Intel konečne uviedol nové hybridné procesory postavené na architektúre Intel Hybrid Technology s kódovým označením Lakefield. Novinky nájdu svoje uplatnenie v novej generácií zariadení s duálnymi alebo skladacími obrazovkami.

Hybridné procesory od Intelu sa konečne stali oficiálne realitou. Americký gigant včera svoje nové prírastky s označením Lakefield uviedol prostredníctvom oficiálneho webu. Intel tieto procesory síce predstavil už skôr v roku 2019, no teraz doplnil ďalšie detaily, špecifikáciu a zároveň uviedol aj dve zariadenia, v ktorých ich v blízkej budúcnosti nájdeme.

Nové procesory postavené na unikátnej architektúre

Procesory Lakefield využívajú technológiu Foveros 3D a sú vybavené hybridnou architektúrou Intel Hybrid Technology, ktorá umožní širokú škálovateľnosť energetickej záťaže a výkonu. Ide o najmenšie procesory s plnou kompatibilitou pre Windows zariadenia, ktoré využívajú napríklad duálne obrazovky alebo skladacie displeje.

 

Nové procesory tak prídu s 56 % menšou plochou čipu, pričom samotná doska je o 47 % menšia v porovnaní s procesorom Intel Core i7-8500Y. Predĺži hlavne životnosť batérií a navyše poskytne OEM výrobcom väčšiu flexibilitu osadenia v hybridných a skladacích zariadeniach.

Zobraziť celú galériu (3)
Porovnanie veľkostí dosiek Lakefield procesora s predchádzajúcimi generáciami. Zdroj: Intel

Zároveň ide o prvé Intel Core procesory, ktoré budú dodávané s pripojenou PoP pamäťou a poskytnú energetický odber na úrovni 2,5 mW v standby móde. Zároveň ide o vôbec prvé Intel procesory vybavené natívnymi duálnymi vnútornými zobrazovacími kanálmi, vďaka ktorým sú ideálne pre skladacie počítače a počítače s dvomi obrazovkami.

Na začiatok v dvoch prevedeniach a dvoch inovatívnych zariadeniach

Nové CPU kombinujú jedno výkonné Core jadro s mikroarchitektúrou Sunny Cove, ktoré môžeme nájsť aj v 10 nm procesoroch Ice Leak, a štyri Atom jadrá Tremont s rovnakým 10 nm výrobným procesom. Takáto kombinácia jadier umožní v prípade jadra s mikroarchitektúrou Sunny Cov doručiť vyšší výkon jedného vlákna, zatiaľ čo štyri Atom jadrá budú schopné poskytnúť lepšiu efektivitu.

Na začiatok Intel uvedie dva Lakefield procesory s označením Core i5-L16G7 a Core i3-L13G4. Ako píše portál The Verge, keďže oba vychádzajú so spoločnej architektúry, budú benefitovať z funkcionalít, ako sú integrovaná grafická jednotka či podpora Wi-Fi 6. Procesor Core i5-L16G7 poskytne základný takt na úrovni 1,4 GHz, jednojadrový turbo boost na úrovni 3,0 GHz a turbo boost všetkých jadier pri frekvencii 1,8 GHz.

Zobraziť celú galériu (3)
Prehľad špecifikácií procesorov Core i5-L16G7 a Core i3-L13G4. Zdroj: Intel

Naopak procesor Core i3-L13G4 ponúkne základný takt na úrovni 0,8 GHz, 2,8 GHz jednojadrový turbo boost a 1,3 GHz turbo boost všetkých jadier.

Prvé zariadenia, ktoré tieto procesory implementuj, budú Lenovo ThinkPad X1 Fold s ohybným OLED displejom a Samsung Galaxy Book S, ktorý by mal byť dostupný na vybraných trhoch už v priebehu júna.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom