Intel bol svojho času neprekonateľným výrobcom procesorov, no jeho veľký monopol končí. Chyby a problémy pri vývoji a výrobe sa podpísali na kritickej situácii, ktorá nemusí mať šťastný koniec. Spoločnosť pripustí možnosť, že na výrobu procesorov využije výrobcov tretích strán, a to aj napriek tomu, že za tie roky investovala do vlastnej výroby miliardy dolárov, informuje Bloomberg.

Kedysi líder vo svojom odvetví dnes pomaly upadá a problémy spred rokov ho dobiehajú čoraz viac. Konkurencia, z ktorej si kedysi mnohí uťahovali, sa chytila vedenia a predbehla aj tak etablovaného výrobcu procesorov.

Intel v posledných rokoch dokazuje, že už nie je tým ostrieľaným a dominantným na trhu. Dostal sa do ťažkostí, z ktorých sa len ťažko hľadá cesta von, a to najmä, ak mu na krk dýcha čoraz silnejší konkurent – AMD.

Intel začal výrazne zaostávať

Prekvapivé prehlásenia prišli najmä počas nedávneho oznámenia kvartálnych výsledkov spoločnosti, kedy na konferencii CEO Bob Swan informoval o situácii, v ktorej sa Intel ocitá. Náznaky problémov sa objavili už pred 5 rokmi, keď spoločnosť svetu prisľúbila modernejšie 10 nm procesory, ktoré mali na trhu nahradiť jej 14 nm čipy v desktopoch a notebookoch.

Neskôr sa však ukázalo, že ich Intel nestihne vyrobiť a dodať ani po rokoch. Prísľub z polovice poslednej dekády tak začal napĺňať až v tomto roku, no aj to nie tak úplne.

Ani jeho posledná 10. generácia desktopových procesorov totiž stále nie je vyrábaná 10 nm výrobným procesom. Miesto toho na trh priniesol 14 nm procesory, ktoré v priebehu rokov vylepšoval, aby poskytli vyšší výkon a vylepšili ďalšie aspekty. Dnes na nich mnohí odkazujú ako na 14 nm++++ procesory, no je otázne, dokedy chce Intel fungovať s týmto starším výrobným procesom a iba pridávať „+“ k označeniu.

Nenechaj si ujsť
Intel predstavil špeciálne procesory. Kombinujú legendárne Atom a Core jadrá

Na desktopové 10 nm procesory si počkáme ešte dlhšie, meškať budú aj 7 nm čipy

Jeho 10 nm čipy pre desktopy stále nie sú dostupné a tak skoro ešte ani nemusia byť. Spoločnosť totiž podľa portálu Tom’s Hardware informovala, že prvé 10 nm desktopové procesory prinesie na trh zrejme až v polovici budúceho roka, teda v čase, kedy už AMD bude pracovať na prechode k 5 nm výrobnému procesu a v ponuke bude mať naďalej 7 nm čipy.

Intel tak predbehol kedysi „zaostalý“ výrobca, ktorého procesory a grafické karty boli len terčom posmechov. A to je zásadná zmena na trhu, ktorú môžeme porovnať aj so súbojom Dávida a Goliáša.

Východiskom má byť outsourcing

Kritická situácia donútila Intel zvažovať aj možnosť, ktorú by si v čase veľkej slávy ešte pred pár rokmi ani nepripustil. Využije outsourcing. V tomto priemysle nejde o žiadnu nezvyčajnú stratégiu, koniec koncov, aj AMD pri výrobe čipov využíva výrobcu tretej strany, firmu TSMC.

Intel však investoval obrovské množstvo financií do vývoja a rozvoja vlastných výrobných kapacít. Outsourcoval len malé percento produkcie procesorov, ktoré boli vyrábané starou technológiou, no tie najlepšie kúsky vyrábal vo vlastnej dielni. Zdá sa ale, že teraz sa nedokáže posunúť vpred a ak chce konkurenciu aspoň dobehnúť, musí využiť iné zdroje. Po celé dekády dokázal Intel spájať nové architektúry procesorov s vlastným výrobným procesom.

Dlho tak mohol zvyšovať latku v tomto priemysle, no teraz narazil na prekážku. Pre porovnanie, taiwanské TSMC sa sústredí len na výrobu procesorov a poskytuje svoje výrobné kapacity zákazníkom, medzi ktorých patrí aj spomínané AMD.

TSMC môže riskovať nevýhodnú investíciu

Po oznámení najnovších výsledkov a plánov však akcie Intelu výrazne klesli. Niet sa ale čomu diviť. Investori totiž rozhodne neboli nadšení, keď zistili, že 7 nm procesory prídu už napriek doterajšiemu meškaniu ešte o ďalších 6 mesiacov neskôr a na trh sa zrejme dostanú až v roku 2022 alebo 2023, informoval The Verge.

Keďže je Intel značne pozadu, bude musieť outsourcovať výrobu týchto čipov. Pri hľadaní výrobcu však môže naraziť na nemalú prekážku. Ak by sa totiž chcel spoľahnúť na TSMC, taiwanský výrobca ho môže odmietnuť hneď z niekoľkých dôvodov. V prvom rade má dostatok objednávok od iných spoločností a musel by tak rozšíriť výrobné kapacity.

Vraziť peniaze do rozvoja kvôli Intelu, ktorý môže neskôr presedlať späť na vlastnú výrobu, nevyzerá ako sľubná investícia do budúcnosti. Ostáva teda veľmi otázne, akým smerom sa spoločnosť vyberie a kam sa obráti pri hľadaní výrobcu pre svoje 7 nm procesory. V čase ich výroby, teda o nejaké 2 roky, už ale bude konkurenčné AMD omnoho ďalej.

Spomínané TSMC by malo začať pomaly prechádzať na ešte modernejší 3 nm výrobný proces. Čo sa však týka hustoty tranzistorov pri 7 nm procesoroch Intelu, je takmer rovnaká ako hustota tranzistorov pri 5 nm výrobnom procese TSMC, informuje ArsTechnica. Aj tento aspekt je tak ďalším dôkazom toho, že Intel zaostáva za konkurenciou a nedokáže naplniť očakávania trhu ani v najbližších rokoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom