Aktualizované 12. februára 2024 – Podľa The Platform Law Blog hrozí vážna právna bitka medzi Európskou úniou a americkou technologickou spoločnosťou Apple a to kvôli spôsobu, ktorým sa firma „snaží“ vyhovieť novým reguláciám EÚ.

Podľa portálu má zrejme Apple EÚ za hlupákov a podľa predbežnej analýzy zmien, ktoré technologický gigant zavádza, nielen že nedôjde k zmene postavenia tejto firmy na trhu, ale navyše pre ňu budú zmeny finančne výhodné kvôli rôznym poplatkom, ktoré sa chystá zaviesť ako kompenzáciu za sprístupnenie aplikácií kompatibilných s iOS aj mimo platformy AppStore.

Ak by Apple takéto zmeny prešli, pre EÚ by išlo o zdrvujúcu porážku a je vysoko pravdepodobné, že miesto toho uvidíme ďalší právny súboj. Apple si okrem toho v rámci nových podmienok zachováva prekvapivo silnú moc nad rôznymi aplikáciami a platformami, pričom chce sám schvaľovať alternatívne platformy s aplikáciami.

V konečnom dôsledku sa zmeny, ktoré Apple predstavil, zásadne líšia od myšlienky súhrnu zákonov DMA, ktorý mal pomôcť ako vývojárom, tak aj zákazníkom a používateľom zariadení tejto značky. Akú dohru budú mať tento prešľap je zatiaľ otázne.

Pôvodný článok:

Americký technologický gigant Apple oznámil zásadné zmeny viacerých svojich služieb, ako je platforma App Store vážne ovplyvnená novými reguláciami zo strany EÚ, prehliadač Safari či dokonca samotný operačný systém iOS. Ako upozorňuje Apple na svojej webovej stránke, cieľom všetkých týchto zmien je spĺňanie regulácií a prichádzajú preto len do EÚ.

Zmení sa aj samotný iOS

Pre samotný operačný systém iOS prichádza vďaka súhrnu zákonov DMA, ktorému sme sa v súvislosti so značkou Apple venovali v skoršom článku, napríklad možnosť distribúcie aplikácií kompatibilných s iOS aj mimo App Store, teda cez alternatívne platformy tohto typu. Okrem toho iOS dostane nový rámec a API pre vytváranie takýchto platforiem, čo pomôže vývojárom.

Rovnakým spôsobom Apple pomôže vývojárom alternatívnych internetových prehliadačov a predstavených bolo aj niekoľko ďalších zmien, ktoré pomôžu vývojárom. Samotní používatelia sa zase môžu tešiť na alternatívy klasických aplikácií, ktoré môžu priniesť niekoľko rôznych výhod, prípadne donútiť Apple viac inovovať a poskytovať lepšie služby, keďže dostanú konkurenciu.

Je nutné dodať, že Apple tieto zmeny neprináša s radosťou a je k nim dotlačený práve novými reguláciami, čo je citeľné aj zo správy, ktorá tieto zmeny sprevádza. V nej firma dodáva, že nové nástroje pre vývojárov v EÚ neodlúčiteľne prinesú aj nové riziká pre používateľov zariadení Apple.

I keď pôsobí táto poznámka pomerne ostro, v skutočnosti nie je ďaleko od pravdy. Spoločnosť však sľubuje, že sa pokúsi v rámci DMA tieto riziká redukovať a zabezpečiť aj naďalej bezpečné kybernetické prostredie, ktorým je Apple známy.

Safari a App Store

Zmeny sa dotknú aj ikonického internetového prehliadača Safari, keďže používatelia v EÚ dostanú možnosť zvoliť si ako predvolený aj prehliadač tretej strany. Takúto možnosť dostanú používatelia aj pri prvom spustení Safari v iOS 17.4 alebo novšej verzii, kde budú mať na výber, ktorý prehliadač chcú primárne používať ako predvolený.

Ochrana odcudzených zariadení

Dôkazom, že sa Apple pri vývoji špecializuje na bezpečnosť zákazníkov, je aj aktualizácia operačného systému iOS 17, ktorá prišla len pred niekoľkými dňami. Tá so sebou prináša novú funkciu ochrany odcudzených zariadení. Táto funkcia zaradí do smartfónov IPhone ďalšiu vrstvu zabezpečenia, ak niekto ukradol vaše zariadenie a má aj váš prístupový kód.

Množstvo vážnych zmien sa dočkala aj platforma App Store, ktorá je dlhodobo terčom kritiky zo strany EÚ či konkurenčných spoločností. Apple pridáva nové možnosti platenia za digitálny obsah, nové možnosti spracovávania takýchto platieb, nové označenia aplikácií, upozornenia v samotných aplikáciách či rozšírená možnosť kontroly dát na platforme App Store.

Vďaka DMA bude možné aj na zariadeniach spoločnosti Apple sťahovať aplikácie aj mimo platformy App Store bez toho, aby za ne bolo nutné platiť rôzne poplatky. Ako ale upozorňuje MacRumors.com, Apple sa chce potenciálnym stratám vyhnúť a je pripravený spĺňať DMA tak, aby si zachoval kontrolu aj nad aplikáciami stiahnutými mimo vlastnej platformy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú