stali najrýchlejšie nasadenou generáciou v histórii Apple. Čipy M3 boli predstavené v októbri 2023 a zvyčajne trvalo rok a pol až dva, kým Apple uviedol na trh novú generáciu.

Zrýchlenie kvôli slabému predaju a AI

Existujú dva hlavné dôvody pre zrýchlené uvedenie M4. Po prvé, predaje Apple Mac vlani výrazne klesli a príjmy z nich sa znížili o 27 %, na 29 miliárd dolárov. Po druhé, Apple chce s M4 dobehnúť náskok konkurencie v oblasti umelej inteligencie (AI). Nový čip sa preto zameria na rôzne AI vylepšenia. Apple síce už od generácie M1 používa neurónové ko-procesory, no na zariadeniach Mac doteraz neboli kľúčové. Ich výkon rástol len pomaly a zaostával za schopnosťami NPU (Neural Processing Unit) v iPhone. S M4 sa to má zmeniť, hoci presné detaily zatiaľ nie sú známe.

Tim Cook už niekoľko mesiacov avizuje, že Apple pracuje na generatívnej AI. Tá je však zatiaľ dostupná len pre veľké datacentra s tisíckami akcelerátorov. Malé NPU v mobilných a desktopových čipoch a obmedzená pamäť neumožňujú spustiť veľké jazykové modely na úrovni GPT-3+ priamo na domácich počítačoch.

tvorba redakcia

Tri varianty M4 a pamäťový upgrade

Čipy M4 budú dostupné v troch variantoch s kódovými označeniami Donan, Brava a Hidra. Donan sa objaví v MacBook Air, základnom MacBook Pro 14, Mac mini a iMac. Brava bude poháňať vyššie konfigurácie MacBook Pro, Mac mini a Mac Studio. Hidra bude exkluzívna pre Mac Pro.

Apple plánuje zlúčiť rady Pro a Max, takže najvýkonnejší čip bude dostupný len pre Mac Pro. Pre tento model chystá aj pamäťový upgrade z 128 GB na 512 GB. Stále je to však menej ako u posledného modelu s procesorom Intel, ktorý podporoval až 1,5 TB RAM.

Osud M3 Ultra je neistý a príchod M4

V minulosti sa špekulovalo o čipe M3 Ultra, no Gurman ho vo svojich správach nespomína. Ultra čipy v predošlých dvoch generáciách vznikli spojením dvoch Max čipom, no ich výkon zvačša nespĺňal očakávania. Je preto možné, že Apple v reakcii na to mení stratégiu a štruktúru čipov.

Prvé informácie o M4 by sme sa mali dozvedieť už v júni na konferencii WWDC (Worldwide Developers Conference). M4 sľubuje značné vylepšenia oproti predchádzajúcim generáciám čipom Apple Silicon, s dôrazom na výkon AI a pamäťové kapacity. Presné detaily a porovnanie s M3 sa dozvieme až po oficiálnom predstavení M4.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú