Piatok 18. októbra bol pre NASA dôležitý deň, keďže historicky prvýkrát do vesmíru vystúpili astronauti v čisto ženskom podaní. Aj keď misia podľa Space prebehla v poriadku, došlo počas nej ku kontaminácii jedného zo skafandrov. 

Astronautkami, ktoré sa zapísali do histórie, sú Christine Koch a Jessica Meir, ktoré ako prvé vystúpili do vesmíru bez mužského kolegu. Cieľom výstupu bola výmena jednotky nabíjania a vybíjania batérií (BCDU) na Medzinárodnej vesmírnej stanici. Misia bola podľa Futurism úspešná a astronautky mali okrem výmeny vykonať aj ďalšie menšie zadania.

Prečítaj si aj
NASA chce do roku 2035 pristáť na Marse. Potrebuje však ešte viac peňazí

Nepríjemnostiam sa však výstup nevyhol, keďže počas neho došlo ku kontaminácii rukavice jednej z astronautiek. S najväčšou pravdepodobnosťou ide iba o mazivo niektorej z častí robotickej ruky Canadarm 2, podobné veci sa ale vo vesmíre určite neberú na ľahkú váhu a NASA momentálne zdroj kontaminácie vyšetruje.

NASA/Flickr

Robotická ruka spravidla slúži pri vykladaní zásob a na manipuláciu s objektami, jej využitie na presun a istenie astronautov je podľa slov Christine Koch veľmi vzácne.

Je to niečo, čo trénujeme, zároveň je ale podobná vec dosť zriedkavá, takže veľa ľudí si to vlastne nikdy neskúsi.“

Prečítaj si aj
Inžinier z NASA ohromil verejnosť: Koncept nového motora dosiahne 99 % rýchlosti svetla

Americká astronautka zároveň rovnako predpokladá, že ku kontaminácii pravdepodobne došlo pri kontakte s robotickou rukou, konkrétne pri osádzaní modulu na istenie nôh, ktorý bolo potrebné nainštalovať na konci ruky.

Samozrejme, že mechanická časť, akou je ruka, obsahuje mazivo. Technici preto v tejto chvíli predpokladajú, že sa moja ruka o niektorú z týchto častí obtrela.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom