Spoločnosť Qualcomm patrí k popredným výrobcom čipov pre mobilné zariadenia, no okrem toho vlastní technologický gigant aj patenty na modemy pre bezdrôtové siete. Ako informuje portál Cnet, poslednou spoločnosťou, ktorá viedla s Qualcommom spor ohľadom patentov, bol Huawei. Obe firmy sa však dohodli, čo prinesie Qualcommu poriadny balík peňazí.

Nie je tomu tak dávno, čo Qualcomm vyhral patentový spor s inou spoločnosťou vyrábajúcou smartfóny – pred rokom vyhral patentový súd s Apple, čo mu do kasy privialo viac ako 27 miliónov eur.

Flickr

V prípade Huawei sa čiastka pri uzavretí dohody pohybuje rádovo mnohonásobne vyššie. V tomto prípade si má Qualcomm prilepšiť až o 1,8 miliárd dolárov, čiže 1,53 miliárd eur. Výsledkom dohody je možnosť aj naďalej využívať patenty Qualcommu spoločnosťou Huawei.

Táto „finančná injekcia“ americkej technologickej spoločnosti určite pomôže. Ako píše GizChina, akcie firmy po zverejnení dohody vzrástli behom hodiny až o 13 %. Celkové odhadované príjmy americkej spoločnosti za posledný štvrťrok 2020 taktiež vzrástli, pohybujú sa v rozmedzá 7,3 až 8,1 miliardy dolárov.

CEO spoločnosti Qualcomm, Steve Mollenkopf, tvrdí, že vynaložené úsilie a investície do vytvárania patentov pre 5G siete sa im teraz začínajú konečne vyplácať. Ostatné technologické spoločnosti, ktoré využívajú ich patenty, však majú na celú vec iný názor.

Qualcomm totiž vlastní patenty aj k 3G a 4G technológiám a všetky spoločnosti, ktoré chcú ich patenty využiť, jednoducho musia platiť. Za tento prístup už aj Qualcomm v minulosti čelil niekoľkým žalobám, v jednej z nich sa napríklad spojili Apple, Intel a Federálna obchodná komisia. Predmetom žaloby malo byť monopolné postavenie v oblasti modemov.

Nová dohoda oboch strán však neznamená, že Qualcomm bude môcť Huawei dodávať čipy. Takýto typ obchodovania amerických firiem s čínskym výrobcom je stále striktne zakázaný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom