Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Využívanie digitálnych technológií a internetu v krajinách EÚ sa za posledné roky zlepšilo. Pandémia navyše ukázala, ako sú digitálne služby a internet dôležité aj pre mnohých Slovákov. Potvrdzujú to ukazovatele zo štatistík Eurostatu za rok 2019 (publikované v roku 2020), ktorý zverejnil prehľad dát podľa rôznych aspektov využitia internetového pripojenia v rámci jednotlivých krajín EÚ. Ako je na tom naša krajina?

Situácia s dostupnosťou internetového pripojenia sa za posledných 10 rokov zásadne zlepšila a podľa celkových štatistík malo oproti roku 2009 (55 %) v tom minulom prístup k internetu až 90 % domácností v EÚ.

V tomto smere sú na tom najlepšie krajiny ako Holandsko, Švédsko, Nemecko, Dánsko, Luxembursko, Fínsko, Írsko a Španielsko, kde má prístup k internetu minimálne 9 z 10 domácností (98 %). Naopak najhoršie je na tom Bulharsko, kde má internet celkovo 75 % domácností.

Aká bola dostupnosť internetu u nás za minulý rok?

Slovensko je v tejto oblasti na tom výrazne lepšie a prístup k internetu má u nás 82 % všetkých domácností, čo je len o 1 % viac ako v roku 2018. Tento stav sa za posledných 5 rokov (od roku 2014) výrazne zlepšil.

V tom čase malo internet len 78 % domácností. V porovnaní s Českom však stále zaostávame. U našich susedov bol totiž za minulý rok internet dostupný v celkovo 87 % domácnostiach.

Najlepšia dostupnosť internetu v rámci Slovenska je vo väčších mestách, kde má k nemu prístup približne 87 % domácností. Horšia situácia je v menších mestách a predmestiach, kde má internet zhruba 83 % domácností. Na chvoste sú potom vidiecke oblasti, kde je internetové pripojenie dostupné pre 78 % domácností.

Slováci radi využívajú internet na sociálne siete a telefonovanie

Štatistiky Eurostatu sa pozreli aj na využívanie internetového pripojenia vo vekovej skupine ľudí od 16 do 74 rokov za minulý rok. V tomto smere využilo internet za posledných 12 mesiacov 85 % Slovákov.

Za posledné 3 mesiace to bolo 83 % ľudí v našej krajine (v čase spracovania štatistík). Na dennej báze využívalo internet na Slovensku približne 76 % obyvateľov a aspoň raz týždenne ho využilo (nie každý deň) 6 % Slovákov.

Internet v mobilných zariadeniach ako notebooky, tablety či smartfóny využíva u nás 71 % ľudí, čo je o 2 % menej ako je európsky priemer. Štatistiky zahŕňajú aj ďalšie dáta z využívania internetu v mobilných zariadeniach.

Využitie internetu v mobilných zariadeniach Slovákov (2019):

  • Pre vyhľadávanie zdravotných informácií: 53 % (53 % priemer EÚ)
  • Internet banking: 55 % (55 % priemer EÚ)
  • Streamovanie hudby: 46 % (51 % priemer EÚ)
  • Sociálne siete: 59 % (54 % priemer EÚ)
  • Telefonovanie a video hovory: 55 % (52 % priemer EÚ)

Pri objednávaní služieb a tovaru využilo internet za posledný rok 60 % Slovákov, čo je rovnako ako v priemere celej EÚ. Za posledné 3 mesiace objednávalo služby a tovar cez internet 47 % Slovákov (49 % priemer EÚ).

Len 9 % ľudí v našej krajine pritom použilo internet na tieto účely pred viac ako rokom (6 % priemer EÚ) a 14 % ho na online nakupovanie nevyužilo vôbec (21 % priemer EÚ).

Pandémia zmení budúcoročné výsledky. Využitie internetu v tomto roku značne vzrástlo

Využívanie internetu a jeho dostupnosť na Slovensku sa tak podľa týchto štatistík zlepšuje, no stále je naša krajina v niektorých oblastiach za priemerom Európskej únie či susedným Českom.

Môžeme však predpokladať, že v prípade budúcoročných štatistík za rok 2020 budú výsledné čísla vyššie najmä kvôli pandémii koronavírusu, ktorá donútila mnohých Slovákov spoliehať sa na internet a digitálne služby omnoho viac ako kedykoľvek predtým.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú