Apple a Google sú dva protiklady, ktoré navzájom súperia o priazeň zákazníkov, ktorým sa snažia prinášať stále inovatívneješie riešenia. Tentokrát eso z rukáva vytiahol počas konferencie WWDC 2018 kalifornský gigant. Nová verzia iOS 12 prináša mnoho vylepšení, pričom niektoré z nich by rozhodne neodmietli ani používatelia Android smartfónov.

Včerajšej konferencie, na ktorej Apple predstavil svoj nový operačný systém iOS 12, sa zúčastnili tisícky divákov a milióny fanúšikov sledovalo túto udalosť z pohodlia domova. Spoločnosť sa pri vývoji tejto verzie zamerala na niekoľko kľúčových prvkov, z ktorých je jedným z najdôležitejších rozšírená realita. Okrem toho vývojári Applu zapracovali aj na ďalších skvelých novinkách, ktoré by si radi vo svojom smartfóne vyskúšali aj majitelia Android smartfónov.

Rozšírená realita

V novom iOS 12 zabudoval Apple svoj ARKit, technológiu pre rozšírenú realitu, ešte hlbšie do systému. Využiť túto novinku tak budú môcť aj ďalšie aplikácie, a to aj bez toho, aby do nich museli vývojári túto možnosť zabudovať osobitne. Aby Apple demonštroval možnosti jeho vylepšenej rozšírenej reality, ukázal ako môže táto technológia merať priestor medzi virtuálnymi objektami v reálnom prostredí. Navyše sa dostalo aj na špecifický typ súborov pre rozšírenú realitu, ktoré môžu používatelia zdieľať s ďalšími iOS zariadeniami.

Skratky pre Siri

Mnohí považujú Google Asistenta za vyspelejšieho digitálneho pomocníka, než je Siri. Apple ju však teraz vylepšil o nové skratky, ktoré pomáhajú používateľom ukladať aj rutinné príkazy, aby boli neustále k dispozícii. Android zvláda obdobnú úlohu v mnohých rôznych smeroch, ale jednoduchá aplikácia, ktorá by priniesla okamžité odpovede je naozaj skvelým nápadom.

Notifikácie v režime „Nerušiť“

Nenechaj si ujsť
Nový iOS 12 sa zameriava na výkon a rozšírenú realitu

Oddelenie upozornení zo stavového riadka príde vhod najmä vtedy, ak používateľ nechce byť rušený. Apple však navyše pridal do svojho akčného centra skratku pre prístup k tejto možnosti. Podobnú funkciu však zvláda aj samotný Android, no Google v ňom režim „Nerušiť“ dobre ukryl a pre mnohých je zložité pochopiť jeho fungovanie. iOS 12 však prístup k tejto možnosti prináša priamo v akčnom centre, čo je rozhodne omnoho jednoduchším riešením.

Sledovanie aktivity

Zobraziť celú galériu (2)
EverythingApplePro/YouTube

Mnohí odborníci diskutujú o tom, ako dnešné deti využívajú svoje smartfóny. Mladí používatelia totiž vnímajú obsah na svojich obrazovkách intenzívnejšie, čo nemusí mať vždy správny dopad. Apple však vo svojom novom operačnom systéme priniesol aj možnosť sledovania aktivity v prepojených účtoch. Vďaka tomu sa tak rodičia dozvedia, či sa ich dieťa nedostalo do nevhodných zákutí internetu.

Memoji

Pre niekoho zábavné, pre iného zasa nepodstatné. Apple v minulom roku ukázalo animované emotikony, alebo tiež Animoji, ktoré sa stali novou formou vyjadrovania emócií a pocitov prostredníctvom správ. Teraz však vývojári zobrali Animoji do aplikácie FaceTime, aby mohla animovaná hlava rozprávať v reálnom čase tak, ako samotný používateľ.

Vylepšenia výkonu pre staršie modely

Nenechaj si ujsť
Apple jasne ukázal smer pre svoje produkty a operačné systémy do budúcnosti. Toto sú najlepšie novinky z WWDC18

Apple je známy svojou zhovievavosťou k zákazníkom, ktorí stále vlastnia starší iPhone. Nové aktualizácie však nemusia na starších modeloch bežať úplne správne, no to sa spoločnosť rozhodla vyriešiť. V kernely totiž vývojári urobia úpravy, ktoré majú kompenzovať zvýšené zaťaženie hardvéru novým softvérom. iPhony z minulých rokov si túto pozornosť už vyžadovali a fanúšikovia Androidu by sa rozhodne potešili, ak by sa pre takéto zmeny rozhodol aj Google a výrobcovia smartfónov s týmto operačným systémom.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom