Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Apple používa OLED panely vo svojich iPhonoch od roku 2017 a doteraz s nimi nemala žiadne problémy. Ako však upozorňuje zahraničný portál Gizchina, s poslednou generáciou sa to zrejme dramaticky mení a viacero majiteľov iPhonu 14 Pro a 14 Pro Max sa sťažuje, že sa na ich displejoch začali objavovať vypálené pixely.

Chyba má podľa opisu a fotografií súvisieť najmä s funkciou Always-on displeja, ktorú zatiaľ ponúka len posledná generácia iPhonov. Vďaka nej môžeš aj so „zhasnutou“ obrazovkou vidieť dátum, čas, widgety či doručené notifikácie. Aby toho nebolo málo, zapnuté môžeš mať aj farebné pozadie. Práve to sa však ukazuje, ako jedna z príčin problémov.

Gizchina

Na jednej z fotografii je totiž vidieť nie len obrysy času alebo dátumu, ale aj obrysy originálneho pozadia od Apple, s ktorým prišiel na trh práve iPhone 14 Pro.

Displej vraj vypaľuje aj Dynamic Island

Druhým problémom je Dynamic Island. Tento softvérový prvok je neustále čierny a v závislosti od toho, čo na svojom iPhone robíš, sa môže zväčšovať alebo zmenšovať.

Podľa priloženej fotografie je evidentné, že ak budeš mať na „dynamickom ostrovčeku“ aktívnu aplikáciu, ktorá ho rozšíri na príliš dlhú dobu, môže sa stať, že to vo vrchnej časti obrazovky zanechá nepekné stopy. A to určite nechceš.

Gizchina

Apple sa s tým zatiaľ nestretlo

„Vypaľovanie“ pixelov je známou chorobou AMOLED a OLED displejov, v posledných rokoch však vďaka technologickému pokroku takmer úplne vymyzla. Navyše, Apple má s používaním OLED displejov v iPhonoch viac ako päťročné skúseností a s ničím podobným sme sa nikdy nestretli. Pravdou však je, že vďaka novej funkcii Always-on bývajú obrazovky zapnuté oveľa dlhšie, než kedykoľvek predtým.

Portál Gizchina dopĺňa, že jednému zo zákazníkov, ktorý boli reklamovať túto chybu, bolo povedané, že sa s ňou v Apple ešte nestretli. Druhý pri opise problému spomenul, že sa na jeho displeji začali objavovať vypálené stopy len približne po mesiaci používania.

Za vypaľovanie v praxi môže dlhodobé zobrazovanie rovnakého obrazu, aj preto je tento efekt bežný napríklad v predajniach s elektronikou, kde sú displeje smartfónov neustále zapnuté a majú aktivovaný plný jas.

Na druhej strane, väčšina výrobcov na čele s Apple, má dnes k dispozícii technológie, ktoré dokážu takýmto problémom softvérovo zamedziť a jednotlivé pixely stlmiť. V uvedených prípadoch tak išlo s najvyššou pravdepodobnosťou o chybné kusy. Navyše, dynamický ostrovček teoreticky zobrazuje len čiernu farbu, pri ktorej sú pixely zhasnuté, malo by teda ísť o oblasť, ktorá sa naopak vypáli neskôr ako zvyšok obrazovky.

Na fotografiách tiež vidíš pomerne netradičné notifikácie a prvky v hornej lište, dá sa teda predpokladať, že nešlo o iPhone, ktorý bol používaný štandardným spôsobom.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú