Až 87 % používateľov si vďaka smart hodinkám osvojilo zdravé správanie, ukazuje prieskum
Celoeurópsky prieskum spoločnosti Huawei v spolupráci s agentúrou Ipsos skúmal zdravotné povedomie, postoje a správanie európskych občanov voči osobnému zdraviu. Zároveň odhalil prekvapivo obmedzené znalosti používateľov o tom, čo vlastne znamená dobrá zdravotná kondícia a poukazuje na nevyužitý potenciál smart technológií pre zlepšovanie zdravia.
Ako sme na tom?
- Len 50 % opýtaných tvrdí, že sú spokojní so svojou fyzickou zdatnosťou; 91 % respondentov chce zlepšiť aspoň jeden aspekt životného štýlu súvisiaceho so zdravím
- Väčšina používateľov smart hodiniek (88 %) tvrdí, že ich zariadenie môže pomôcť zlepšiť ich fyzické zdravie; 87 % zaviedlo aspoň jeden nový zdravý návyk na základe údajov, ktoré im boli poskytnuté
- Duševné zdravie je na prvom mieste, pričom spánok a stres sú uvedené ako dve hlavné obavy; povedomie o dôležitých zdravotných ukazovateľoch je veľmi obmedzené
- Viac ako polovica (54 %) Európanov ignoruje pravidelné lekárske prehliadky; 63 % používateľov smart hodiniek navštívilo svojho lekára po tom, čo z ich zariadenia dostali abnormálne údaje o zdravotnom stave
Najnovší celoeurópsky prieskum zdravia, ktorý uskutočnila spoločnosť HUAWEI v spolupráci s prieskumnou agentúrou Ipsos, ponúka cenný pohľad na postoje a správanie európskych občanov týkajúce sa osobného zdravia. Výsledky poukazujú na vplyv smart hodiniek na jednotlivé aspekty životného štýlu v čase, keď je preventívna starostlivosť o zdravie dôležitejšia než kedykoľvek predtým.
„Duševné a fyzické zdravie je pre jednotlivcov i širšiu spoločnosť v popredí záujmu,“ poznamenáva William Tian, prezident spotrebiteľskej divízie spoločnosti Huawei pre Európu a dodáva: „Rozhodli sme sa zistiť, či európski občania aktívne uprednostňujú svoje osobné zdravie a či si uvedomujú kľúčové zdravotné ukazovatele, ktoré sú kľúčové pre ich celkovú pohodu. Okrem toho sme sa snažili pochopiť, či používatelia šikovných hodiniek vykazujú väčšie povedomie o zdraví a zdravších návykoch v porovnaní s tými, ktorí ich nepoužívajú. Náš výskum odhalil niektoré zaujímavé skutočnosti a zároveň jednoznačne preukázal transformačný vplyv chytrých hodiniek zameraných na zdravie.“
Kľúčové zistenia z prieskumu:
NESPOKOJNOSŤ S CELKOVÝM ZDRAVÍM
Záujem o osobné zdravie je v Európe vysoký, s takmer rovnakým zameraním na psychickú pohodu a fyzické zdravie medzi respondentmi (>83 % oproti >82 %). Avšak iba polovica účastníkov prieskumu uviedla, že je so svojím celkovým zdravím spokojná. Respondenti zdôraznili aj obavy týkajúce sa fyzickej zdatnosti (24 %), mobility (26 %), zníženej energetickej hladiny (29 %) a významného podielu pacientov s nadváhou alebo obezitou (46 %). Potreba výrazného zlepšenia zdravia je teda veľmi jasná.
DOBRÉ ÚMYSLY, NEDOSTATOČNÉ VÝSLEDKY
Až 91 % opýtaných ľudí vyjadrilo želanie zlepšiť aspoň jeden aspekt svojho životného štýlu súvisiaceho so zdravím, pričom cieľom každého z nich je zlepšiť v priemere takmer štyri (3,9) zdravé návyky. Pre mnohých bolo najvyššou prioritou zníženie stresu (43 % respondentov), po ktorom nasledovalo udržiavanie správnej hmotnosti (40 %), zdravé stravovanie (35 %), zabezpečenie dostatočného spánku (35 %) a každodenné cvičenie (34 %). Napriek tomuto faktu 72 % respondentov priznalo, že pri dodržiavaní návykov zdravého životného štýlu potrebujú dodatočnú motiváciu, resp. ju časom strácajú.
NEDOSTATOK INFORMÁCIÍ BRÁNI POKROKU
Informácie o dôležitých zdravotných ukazovateľoch sú veľmi obmedzené (pričom väčšina uvádzaných metrík respondentmi vôbec nie sú skutočnými zdravotnými opatreniami, ale skôr aktivitami ako „pitie väčšieho množstva vody“). Povedomie o tom, aké by mali byť správne „skóre“ určitých životne dôležitých ukazovateľov zdravia pre každého jednotlivca, bolo tiež veľmi nízke. Prieskum odhalil zásadnú medzeru v znalostiach metrík, ktoré významne ovplyvňujú zdravie.
Avšak ukázalo sa, že pravidelný prístup k personalizovaným zdravotným indikátorom priamo ovplyvňuje hlbšie pochopenie svojho zdravotného stavu. Používatelia smart hodiniek v Európe poznali kľúčové zdravotné metriky o 51% lepšie v porovnaní s tými, ktorí smart hodinky nevlastnia či nepoužívajú.
SO SMART TECHNOLÓGIOU JE ŽIVOT ĽAHŠÍ
Pravidelné sledovanie zdravotných metrík pomáha vytvárať zdravé návyky, čo vedie k zmenám správania – a údaje z výskumu ukazujú, aký vplyv môžu mať práve smart hodinky:
- Používatelia smart hodiniek v Európe majú v priemere o 51 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú poznať ciele všetkých základných zdravotných metrík v porovnaní s nepoužívateľmi. Okrem toho vykazujú o 75 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú zorientovaní v cieľových hodnotách svojho telesného tuku, a o 71 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú poznať svoj správny denný cieľ kalórií.
- Používatelia smart hodiniek kontrolujú svoje základné zdravotné metriky dvakrát častejšie v porovnaní s tými, ktorí smart hodinky nepoužívajú. Konkrétne sledujú svoju srdcovú frekvenciu, saturáciu okysličenia krvi a spálené kalórie takmer trikrát častejšie ako jednotlivci bez zariadenia (2,8-krát, 2,7.krát a 2,6-krát, v tomto poradí). Medzi dennými sledovanými meraniami prevláda fyzická aktivita meraná krokmi, pričom takmer polovica všetkých používateľov sleduje svoje kroky denne – čo je dôležitým prispievateľom k zlepšeniu zdravia.
- Používatelia smart hodiniek berú zdravotné upozornenia vážne, pričom viac ako 74 % hľadá radu, keď ich zariadenie upozorní na abnormálne zdravotné indikátory. To vedie k tomu, že 63 % navštívi svojho lekára za účelom ďalšej analýzy či vyšetrenia.
- Okrem toho pôsobivých 87 % používateľov smart hodiniek si osvojilo nové zdravé správanie na základe informácií zo svojho zariadenia, pričom v priemere ide o dve zmeny na používateľa. Tieto zmeny zahŕňajú zvýšenú frekvenciu cvičenia (47 %), dlhšie trvanie cvičenia (41 %), zlepšené spánkové návyky (39 %) a úpravu stravy (28 %).
- Používatelia smart hodiniek pripisujú svojmu zariadeniu pozitívne výsledky, pričom 88 % používateľov súhlasí s tým, že ich smart hodinky môžu pomôcť zlepšiť ich fyzické zdravie; 86 % ich celkovej kvality života; a 76 % ich duševné zdravie.
LÍDER V OBLASTI SMART ZARIADENÍ
Spoločnosť Huawei strávila desaťročie vývojom popredného svetového portfólia nositeľných technológií v oblasti hardvéru, softvéru a služieb. Neúnavný záväzok k výskumu a inováciám v oblasti technológií pre zdravie a fitness umožnil spoločnosti Huawei vyvinúť neuveriteľne sofistikované a presné inteligentné snímanie celého tela
Spoločnosť Huawei sa zaviazala k hlbšiemu výskumu algoritmov monitorovania zdravia prostredníctvom svojich nositeľných zariadení. To viedlo od roku 2016 k založeniu troch zdravotných laboratórií na celom svete v jazerách Xi’an a Songshan v Číne a tento rok vo fínskych Helsinkách. Vo fínskom laboratóriu pracuje multidisciplinárny vedecký výskumný tím pozostávajúci zo 6 doktorandov a 20 odborníkov z 5 hlavných oblastí – fyziológia, AI, strojové učenie, testovanie softvéru a softvérové inžinierstvo – v 7 krajinách EÚ. To zaručuje, že každá oblasť výskumu v oblasti športu a zdravia dosahuje špičkové svetové štandardy.
KOMPLETNÉ VÝSLEDKY PRIESKUMU PODĽA JEDNOTLIVÝCH KRAJÍN NAJDETE NA OFICIÁLNEJ WEBOVEJ STRÁNKE.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
RECENZIA: Najkrajšie smart hodinky na trhu vydržia aj 14 dní. Škoda len, že Huawei „zabudol“ na majiteľov iPhonov
Toto je batéria, ktorú si môžeš aj obliecť. Všetky komponenty stlačili do unikátneho tvaru
AKTUÁLNE Zmeny si na nich ani nevšimneš. Toto sú nové Apple Watch Series 7
VIDEO Xiaomi posúva technologické možnosti ľudí. Predstavuje smart okuliare, ktoré ti pred očami zobrazia informácie
RECENZIA RECENZIA: Trpkosť pri TOP luxuse. Prvé Huawei smart hodinky s HarmonyOS doplácajú na divné chyby
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nenápadný hit v chudnutí: Pravidlo 2:2:1 predlžuje život, šetrí kĺby a spaľuje tuk, aj keď odpočívaš
Plichta o testosterónovej kríze: Najväčšou pandémiou nie je Covid, ale lenivosť a prejedanie sa
Sudkyňu mali prepadnúť muži so samopalmi. Polícia kontroluje výjazdy z mesta
Odborníci varujú pred populárnym trendom: „Účinky na psychické zdravie môžu byť závažné. Vedú k sebapoškodzovaniu“
Slováci riskujú mastnú pokutu až 500 eur: Finančný postih ťa „dobehne“ aj 2 roky po priestupku
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Našli artefakt starý 80 000 rokov. Odhalil, že o minulosti ľudstva sme sa totálne mýlili
- Čína vypustila na moria 5000-tonového lovca jadrových ponoriek. USA sa pred ním budú skrývať
- Slováci majú nového miláčika. Tento mobil kupujú viac než nový iPhone a Samsung
- Milovaná služba Slovákov oficiálne skončila. Ľuďom vyskakuje chybové hlásenie, niektorí už našli náhrady
- Jeden z najdrsnejších seriálov Netflixu sa vráti. Prežil tragédiu, ktorá stále rezonuje svetom
-
- Našli artefakt starý 80 000 rokov. Odhalil, že o minulosti ľudstva sme sa totálne mýlili
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- Milovaná služba Slovákov oficiálne skončila. Ľuďom vyskakuje chybové hlásenie, niektorí už našli náhrady
- KVÍZ: Väčšina „znalcov“ nedá už tretiu otázku. Ukáž, že filmové akčné legendy máš v malíčku
- Čína vypustila na moria 5000-tonového lovca jadrových ponoriek. USA sa pred ním budú skrývať
-
- Vedci našli skrytý trik, ako obnoviť zrak. Takéto niečo by ti nikdy nenapadlo
- KVÍZ: Väčšina „znalcov“ nedá už tretiu otázku. Ukáž, že filmové akčné legendy máš v malíčku
- Našli artefakt starý 80 000 rokov. Odhalil, že o minulosti ľudstva sme sa totálne mýlili
- Prevezie 2 000 ľudí bez jedinej kvapky paliva. Postavili najväčšiu loď sveta s pohonom budúcnosti
- Milovaná služba Slovákov oficiálne skončila. Ľuďom vyskakuje chybové hlásenie, niektorí už našli náhrady
Izrael opäť úspešne udrel. Dronom zasiahol cieľ v Libanone
Dokument už podpíšeš mobilom. Slovensko.sk spúšťa podpisovanie bez čítačky
Po stagnácii prišiel rast. Nemecký priemysel prekvapil ekonómov aj trhy
LNG je nová zbraň diplomacie. Ruský koncern Novatek plánuje osloviť krajina z Latinskej Ameriky
AKTUÁLNE: Vláda schválila zmeny v zdieľaní elektriny a podpore jadra
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nenápadný hit v chudnutí: Pravidlo 2:2:1 predlžuje život, šetrí kĺby a spaľuje tuk, aj keď odpočívaš
Plichta o testosterónovej kríze: Najväčšou pandémiou nie je Covid, ale lenivosť a prejedanie sa
Sudkyňu mali prepadnúť muži so samopalmi. Polícia kontroluje výjazdy z mesta
Odborníci varujú pred populárnym trendom: „Účinky na psychické zdravie môžu byť závažné. Vedú k sebapoškodzovaniu“
Slováci riskujú mastnú pokutu až 500 eur: Finančný postih ťa „dobehne“ aj 2 roky po priestupku
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené