Inteligentné lokalizátory sú s nami na trhu už dlhé roky, koniec koncov, možno už sám nejeden z nich používaš na „stráženie“ svojich kľúčov či iných vecí. Taký Tile ich poskytuje už od roku 2013, postupne však vidíme, že sa do tohto segmentu zapájajú aj zvučné mená zo sveta smartfónov.

Svoj vlastný chytrý tag predstavil prednedávnom Samsung. Konkurenčný Apple nenechal na seba dlho čakať a odveta v podobe AirTagu prišla na svet počas prvého eventu spoločnosti v tomto roku.

Práve AirTag je však doplnkom, na ktorý mnohí fanúšikovia a používatelia iPhonov čakali. Malý tag kruhovitého tvaru totiž dokonale dopĺňa ekosystém Apple a dokáže byť užitočným zariadením, ktoré nájde stratené veci.

Minimalistický dizajn s podpisom Apple

Po dizajnovej stránke je nový AirTag perfektným príkladom zmýšľania Apple. Jednoduchá gombíková konštrukcia nie je na pohľad ničím výnimočná. Skladá sa len z bieleho plastového tela, ktoré zároveň vibruje a slúži ako reproduktor, a zadného kovového krytu (leštená oceľ), pod ktorým nájdeme bežnú batériu typu CR2032. Samozrejme, nechýba na ňom logo Apple a popisné informácie.

Zobraziť celú galériu (23)
Matúš Mitro/FonTech

Samotný tag je skutočne maličký a je len o niečo väčší ako 2 € minca, takže sa pohodlne vojde aj do peňaženky. A kdeže je otvor na kľúče? Nie je. Aj na tak fundamentálnom prvku, ktorý tu chýba, sa podpísala politika Apple, ktorý radšej stavil na absolútne najjednoduchší dizajn. Takéto riešenie má však aj svoje nedostatky. K tým sa ale dostanem neskôr.

Apple skvelo vyriešil funkčnú stránku tagu, ktorá príde vhod pri výmene batérie. Zadný kryt je ľahko odnímateľný, stačí naň jemne zatlačiť, pootočiť a hotovo. Skvelé. V prípade konkurenčného SmartTagu od Samsungu som mal v takejto situácii výhrady voči otváraniu celoplastovej konštrukcie, ktorá nešla otvoriť vôbec jednoducho. V tomto smere tak vyhráva jednoznačne Apple.

Jednoduché a prívetivé používanie

Už po vybalení tagu z pomerne jednoduchého balenia sa po priblížení k iPhonu začne proces párovania. Smartfón sám automaticky rozpozná AirTag nablízku alebo je možné párovanie spustiť manuálne cez aplikáciu Nájsť (Find My). Po rozpoznaní a pripojení tagu je používateľ vyzvaný, aby vybral pomenovanie, teda predmet, ku ktorému plánuje AirTag priradiť.

Okrem predvolených možností je možné zvoliť si vlastné označenie predmetu. Následne sa AirTag spáruje aj s Apple ID, aby ho bolo možné v prípade straty lokalizovať a upozorniť skutočného majiteľa. Po párovaní a nastavení, ktoré netrvá dlhšie než nejakú minútku, je AirTag pripravený „strážiť“ veci.

Nájsť stratené veci je s AirTagom hračka

Informáciu o polohe tagu je možné sledovať v reálnom čase prostredníctvom spomenutej aplikácie Nájsť. Práve v nej je možné zapnúť aj vyhľadávanie AirTagu alebo prehrávanie zvuku, či zapnutie režimu Stratené, kedy používateľ dostane upozornenie pri jeho lokalizovaní. K tomu je potrebné doplniť aj telefónne číslo.

Samotná lokalizácia a sledovanie AirTagu je však zabezpečené end-to-end šifrovaním, takže všetky informácie o presnej polohe, ako aj údaje používateľa, sú viditeľné len pre majiteľa tagu. Nevidí ich ani samotný Apple. Pokiaľ by teda niekto našiel cudzí a už spárovaný AirTag a chcel si ho ponechať, bude mu absolútne zbytočný. Nálezca tagu môže majiteľa len kontaktovať.

A ako teda to lokalizovanie strateného AirTagu funguje? Hardvér tohto doplnku využíva v oblasti konektivity pripojenie Bluetooth LE a čip U1, ktorý nájdeme v nových iPhonoch 12 a umožní precíznejšie lokalizovanie tagu.

Celé hľadanie strateného tagu čerpá benefit zo siete Apple v aplikácii Nájsť, kedy je jeho poloha zisťovaná prostredníctvom iPhonov v okolí. Stačí, aby niekto s iPhonom prešiel popri stratenom AirTagu a majiteľ okamžite dostane notifikáciu o jeho polohe. Pri nájdení AirTagu ho môže nálezca priložiť k NFC, aby získal telefónne číslo majiteľa a mohol ho kontaktovať.

Rovnakým spôsobom to môžu spraviť aj majitelia Android smartfónov. Podmienkou však je, aby bol AirTag v spomenutom režime Stratené. Apple však v prípade nájdenia paradoxne ponúka všetkým návod, ako AirTag vypnúť. Pokiaľ ho teda nájde nejaký záškodník, ktorý batériu vyberie, svoj tag, spolu so stratenou vecou, už nemusíš vôbec nájsť.

Ak sa majiteľ v aplikácii Nájsť dozvie o polohe zariadenia, môže sa k jeho miestu navigovať intuitívne s využitím zvukového hlásenia, rozšírenej reality (navigácia šípkou) a haptickou odozvou, ktorá sa zapne v tesnej blízkosti tagu. Celé hľadanie strateného AirTagu je tak používateľsky prívetivé a nanajvýš jednoduché.

A čo v prípade obáv zo sledovania? Apple si poistil aj túto stránku. Nielenže upozorní majiteľa tagu pípaním, pokiaľ sa jeho doplnok hýbe ďaleko od neho (pri odcudzení), ale taktiež v prípade, ak sa on sám pohybuje s cudzím AirTagom.

Pokiaľ by sa teda niekto pokúšal sledovať cudziu osobu, ktorej vhodí napríklad do auta alebo vrecka tento tag, bude na to upozornená. Platí to však iba v prípade, ak má sledovaná osoba iPhone. Pre Androidy nič z tohto žiaľ fungovať nebude. Neznamená to ale, že týmto spôsobom môžeš s AirTagom sledovať majiteľa Androidu.

Apple otvoril miliónový trh pre prívesky

Ako som už v úvode spomenul, pripnúť samotný AirTag bez doplnkového prívesku na kľúče nie je kvôli konštrukčnému a dizajnovému riešeniu možné. V tomto smere má navrch SmartTag od Samsungu, či Tile, ktoré ponúkajú otvore pre krúžok na kľúče. Apple na to opäť išiel inak.

Miesto toho stavil na jednoduchý kruhový dizajn, kvôli ktorému je však potrebný dodatočný prívesok, pokiaľ chceš AirTag nosiť napríklad so svojimi kľúčmi.

Hoci ide pre mnohých o nelogické a neefektívne riešenie, spoločnosť tým otvorila ďalší miliónový trh pre výrobcov tretích strán.

Práve Apple zariadenia sú známe bohatou ponukou najrôznejších doplnkov od najrôznejších výrobcov a AirTag tak nie je výnimkou. Na trhu tak už čoskoro budeme môcť nájsť ďalšie množstvo príveskov pre AirTag s omnoho nižšími cenami, aké ponúka Apple. Vďaka tomu si taktiež bude môcť zákazník vybrať svoj obľúbený dizajn prívesku.

Dokonalý doplnk pre každého majiteľa iPhonu

Vo svojej podstate tak ide o premyslené a, ako je u Apple zvykom, aj používateľsky jednoduché a intuitívne zariadenie. Tento smart lokalizátor dokáže byť elegantným doplnkom pri každodennom nosení vecí, ale najmä užitočným pomocníkom pri ich hľadaní.

Ba aj cena, ktorú si Apple za AirTag vypýtal, nie je vôbec horibilná. Stojí totiž rovnako ako konkurencia. Na Slovensku štartuje jeho cena na čiastke 35 € pri kúpe 1 kusu, no na výber je aj balenie 4 ks za 119 €.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom