Spoločnosť Eset pred pár dňami analyzovala škodlivý kód, ktorého úlohou bolo získanie intímnych fotografií od používateľov Pokecu. Použitá bola stará osvedčená metóda, ktorá lákala používateľov na bezplatné sledovanie sex chatu.

Ešte pred tým, než sa dostal Facebook do popredia, bol Pokec jednou z najpoužívanejších četovacích stránok. Teraz sa stala obeťou útoku, aj keď veľmi nepriamo. Prostredníctvom škodlivého kódu totiž útočník odchytával prihlasovacie údaje, čím tak nenapadol priamo stránku. Obetiam útoku následne sťahoval z albumov intímne fotografie a videá.

Hrozba je už zažehnaná

Škodlivý kód bol zasielaný viacerými spôsobmi. Buď priamo cez RP správu, prípadne bol priamo v chatovacej miestnosti či v profile používateľa. Spoločnosť Eset preto ihneď kontaktovala prevádzkovateľa stránky, ktorý škodlivé linky odstránil. Napadnuté boli ako zariadenia s Androidom, tak aj bežné počítače s Windowsom. Pri systéme Androidom je škodlivý kód označený ako Android/Spy.Agent.AHK a pri Windowse ako MSIL/Bladabindi.F.

Podľa dostupných informácii, pochádza tvorca tohto vírusu zo Slovenska. Má ísť o zdatného používateľa, nakoľko dokázal vytvoriť vlastný vírus, obstarať domény a donútiť ľudí, aby si to stiahli. No ako môžeš vidieť na fotke vyššie, slovenčina nie je autorovou silnou stránkou. Ak si náhodou na túto podvodnú stránku naletel aj ty, máš dve možnosti odstránenia aplikácie.

Nenechaj si ujsť!
Androidy ohrozuje vírus, ktorý dokážu preniknúť aj do najnovších verzií

Odstrániť ju je možné automaticky cez antivírusovú ochranu, prípadne manuálne cez zoznam aplikácií. Pre manuálne odstránenie choď do Nastavenia -> Aplikácie -> Správca aplikácií -> PornShowHot/Webcam Show/Erotic-Show/Sex Hot/SexShow/Sexy-Show. Potom už len jednoducho klikni na danú aplikáciu a zvoľ možnosť jej odinštalovania.

Znova teda platí to, čo sa neustále opakuje už niekoľko rokov. Za žiadnu cenu netreba navštevovať a otvárať nepreverené stránky a hlavne tie, ktoré propagujú erotické služby. Väčšinou ide o škodlivé kódy, ktorých úlohou je poškodiť používateľovi. Rovnako tak aj pri aplikáciach je odporúčané, aby boli sťahované len z oficiálnych obchodov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom