Filmové tržby v Spojených štátoch tento víkend dosiahli 20-ročné minimum a prakticky všetky významné premiéry sa presúvajú. To sa týka aj očakávaných kinohitov ako No Time to Die či akčnej jazdy Fast & Furious 9. Štúdio Universal sa zlú situáciu rozhodlo aspoň trochu zmierniť a už čoskoro svoje filmy ponúkne online, informuje CNBC.

Filmové štúdiá momentálne čelia kríze, ktorá v novodobej histórii nemá obdobu. Zúriaci koronavírus zatvoril kiná takmer po celom svete a stomiliónové produkčné investície budú v mnohých prípadoch nenávratne preč. Na situáciu sa momentálne rozhodlo reagovať štúdio Universal Pictures, ktoré od apríla plánuje filmy sprístupniť aj online.

Pre veľkú hollywoodsku päťku (Walt Disney Pictures, Warner Bros., Universal Pictures, Columbia Pictures a Paramount Pictures) tak ide o porušenie nepísaného pravidla 90 dní, podľa ktorého štúdiá vypustia filmy pre domáce použitie až po troch mesiacoch od premiéry filmu. V Hollywoode tak ide o veľkú vec, ktorá môže mať na filmový priemysel silný dopad aj v budúcnosti.

Universal plánuje do online ponuky zaradiť najskôr trojicu filmov, ktoré s do kín dostali len nedávno. Konkrétne ide o snímky The Hunt, Emma a chválený triler The Invisible Man v hlavnej úlohe s Elisabeth Moss. 10. apríla do ponuky pribudne aj rozprávka Trolls World Tour, ktorá bude sprístupnená online v deň svojej premiéry vo vybraných kinách. Filmy budú užívateľom sprístupnené na 48 hodín za cenu 19,99 dolárov.

Quartz zároveň upozorňuje, že ponuka je v tejto chvíli obmedzená len na nízko až stredno rozpočtové filmy. S najväčším esom v rukáve, deviatou časťou bláznivej akčnej série Fast & Furious, Universal napríklad nechcel nič riskovať a jej premiéru posunul z mája tohto roka na apríl 2021. Odklad je na druhej strane celkom pochopiteľný, keďže filmový gigant do produkcie filmu vrazil až štvrť miliardy dolárov.

Momentálne nie je jasné, či príklad Universalu budú nasledovať aj ďalšie veľké štúdiá. Bezprecedentný krok by sa filmovej spoločnosti ale mohol vyplatiť, keďže dopyt po filmoch je pri súčasnej situácii vo svete mimoriadne silný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom