Ak by sme mali vybrať jednu vec, pre ktorú sú majitelia elektromobilov najviac naštvaní na vodičov spaľovákov, určite by to bolo nezmyselné blokovanie vyhradených parkovacích miest vedľa nabíjacích staníc.

Takéto správanie rozhodne naštve a je absolútne neprípustné, no to isté platí aj naopak – ak elektromobilisti blokujú iné vyhradené miesta na parkovanie, napríklad tie pre invalidov. Jeden takýto prípad nedávno riešili mestskí policajti pred nabíjačkou Tesla Supercharger v bratislavskom Auparku.

Na instagramovom profile slovakevguy sa v uplynulých dňoch objavila fotografia, ktorá zachytáva niekoľko elektromobilov značky Tesla parkujúcich na mieste vyhradenom pre invalidov. Supercharger Tesla je totiž priamo pred jedným z hlavných vchodov, kde sú aj miesta pre zdravotne postihnutých. Na zábere už vidieť aj mestskú políciu, ktorá nesprávne parkovanie majiteľov elektromobilov rieši.

slovakevguy/Instagram (screenshot)

Tesláci svoje nesprávne parkovanie obhajovali tým, že nabíjačka bola plne obsadená, no oni nemôžu odísť inam, pretože už majú svoje vozidlá takmer vybité. Majitelia luxusných elektromobilov totiž v skutočnosti neparkovali, ale čakali, kým sa nabíjačka pred obchodným domom Aupark uvoľní.

Dopravné predpisy však platia pre všetkých rovnako a vodiči dostali za nesprávne parkovanie blokovú pokutu, ktorá môže byť až do 150 eur, v prípade riešenia štátnou polícou v blokovom konaní až 300 eur aj so zákazom činnosti (odobratým vodičákom) na dva roky.

Tolerancia a ohľaduplnosť je základ

O vyjadrenie k tejto situácii sme požiadali aj mestskú políciu v Bratislave, ktorá nám celú skutočnosť viac priblížila.

Mestské policajtky a policajti sa s obdobnými prípadmi stretli už viackrát. Šoférky a vodičov v takýchto prípadoch za priestupok riešia uložením blokovej pokuty a vyzývajú ich k preparkovaniu na neďaleké voľné parkovacie plochy. Čakanie na uvoľnenie nabíjacej stanice nie je dôvodom na parkovanie na mieste pre ľudí so zdravotným znevýhodnením, pre ktorých sú tieto miesta určené. Ide o porušenie pravidiel cestnej premávky závažným spôsobom, za ktorý môžeme udeliť v blokovom konaní pokutu do výšky 150 eur.

Výhovorky, že ak s Teslou odídu spred nabíjačky ďalej, auto sa im vybije, teda rozhodne neobstáli. V skutočnosti by zrejme vodiči aj s 0 % stále dokázali krúžiť po priľahlom parkovisku aj niekoľko minút, takže pokojne mohli zaparkovať na bežnom parkovacom mieste a po uvoľnení nabíjačky sa mali presunúť k stojanu.

Obsadenosť nabíjačky nedáva žiadne právo parkovať na mieste vyhradenom pre invalidov. Vodiči Tesiel tak prakticky urobili to isté, na čo sami najviac nadávajú. Aj nám sa pri nedávnej ceste do Chorvátska s elektromobilom stalo, že vodič spaľováku zaparkoval pred nabíjačkou a prakticky ju tak odstavil na viac než pol hodinu.

Mário Šimovič/FonTech

Pokiaľ sa vodiči všeobecne nezačnú medzi sebou tolerovať a neprestanú si robiť napriek, nikdy sa nebudeme na cestách cítiť príjemne. Tento prípad však poukazuje na ďalší možný problém, ktorým je nedostatok nabíjacích stojanov na kriticky vyťažených miestach. A s rozmachom elektromobility to môže byť len horšie.

Máme málo Superchargerov?

Prípad, kedy sa pred Auparkom nakopili elektromobily čakajúce na nabíjanie, nie je jediný. Aj keď po väčšinu času býva Supercharger v Bratislave poloprázdny, z času na čas nastane situácia, ktorú popisujeme vyššie.

Podobný prípad sa nedávno udial v Chorvátsku, kde na nabíjačke Supercharger čakalo v rade až 19 elektromobilov značky Tesla. Podľa majiteľa tamojšej benzínky ale išlo vôbec o prvý takýto prípad a aj táto nabíjačka býva údajne väčšinou prázdna.

PlugShare/TikTok(asapboci)

Jedno je však isté, elektromobilov pribúda a nabíjačka v Chorvátsku, ale aj tá pred Auparkom, sa nachádza na kriticky vyťaženom mieste. Riešenie je však veľmi jednoduché. V okolí chorvátskej nabíjačky či v okolí Auparku sa nachádza množstvo nabíjačiek iných prevádzkovateľov. Stačí teda, aby sa naučili vodiči Tesiel v takýchto núdzových situáciách nabíjať aj inde, než na stojanoch od Tesly.

Aj samotný Aupark ponúka v podzemných garážach ešte ďalšie nabíjačky.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP