Pred 17 rokmi sa na plátnach kín objavil film Battle Royale. Na štýl tohto filmu sa rozhodli vývojári z Bluehole Studios spracovať hru PlayerUnknown’s Battlegrounds. Tá má pripomenúť túto brutalitu a napätie, pričom sa víťazom sa stáva len jeden, a to ten, kto dokáže prežiť.

Vo filme Battle Royale sa skupinka mladých teenagerov ocitla na ostrove a ich úlohou bolo prežiť aj za cenu života toho druhého. K dispozícií boli rôzne zbrane a dovolené bolo skutočne všetkoHra PlayerUnknown’s Battlegrounds tento dej napodobňuje a je zatiaľ dostupná iba pre počítače. Dokonca ešte nie je ani úplne dotiahnutá dokonca. K dispozícii je len jeden herný mód, no aj napriek tomu si získala srdcia viac ako 13 miliónov hráčov. Zároveň ide o jednu z najsledovanejších hier na Twitchi a zároveň je suverénne najhranejšou hrou na Steame. Vývojári naďalej tvrdo pracujú, aby hráčom priniesli čo najlepší zážitok. Hra sa časom objaví aj pre Xbox One a PlayStation 4. Čo všetko v sebe tento brutálny titul skrýva a aké herné prostredie ponúka, už zistíš z nasledujúcich obrázkov, ktoré ťa okamžite zaujmú.

PlayerUnknown’s Battlegrounds vyzerá byť na prvý pohľad klasickou strieľačkou, no ver, že v tejto hre ide o omnoho viac.

Tvorca je známy aj svojimi ďalšími titulmi v štýle filmu Battle Royale. Jeho skutočné meno je Brendan Greene, no v online svete používa pseudonym „PlayerUnknown“. Samotná hra sa v podstate nazýva „Battlegrounds“, avšak v spojení s jeho pseudonymom vzniklo práve pomenovanie PlayerUnknown’s Battlegrounds.

Každé nové kolo začína rovnako. Hráč je na palube s ďalšími 100 pasažiermi, pričom situácia počas letu je skutočne depresívna.

Lietadlo v hre v skutočnosti slúži ako lobby, kde si môže hráč vybrať, kedy opustí palubu. Potom nasleduje let padákom na opustený ostrov, kde sa celý dej bude odohrávať. Na tento ostrov sa postupne pridávajú aj ďalší hráči. Na začiatku hry máš k dispozícií iba oblečenie. Preto v prvých minútach každý dychtivo hľadá zbrane, autá či iné veci, aby sa zvýšili jeho šance na prežitie.

Po celom ostrove sú rozmiestnené prázdne budovy, cesty a množstvo zbraní.

Nenechaj si ujsť
GTA 5 ešte nikdy nevyzeralo takto dobre! Nový mód zmenil hru na nepoznanie

Herný zážitok hráč získa skutočne od prvého momentu, kedy s padákom pristane na ostrove. Ideálnym postupom po pristáti nie je okamžité zabíjanie protihráčov, pretože v podstate nie je k dispozícií žiadna zbraň. Miesto toho je rozumnejšie vojsť do opustených budov, hľadať nejaké zásoby, zbrane a pri troche šťastia aj ochranné vesty. Niekedy sa však stane, že sa v danej budove nenachádza absolútne nič.

Hráč si bude od začiatku vážiť každú guľku. Množstvo munície je totiž obmedzené a pozor si treba dávať aj na zdravotný stav, ktorý sa rýchlo môže zmeniť zo živého na mŕtvy.

Potom, čo hráč získa nejaké zbrane, ochranné prvky či zásoby, prichádza veľké prekvapenie. Herný priestor sa totiž začne zmenšovať, aj keď ostrov svoju veľkosť nezmení. To znamená, že pokiaľ sa hráč počas hry nenachádza vo vymedzenom priestore bieleho kruhu na mape, pravdepodobne ho čoskoro zabije nejaká bomba. Hra tak hráčov núti, aby bojovali proti sebe bez zbytočného naťahovania času.

Boje sa najčastejšie odohrávajú v uzavretých priestoroch, keď sa hráč pri hľadaní zbraní stretne s iným protivníkom.

Každá interakcia s protihráčom je kvôli obmedzenej munícií veľmi napätá. Ak hráč minie, veľmi rýchlo sa stane terčom protivníkov. Hra v podstate využíva koncepciu Deadmatch, no v tomto prípade môže hrať až 100 hráčov. Vyhraje len ten najlepší, a preto je dobré si dvakrát rozmyslieť, či ten výstrel bude stáť za to. K dispozícií je len jeden život a ten pri nepresnom mierení môže rýchlo vyprchať.

Akákoľvek chyba v hre znamená takmer okamžitú smrť a koniec boja.

Nenechaj si ujsť
Najnovší herný titul Star Wars dostal grafický mód. Ešte žiadna hra nevyzerala takto dobre!

Počas hrania musí byť každý hráč v pohybe a nachádzať sa v spomínanom bielom kruhu. Niekedy sa stane, že sa hráč po lete z lietadla ocitne v centre tohto priestoru. Mapa je však obrovská a k prežitiu môžu byť veľmi nápomocné aj rôzne vozidlá. V hre si môže hráč ukradnúť napríklad auto, kamión alebo nejakú buginu. Potom sa však stane terčom pre protivníkov, ktorí si budú chcieť tieto vozidlá privlastniť.

Nebezpečenstvo číha naozaj na každom kroku.

Vozidlá sú v relatívne tichom hernom prostredí hry príliš hlučné a priťahujú pozornosť. Pokiaľ hráč spraví nejakú chybu, konkurencia si ho veľmi rýchlo všimne a môže sa stať, že vyletí do povetria aj s autom. Okrem výbušniny je možné nájsť aj obyčajné či dymové granáty. Klasický „deathmatch“ môže zvyčajne hrať súčasne 32 hráčov, no v tomto svete proti sebe ide stovka postáv, ktoré bojujú o prežitie. Munícia je vzácnym tovarom a strieľanie nemusí byť vždy najlepší nápad, keďže môže prilákať pozornosť okolitých hráčov.

V bohatom hernom prostredí je potrebné na úkryt využiť každé miesto vrátane rieky.

K prežitiu je potrebné využiť naozaj každý aspekt hry, ktorý môže pomôcť hráčovi dostať sa do „veľkého finále“. Ani pohyb vo vode nie je najlepším spôsobom ako sa skryť pred zrakom protihráčov. Pokiaľ nepriateľ narazí na rivala pod vodou, ten nemá žiadnu šancu sa ubrániť. Koniec koncov, táto hra je o prežití, ktoré si vyžaduje risk.

Na maskovanie skvelo poslúži aj vysoká tráva. Samozrejme treba mať aj maskovacie oblečenie potrebnej farby, pretože inak je hráč jednoduchým terčom.

Nenechaj si ujsť
Ďalší trailer na Call of Duty WWII odkrýva extrémne silný príbeh, ktorý ťa okamžite chytí

Vysoká tráva je ideálnym spôsobom, ako nepozorovane čakať na nepriateľa, ktorého chce hráč nalákať do pasce. Aj keď je viditeľnosť v tráve nižšia, šanca, že ho spozorujú nepriatelia, je omnoho nižšia.

Hra obsahuje veľa napätia. Dej nikdy nie je daný dopredu, a preto je mnoho hráčov zvedavých, čo sa bude diať v ďalšom kole.

V momente, keď je na ostrove málo hráčov, sú postavení proti sebe v obmedzenom priestore bieleho kruhu.

Niekoľko posledných minút hrania je skutočne brutálnych. Hráči po sebe navzájom strieľajú, útočia výbušninami, granátmi či sa zabíjajú autami. V podstate ide o podobne napätú situáciu ako na začiatku hry, no tentokrát sú protivníci omnoho silnejší a nebezpečnejší. Aj obyčajné auto môže byť tým správnym spôsobom použité ako účinná zbraň a v relatívne tichom hernom svete narobiť poriadny rozruch.

Ak hráč zomrie, nemusí zúfať, pretože veľmi rýchlo sa nájde ďalšia skupina 100 ľudí, ktorí chcú riskovať svoje životy.

Nenechaj si ujsť
Krvavé boje, ale aj vtipné situácie v nacistami ovládanom USA odhaľuje nový trailer Wolfenstein 2

Aj ten najlepší hráč sa môže na začiatku ocitnúť v prostredí, kde nenájde takmer žiadne zbrane a výbavu. Na druhej strane sa ten najhorší zasa môže padákom dostať do oblasti bohatej na potrebné zdroj pre prežitie. Ťažký boj o život však nezahŕňa len bezhlavé strieľanie, čo je v aktuálnom hernom svete veľmi vítaná zmena. Posledný žijúci hráč nemusí mať na konte desiatky zabitých protivníkov, stačí totiž, aby prežil aj do konca.

V bode, keď sa hráč ocitne medzi poslednými živými, ocitne sa v tvrdom boji voči zvyšku jeho žijúcich protivníkov v kruhu, ktorý sa neustále zmenšuje.

Od vydania testovacej verzie hry, ktoré sa konalo 23. marca, si ju za približne 30 € zakúpilo viac ako 13 miliónov hráčov. V prepočte tak ide o viac ako 330 miliónov eur za pol roka. Odvtedy sa hra stala tak populárnou, že sa prekonala nielen známy titul Dota 2, ale stala sa aj najhranejšou hrou na Steame v histórií. V jednu chvíľu ju totiž hralo viac ako 960 000 hráčov. Úspechov za taký krátky čas tento titul zažil naozaj mnoho a iba pripomíname, že sa jedná o PC verziu.

Nie si majiteľom PC zostavy? Nemusíš zúfať, pretože vývojári sa ju v blízkej budúcnosti zrejme rozhodnú priniesť aj pre Xbox One a PlayStation 4.

Zatiaľ nie je presne isté, kedy sa vývojárske štúdio rozhodne priniesť pre hráčov verziu 1.0, no vo forme „Early Access“ by sa PlayerUnknown’s Battlegrounds mohol objaviť už koncom tohto roka. Rovnakým spôsobom sa môže dostať aj na Xbox One, o čo sa postará Microsoft. Sony však zrejme túto možnosť pre majiteľov PlayStation 4 tento rok neprinesie.

Na vydaní hry pre obe konzoly sa intenzívne pracuje, no vývojári nemajú čas na obe verzie súčasne, a tak si milovníci známej japonskej konzoly čakanie zrejme o pár mesiacov predĺžia. Pokiaľ si hrdým majiteľom Xboxu One a nevieš sa tejto prepracovanej hry plnej akcie a brutality dočkať, rozhodne si nenechaj ujsť priložený trailer, ktorý ťa navnadí ešte viac. Mal si možnosť zahrať si tento herný titul? Svoje dojmy z hry nám pokojne napíš do komentára.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom