Facebooku sa údajne podarilo vymazať niekoľko desiatok účtov, skupín a stránok, ktoré mali dezinformáciami manipulovať Ukrajinu a jej okolité štáty v otázkach citlivých tém. Stopy udajne vedú k ruským tajným službám.

Facebook dnes prostredníctvom tlačovej správy oznámil, že sa mu úspešne podarilo narušiť beh troch navzájom neprepojených sietí, ktorých záujmy boli v rozpore s používaným Facebooku a ich cieľom bolo šírenie dezinformatívneho obsahu zasahujúceho do fungovania vlád a štátov. Prvé dve siete operovali v Mjanmarsku, Vietname a Iráne. Tretia pochádzala z Ruska a namierená bola voči Ukrajine a okolitým štátom.

Stopy vedú k ruskej tajnej službe

Táto dezinformačná sieť mala za úlohu šíriť oznámenia v súlade s postojmi Kremľa. Celkovo tak bolo odstránených 78 účtov, 11 stránok a 29 skupín na Facebooku, pričom štyri účty boli odstránené aj z Instagramu. Jednotlivci, ktorí stáli za touto činnosťou, vystupovali ako miestni obyvatelia a používali falošné účty na správu skupín a stránok, uverejňovanie príspevkov a komentovanie rôznych obsahov.

Zobraziť celú galériu (1)
Ukážkový komentár aktuálne zrušených účtov. Zdroj: Facebook

Niektoré z týchto účtov sa prezentovali ako občianski aktivisti či novinári, pričom sa pokúšali kontaktovať politikov, novinárov a iné verejné osobnosti v regióne. Hoci sa ľudia stojaci za touto sieťou pokúšali zakryť svoju totožnosť a koordináciu, vyšetrovanie Facebooku odhalilo odkazy na ruské vojenské spravodajské služby.

Dezinformácie sa týkali citlivých tém

Správcovia inkriminovaných stránok a majitelia vymazaných účtov zvyčajne zverejňovali obsah písaný v ruštine, angličtine a ukrajinčine.

Ten bol väčšinou zameraný na miestne a politické udalosti vrátane verejných činiteľov na Ukrajine a dokonca nepravdivo informoval o etnickom napätím na Kryme, či páde malajského dopravného lietadla na Ukrajine ešte v roku 2014.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom