Na WWDC 2018 sa Apple rozhodol zvoliť cestu softvérových inovácií. To nám prezradil Tim Cook hneď úvodnou vetou „Dnešok bude iba o softvéri“. Už prvé minúty hrdo niesli sľuby s novinkami, ktoré pokryjú každú platformu operačného systému iOS, macOS, tvOSwatchOS. My sme to všetko zhrnuli, a teda pokiaľ nie si zrovna človek, čo presedí 2 hodiny za predstavením, všetko ti prinášame v pár odsekoch. 

iOS

Ako prvý sa predstavil iOS krátkymi štatistikami, s ktorými Apple posadil konkurenciu Androidu hlboko do stoličiek. Zverejnili informáciu, na ktorej bol aktuálny počet zákazníkov využívajúcich Apple s najnovším operačným systémom. Ten je 95 %, zatiaľ čo pri Androide sa číslo dostalo iba na 6 %. iOS 12 má priniesť hlavne väčšiu stabilitu a urýchliť samotné procesy, teda fungovať svižnejšie s lepšou odozvou – dokonca i na niektorých starších zariadeniach, ktoré boli predstavené v roku 2013.

Prečítaj si aj
Nový iOS 12 sa zameriava na výkon a rozšírenú realitu

watchOS

Všetci máme radi výzvy a motivačné úlohy. Apple si to uvedomuje a do hodiniek prináša novú takzvanú digitálnu odmenu, ktorá má viac motivovať k extra pohybu a cvičeniu. Hlavnou novinkou vo watchOS bude monitorovanie aktivity počas turistiky. Zaujímavým prínosom bude taktiež, že v prípade neskorého zapnutia cvičenia tréningu sa dáta v mnohých prípadoch nestratia, ale budú retrospektívne zapísané do konkrétneho typu cvičenia.

Samozrejme nezaostáva ani vývoj aplikácií. Pribúda funkcia s názvom Walkie-Talkie (vysielačka). Siri ciferník bude mať ako i v iOS možnosť funkcie Skratky. Pre zabezpečenie komfortu a urýchlenie rôznych možností komunikácie či nastavenia smart domácnosti a podobne a bude možné aktivovať Siri iba zodvihnutím hodiniek. Viaceré vylepšenia dostali aj systémové aplikácie, kde pribudla napríklad možnosť prehrávania hudby na pozadí pre aplikácie tretích strán.

tvOS

Zatiaľ nie tak rozšírení produkt medzi slovenskými používateľmi prináša v iTunes najbohatšiu kolekciu filmov v 4K HDR. Apple TV 4K taktiež dostáva podporu pre Dolby Atmos a pribúdajú nové TV kanály – to je však informácia zaujímajúca skôr zahraničnú klientelu. Pokiaľ si však nadšenec vesmírnych záberov, poteší ťa novinka, ktorá do Apple TV prináša zábery z kozmu a tiež informácie o tom, kde sa dané miesto nachádza.

macOS

Ako sa hovorí, to najlepšie na koniec. Čerešničku na torte zdobí názov novej verzie macOS – Mojave – ktorý prichádza s batohom plným noviniek. Prvou vizuálnou novinkou, ktorá poteší nejedného používateľa, bude Dark Mode (Tmavý režim) a funkcia Dynamic Deskop, ktorá automaticky zmení pozadie počas dňa.

Obnovu dostal aj Finder v podobe kontextových funkcií, ktoré si používateľ bude môcť navoliť podľa vlastného gusta (konkrétnou z nich je napr. možnosť otočenia obrázka o 90 stupňov). Plusom bude funkcia, vďaka ktorej sa pri prehľadávaní obrázkov bude používateľ vedieť preklikať medzi viacerými fotografiami, zatiaľ čo hlavná bude stále otvorená navrchu.

Drvivá väčšina z nás má na pozadí MacBooku väčší neporiadok ako doma na stole. Apple vymyslel šikovný ťah s názvom Stacks, ktorý má práve v tomto prípade pomôcť poupratovať plochu zariadenia. Ide v podstate o priečinky, ktoré sú určené špecifickým typom súboru, na základe ktorého zbierajú zložky z plochy. Na ploche sa teda zobrazia jednotlivé Stacks s PDF súbormi, videami a fotografiami, ktoré bude po otvorení možné prehľadávať ako keby sú klasicky na ploche.

V budúcnosti najviac využívanou funkciou sa pravdepodobne stane aplikácia na tvorbu Snímok obrazovky. Tá dostáva praktické vylepšenia, vďaka ktorým bude možné urobiť rýchly záznam videa, úpravu fotografie či zhotovenia screenshotov.

Apple sa stále snaží zjednodušovať bežnú prácu a s nasledujúcou inováciou trafil klinec po hlavičke. Mojave prináša možnosť, v ktorej môže používateľ vyžiadať použitie fotoaparátu v iPhone a automaticky vložiť do dokumentu odfotenú fotografiu alebo sken dokumentu. Nový operačný systém taktiež vylepšuje zabezpečenie súkromia. Umožní rozhodovanie o tom, či používateľ chce, aby sa jeho cookies prenášali medzi webovými stránkami. Táto funkcia je známa hlavne v iOS a konečne dostáva podobu i na Macu.

Posledné minúty sa venovali hlavne budúcnosti, ktorú by chcel Apple priniesť do jabĺčkového sveta. Vývojári dostanú budúci rok povolenie testovať novú fázu, v ktorej by bolo možné spustiť aplikácie iOS na Macoch. Tohtoročná konferencia WWDC18 piniesla do softvérového sveta mnoho malých updatov, ktoré opäť príjemne navádzajú na aktualizáciu softvéru. Ako býva zvykom, vývojárske beta verzie operačných systémov sú už dostupné a oficiálne spustenie príde v obvyklom čase na jeseň.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom