V dnešný deň si pripomíname výročie misie Apollo 13. Misie, ktorá mala byť v poradí už 3. úspechom vesmírnej agentúry NASA, ktorá pred pol storočím vyslala smerom na Mesiac ďalšiu posádku astronautov.

Všetci verili, že sa človek po lunárnom povrchu prejde už po tretíkrát, avšak priebeh tejto ďalšej misie skomplikovali vážne problémy, kvôli ktorým sa odvážny plán dostať ľudí opäť na Mesiac zmenil v záchranu posádky. Misia Apollo 13 odštartovala pred 50. rokmi z pobrežia Floridy, teda 11. apríla v roku 1970. NASA pri príležitosti výročia odvysielala aj unikátny dokument, informoval Space.

Písal sa 11. apríl roku 1970 (pondelok). Misia Apollo 13 bola pripravená na štart a spolu s ňou aj posádka astronautov, no NASA mala k dispozícii aj záložnú posádku. Podľa zvykov sa každá záložná posádka z predošlých misií stala hlavnou posádku o 3 misie neskôr. Pôvodne tak mali hlavnú posádku misie Apollo 13 tvoriť astronauti zo záložnej posádky z misie Apollo 10, teda Gordon Cooper, Donn F. Eisele a Edgar D. Mitchell.

Kvôli problémom Gordona Coopera pri tréning a chovaniu Eiseleho pri misii Apollo 7 bola táto dvojica nahradená astronautmi Alanom B. Shepardom Jr. a Stuartom A. Roosom. Shepard však nemal dostatok výcviku, a tak bola celá jeho posádka zaradená do misie Apollo 14 a pôvodná posádka vybraná pre misiu Apollo 14 bola presunutá do misie Apollo 13. Charles Duke, pilot lunárneho modulu, sa však týždeň pred odletom nakazil rubeolou. Navyše, Kena Mattinglyho nahradil John Swigert.

Misia, ktorá skončila skôr ako splnila cieľ

Nakoniec sa posádkou misie Apollo 13 stali James A. Lovell Jr., John L. „Jack“ Swigert a Fred W. Haise Jr., pričom veliteľ misie, James Lovell Jr., ako jediný z členov posádky letel predtým do vesmíru už 3-krát a tento let mal byť v poradí štvrtým.

Pre ostatných členov posádky išlo o prvý takýto let do vesmíru. Štart rakety Saturn V, ktorá vyniesla modul Apollo 13, nastal presne 11. apríla 1970 o 19:13:00 UTC, teda o 21:13:00 nášho času. Veľkolepý štart sa neskôr kvôli fatálnej chybe v nádrži na kvapalný kyslík, kde vznikol skrat, zmenil na katastrofický scenár.

NASA

Výbuch spôsobil skrat v nádrži č.2 po zapnutí premiešavania a ohrievania v čase 55:53:20 po štarte. Nasledovala explózia, ktorá otriasla vesmírnou loďou a riadiace stredisko NASA na takmer 2 sekundy stratilo údaje o telemetrii.

Neskôr veliteľ James Lovell ohlásil podľa niektorých zdrojov riadiacemu stredisku nezabudnuteľnú hlášku „Houston, máme problém,“ hoci v skutočnosti mal do vysielačky povedať vetu „Houston, domnievam sa, že sme tu mali nejaký problém.“ V čase nehody sa loď nachádzala už 321 860 km od Zeme.

NASA

Nenechaj si ujsť
NASA odokryla tajomstvá misie Apollo 11. Ukázala vzácne zábery spred 50 rokov

Posádka sa tak ocitla na ceste na Mesiac len s malými zásobami kyslíka a energie. Riadiace stredisko muselo túto závažnú situáciu rýchlo vyriešiť a dostať astronautov bezpečne späť na Zem. Vďaka rýchlej reakcii posádky a riadiaceho strediska sa podarilo zachrániť systémy na podporu života, no zmenila sa letová dráha misie, informoval The Atlantic.

Pristátie na Mesiaci sa nekonalo a posádka sa musela po zmene letovej dráhy vrátiť späť na Zem. Výbuch pritom mohol spôsobiť veľkú tragédiu, no našťastie sa astronautov podarilo zachrániť a neskôr úspešne pristáli späť na Zemi, kde Apollo 13 pristál v Tichom oceáne.

Pre detailnejší pohľad na misiu Apollo 13 sme pripravili aj galériu s fotografiami.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom