Rozšírenia sú veľmi populárnym spôsobom pre doplnenie funkcionality webových prehliadačov. Rozhodne najviac používateľov a najbohatšiu ponuku má Google Chrome. Prehliadač teraz čakajú zmeny, ktoré majú prispieť k bezpečnosti a pohodliu používateľov.

Google totiž začína obmedzovať možnosť inštalácie rozšírení mimo oficiálneho obchodu Web Store. Doteraz platilo, že vývojári mohli umiestňovať svoje doplnky na neoficiálne zdroje, odkiaľ si ich používatelia tiež nainštalovali. To pôsobí ako vhodná možnosť, avšak podľa Google často spôsobovala problémy. Množili sa totiž prípady, keď boli používatelia oklamaní a jednotlivé rozšírenia sa často skrývali za niečo iné než v skutočnosti ponúkali.

To mohlo v konečnom dôsledku spôsobiť aj nezvyklé správanie prehliadača či spomalenie, čo sa pochopiteľne nepáči Google ani používateľom. Proces vypínania rozšírení mimo Web Store bude postupný. Vývojári už danú možnosť nemôžu aktivovať pri nových doplnkoch, ale tie skôr publikované ešte istý čas nainštalovať z neoficiálnych zdrojov pôjdu. Google spustí výrazné deaktivovanie neoficiálnych inštalácií od 12. septembra, odkedy budú na oficiálny obchod presmerované všetky rozšírenia.

Takýmto spôsobom chce Google pre používateľov zaistiť čo najviac informácií o danom doplnku. Práve presné údaje o funkcionalite rozšírení často na neoficiálnych zdrojoch chýbajú. V prípade porušenia podmienok od vývojárov bude Google na Web Store určite pristupovať aj k zmazaniu rozšírení. V konečnom dôsledku teda snáď ubudne nechcených inštalácií.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú