Huawei Mate 30 a Mate 30 Pro sú prvé smartfóny bez prístupu k aplikáciám Google. Príčinou je už veľmi dobre známa „pesnička“ o spore medzi Čínou a USA. Aj napriek tomu, že sa už viackrát schyľovalo k dohode, nič také sa nestalo a preto je možné, že Google aplikácie nebudú dostupné ani v ďalších zariadeniach druhého najväčšieho výrobcu smartfónov na svete.

Situácia sa má tak, že používatelia, ktorí majú staršie zariadenia Huawei, môžu byť pokojní. Smartfóny či počítače budú aj naďalej dostávať softvérové alebo bezpečnostné aplikácie. Dokonca by sa mali dočkať aj nového používateľského rozhrania EMUI 10. Problémy majú už spomínané modely Mate 30 a Mate 30 Pro, ktoré nemajú prístup k aplikáciám od Googlu.

K nim je možné sa dostať prostredníctvom celkom riskantného procesu, no nájde sa málo ľudí, ktorí to budú vedieť a hlavne, ktorí podstúpia takéto riziko. O možnostiach sme ťa informovali v samostatnom článku.

Huawei potichu vyvíjal svoj vlastný operačný systém

V máji tohto roka bol čínsky gigant zaradený na čiernu listinu, pričom väčšina technologických firiem nemohla s Huawei obchodovať. Malá zmena nastala v júni, kedy sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že umožní americkým technologickým spoločnostiam opätovné obchodovanie, no len s tovarom, ktorý nebude ohrozovať národnú bezpečnosť.

Huawei sa na vyhlásenia amerického prezidenta nespoliehal a namiesto toho potichu pracoval na svojom vlastnom operačnom systéme s názvom HarmonyOS. Ten má byť lepší a hlavne rýchlejší oproti operačnému systému Android, no ako vieme, tak HarmonyOS ešte nie je pripravený do ostrej prevádzky. Huawei však má dostatok prostriedkov na to, aby vývoj na systéme dokázal urýchliť.

Nové žaloby kvôli ochrane dobrého mena

Nie sú známe zatiaľ žiadne oficiálne čísla, no môžeme predpokladať, že smartfóny Mate 30 a Mate 30 Pro bez Google služieb mohli výrobcovi spôsobiť nemalý škrt cez rozpočet, minimálne na európskom trhu. V Číne sa tieto modely predávali ako teplé rožky a to hlavne z toho dôvodu, že tam fungujú alternatívne služby voči tým od Google, ktoré sú vo všeobecnosti obľúbenejšie.

Zobraziť celú galériu (0)
Model Mate 30 prišiel na trh bez služieb Google, SITA

Huawei sa musí teraz zaoberať tým, čo bude ďalej. Nie je ohrozené len predstavenie nových modelov, ktoré budú v Európe prakticky nepredajné, no v neposlednom rade pôjde aj o dobré meno, ktoré si spoločnosť budovala aj napriek rôznym kauzám dlhé roky. Pred pár dňami dokonca Huawei po celom svete podal žaloby na americkú Federálnu komisiu pre spoje (FCC), ktorá označila čínsku firmu za hrozbu pre národnú bezpečnosť USA.

Dostaneme dva operačné systémy?

Najnovšie je na programe predstavenie nového modelu P40 a P40 Pro. To je predbežne naplánované na marec 2020. Pokiaľ sa dovtedy nič nezmení, tak je viac než isté, že novinky bez Google služieb sa nebudú dobre predávať na európskom trhu, čo by opätovne mohlo spoločnosť Huawei oslabiť. V hre je podľa portálu PhoneArena aj plán B.

Zobraziť celú galériu (0)
Printscreen/YouTube

Smartfóny by totiž mohli ponúknuť takzvaný „dual-boot“, čo znamená prítomnosť dvoch operačných systémov, z ktorých si bude môcť používateľ vybrať. V tomto prípade by malo ísť o Android 10 a HarmonyOS. Z pohľadu Huawei ide o logické riešenie, no nikto nevie v akom štádiu je HarmonyOS, prípadne či je dostatočne pripravené a otestované do ostrej prevádzky.

V každom prípade tento scenár sa javí ako reálny len v prípade, ak sa Huawei aj naďalej nebude môcť dostať k službám od Googlu. Ak sa veci pohnú tým správnym smerom, tak je viac ako isté, že Huawei staví na osvedčenú klasiku v podobe jedného operačného systému Android 10 aj so službami od Googlu. HarmonyOS si potom nechá v zálohe pre prípad potreby alebo ho bude používať v iných zariadeniach.

Gigant sa len tak nevzdá

Huawei sa postupne prepracoval na jedného z najväčších výrobcov smartfónov na svete, pričom v oblasti 5G technológií patrí aj naďalej medzi svetových lídrov. Huawei robí všetko pre to, aby zmiernil následky súčasného stavu na jeho biznis a zákazníkov. Ak by sa však všetky spory neurovnali, tak je dosť možné, že Huawei by mohol mať ešte väčšie problémy ako sa pôvodne zdalo.

Očakáva sa totiž, že časom sa do popredia dostanú skladacie smartfóny. Prvý model okrem Samsungu predstavil aj Huawei, pričom Google spolupracoval s oboma firmami na vytvorení novej verzie systému Android, ktorá bude dobre fungovať práve na skladacích smartfónoch. Ukončením tohto vzťahu by Huawei určite utrpel a navyše by mohol byť ovplyvnený budúci dizajn ich smartfónov.

To, ktorý scenár nastane, sa môžeme dozvedieť už v nadchádzajúcich týždňoch. Je isté, že v tomto spore zohráva veľkú úlohu hlavne politika, takže bude záležať na tom, ako zapracujú diplomacie oboch krajín, prípadne ktorá zo strán bude ochotnejšia ustúpiť zo svojich podmienok. Obom však ide o biznis a peniaze, takže to rozhodne nebude jednoduché.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP