Slovné spojenie instantný fotoaparát ti nehovorí asi nič, no ak sa povie „Instax“, určite ti hneď napadne fotoaparát s okamžitými fotografiami. Fotoaparáty Instax od spoločnosti Fujifilm sú v dnešnej dobe nesmierne zaujímavou alternatívou voči smartfónom, pričom ponúkajú zaujímavú formu sebavyjadrenia. V skutočnosti však málokto vie, ako táto technológia funguje.

Líder v oblasti okamžitej fotografie

Vôbec prvé fotoaparáty s označením Instax sa na trhu objavili už v roku 1998. Odvtedy sa technológia vyvíjala, pričom fotoaparáty zaznamenali viacero pádov, ale aj úspechov. Celkové predaje poklesli hlavne okolo roku 2002, kedy sa do popredia dostávali predovšetkým smartfóny s čoraz väčšou popularitou.

Existencia tohto produktu bola ohrozená, no v spoločnosti Fujifilm videli v tejto oblasti potenciál a tak začali pracovať na úplne nových produktoch zameraných hlavne na mladú generáciu.

Spravili dobre, nakoľko instax fotoaparáty si našli svojich fanúšikov a od roku 2015, kedy bolo predaných viac ako 5 miliónov fotoaparátov, značka Instax neustále rastie. V súčasnosti môžeme spoločnosť Fujifilm označiť ako lídra v oblasti okamžitej fotografie.

Všade samé vrstvy

Fujifilm Instant Photo System alebo Instax je značka takzvaných instantných fotoaparátov a filmov v rôznych formátoch, ktoré sa líšia veľkosťou a pomerom strán. Farebný je k dispozícii vo formátoch Mini, Wide a Square. Čiernobiely monochromatický Instax je dostupný vo formátoch Mini a Wide. Hlavnou doménou týchto fotoaparátov je kvalitná instantná fotografia, ktorá vydrží roky

Proces vývoja fotografie z fotoaparátov Instax kombinuje farby rovnakým spôsobom ako diapozitív. Má rovnaké vrstvy zŕn citlivých na svetlo ako tradičný film, pričom všetko je usporiadané na plastovej fólii. Film však obsahuje aj niekoľko ďalších vrstiev. Tieto vrstvy obsahujú všetky potrebné chemikálie pre celý vývojový proces.

Pod každou farebnou vrstvou je ďalšia vrstva obsahujúca farbivá, pričom tieto vrstvy sú umiestnené na vrchu čiernej základnej vrstvy, obrazovou vrstvou, časovacou vrstvou a kyslou vrstvou. Toto usporiadanie je v podstate chemická reťazová reakcia, ktorá už len čaká na spustenie. Na základe tejto reakcie sa z fotoaparátu vysunie biely papierik na ktorom sa začína objavovať fotografia.

Instax SQ6 a Instax Mini 9

Fujifilm prináša na trh viacero druhov fotoaparátov Instax. My sme v redakcii vyskúšali hneď dva modely. Instax SQ6, ktorý dokáže vytvárať fotografie štvorcového formátu a Instax Mini 9. V prvom prípade ide v podstate o jeden z najnovších prírastkov do série fotoaparátov Instax. SQ6 má množstvo funkcií medzi ktoré patrí napríklad Makro, Selfie, širokouhlý režim či dvojitá expozícia. Samozrejmosťou je aj prítomnosť viacerých filtrov.

Vyvolanie jednej fotografie trvá v závislosti od okolitej teploty približne 90 sekúnd a na jedno nabitie je možné vytvoriť približne 100-120 snímkov. Citlivosť je v tomto prípade ISO 800 a hlavne mladá generácia sa poteší prítomnosti viacerých zábavných režimov s ktorými budeš môcť vytvoriť množstvo fotografií, ktoré pobavia každého.

Zaujímavou voľbou hlavne na cestovanie môže byť kompaktný Instax Mini 9. Jeho hlavnými zbraňami sú štýlový dizajn menších rozmerov, ostré fotografie a High-Key mód pre tvorbu snímok vo veľkosti 62 x 46 mm. Ďalšou prednosťou tohto skladného fotoaparátu je jeho jednoduché ovládanie, automatické ovládanie jasu a výdrž až 60 snímkov na jedno nabitie, pričom o výdrž sa starajú dve AA batérie.

Samozrejmosťou je integrovaný blesk a citlivosť ISO 800. Zariadenie je dostupné v piatich veselých farbách, vďaka ktorým sa z fotoaparátu stáva skvelý módny doplnok na oslavy, festivaly a mnohé iné podujatia. Všetky fotoaparáty Instax disponujú funkciou fix-focus, takže nie je potrebné ostriť.

Okamžitá fotografia s množstvom zábavy

Výhodou fotoaparátov s okamžitou tlačou fotografie je predovšetkým prítomnosť viacerých možností, ako zachytiť rôzne okamžiky. Fotoaparáty disponujú technológiou, ktorá sa postará o vyhotovenie kvalitných a ostrých fotografií. Fujifilm Instax sa dajú využiť rôznym spôsobom, no najlepšie sa uplatnia predovšetkým na oslavách, párty či svadbách.

Okrem fotoaparátov a filmov je pre používateľov k dispozícii aj veľké množstvo príslušenstva. Nová rada obsahuje napríklad albumy, krabičky na fotografie či rôzne nálepky. Príslušenstvo tak dotvára plnohodnotný ekosystém produktov Instax určených pre všetkých, ktorí chcú skombinovať kvalitnú fotografiu so zábavou a jedinečným štýlom.

Nemáš fotoaparát? Nevadí!

Zdá sa, že spoločnosť Fujifilm myslí naozaj na všetko. Ak práve nemáš po ruke niektorí z fotoaparátov Instax alebo len uprednostňuješ fotenie smartfónom, využiť môžeš malú prenosnú tlačiareň Instax mini Link. Prostredníctvom prehľadnej aplikácie a pripojenia Bluetooth si môžeš kdekoľvek v priebehu pár sekúnd vytlačiť fotografie z obrázkov uložených v smartfóne.

Aplikácia ti navyše ponúka hneď niekoľko funkcií, ktoré dokážu vytvoriť zaujímavé fotografie, ktoré ti budú pripomínať tvoje chvíle s rodinou či priateľmi. Dokážeš tak napríklad poslať do tlačiarne viacero obľúbených obrázkov z ktorých vieš zostaviť zaujímavú koláž. Spomenúť však treba aj funkciu „Match Test“, ktorá dokáže otestovať tvoju kompatibilitu s partnerom či priateľom.

Okrem toho, že tlačiareň Instax mini Link dokáže vytvárať ostré a kvalitné fotografie, poskytuje používateľovi príjemný a kompaktný dizajn, nízku váhu len 200 gramov a v neposlednom rade aj jednoduchú intuitívnu ovládateľnosť za ktorú získala cenu Good Design Award 2019. Insax mini Link je vhodnou alternatívou voči fotoaparátom Instax, ktorú si vieš so sebou zobrať jednoducho kamkoľvek.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom