Prezident softvérovej divízie Huawei priznal, že čínsky gigant prinesie v roku 2020 viacero zariadení s predinštalovaným softvérom HarmonyOS. Smartfóny a tablety to však ešte nebudú.

Huawei už od roku 2018 trápia sankcie zo strany USA. Tie mu postupne obmedzili prístup k dôležitým technológiám z USA a hoci už dokáže vyrobiť smartfóny bez amerických súčiastok, stále nemá prístup ku Google službám. Najnovšie smartfóny ako Mate 30 a Mate 30 Pro sa už museli zaobísť bez spomínaného softvéru od Google a najnovšie hrozí, že to isté postihne očakávané modely P40 a P40 Pro.

Čínsky gigant je ešte stále verný Androidu

Huawei už ale dlhšie vyvíja svoj vlastný operačný systém HarmonyOS, avšak sám priznal, že nový operačný systém ešte nie je pripravený nasadiť do smartfónov, a svedčí o tom aj najnovšia informácia, ktorú priniesol portál Fonearena prostredníctvom Reuters.

Wang Chenglu, prezident softvérovej divízie Huawei, sa nedávno podieľal na rozhovore pre lokálny denník Shenzhen Special Zone Daily, ktoré sa uskutočnilo pri príležitosti otvorenia predajne s globálnymi vlajkovými smartfónmi Huawei. V rozhovore potvrdil, že Huawei v otázke smartfónov a tabletov stále preferuje operačný systém Android.

Huawei si radšej počká na to, či HarmonyOS dokáže zaznamenať úspech v iných zariadeniach

Čínsky gigant tak zatiaľ neplánuje HarmonyOS nasadiť do smartfónov ani tabletov, no v roku 2020 sa portfólio zariadení s týmto operačným systémom rozrastie. Pôjde hlavne o inteligentné hodinky, domáce reproduktory či gadgety pre virtuálnu realitu. Pre pripomenutie, ako prvý produkt s operačným systémom HarmonyOS bola predstavená smart TV Honor Vision, ktorá uzrela svetlo sveta ešte v auguste tohto roka.

Presne druhý rok v auguste plánuje Huawei sprístupniť HarmonyOS vývojárom ako otvorenú platformu, čo prisľúbil ešte počas predstavenia systému. Preto si gigant pravdepodobne počká na to, či nový operačný systém zožne úspech v ostatných zariadeniach, čo by mu mohlo vydláždiť cestu k nasadeniu do smartfónov. Rok 2020 tak budeme z tohto hľadiska veľmi pozorne sledovať.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom