Najväčšia sociálna sieť sveta sa rozhodla bojovať proti šíreniu dezinformácií, a tak spustila nástroje, ktoré majú takéto správy a ich tvorcov potrestať. Aj na Slovensku máme viacero zdrojov, ktoré šíria rôzne falošné správy. Nakoniec však boli nástroje sociálnej siete účinné a jedna zo stránok, Kulturblog, bola zablokovaná, teda aspoň na chvíľu. O zablokovaní stránky informoval Denník N. Po pár dňoch od zablokovania sa Kulturblog vrátil späť na Facebook s novou stránkou a pokračuje v zdieľaní svojich informácií. Tieto správy priniesol ako prvý portál Infosecurity.sk.

K zablokovaniu pôvodnej facebookovej stránky Kultrublogu malo dôjsť podľa Denníka N v noci z utorka na stredu, kedy bolo zároveň zrušených ďalších 6 stránok. Facebook neprezradil, ktoré konkrétne stránky boli zablokované, no mali byť medzi nimi aj Magazín1, Prehľad správ a Alternatívna cesta. Sociálna sieť tak začala naplno presadzovať tvrdšie pravidlá, ktoré zaviedla proti šíreniu dezinformácií.

Kulturblog dostal na Facebooku zákaz. Vytvoril si novú stránku

Facebook nedávno spustil špecializovaný nástroj na odhaľovanie falošných správ aj na Slovensku, informoval Startitup. Pomocou tzv. „Fact-checkingu“ chce kontrolovať šíriace sa správy a odhaľovať falošné informácie, obmedzovať dosah takýchto správ a zasiahnuť proti previnilým stránkam, ktoré budú opakovane porušovať pravidlá. Pri tejto kontrole obsahu sa sieť spolieha na medzinárodnú organizáciu AFP, ktorá má u nás a v susednom Česku ako jediná overovať pravdivosť šírených správ na Facebooku. Nové pravidlá pritom platia aj pre Instagram.

Pixabay (Úprava redakcie)

Nenechaj si ujsť
Facebook zničil tajné dezinformačné snahy Ruska voči Ukrajine

Hoci sa tak najväčšia sociálna sieť snaží bojovať proti propagande a dezinformáciám, používatelia môžu jej pravidlá a nástroje vnímať ako neefektívne, čo dokazuje aj opätovné vytvorenie novej stránky Kulturblog, ktorý sa teraz na Facebooku po novom zaregistroval od názvom Portál Kulturblog. Nová stránka bola založená ešte 26. februára, teda hneď v stredu po zrušení pôvodnej facebookovej stránky Kulturblogu. V čase písania tohto článku sa jej podarilo získať vyše 8 700 fanúšikov a viac ako 9 200 sledovateľov.

Screenshot/Facebook/Úprava redakcie

Facebook umožňuje zablokovaným stránkam, aby boli obnovené, no musia urobiť zmeny a vystupovať na sieti nezávisle. Kulturblog však podľa Denníka N neodhalil svoje pozadie, a teda nevyhovel požiadavke sociálnej siete, a tak bol zablokovaný. Celkovo mal web na Facebooku dve stránky, ktoré boli založené ešte pred 4 a 2 rokmi, pričom mali spolu celkovo 30 000 fanúšikov, no aj tie boli zrušené. Viac o Kulturblogu sa dočítaš na webe našich kolegov zo Startitup.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom