Od oficiálneho ohlásenia už prešlo viac ako pol roka. Rockstar po rokoch čakania oficiálne potvrdil vývoj GTA 6, aj keď momentálne ide vlastne o jedinú informáciu, ktorú o očakávanej novinke od vývojárov máme.

Zďaleka to však nie je jediná vec, ktorú o hre vieme. Vývoj nového GTA už stihlo sprevádzať viacero únikov informácií. Zhrnuli sme tie, ktoré dávajú najväčší zmysel.

Čítal si už?
AKTUÁLNE: Konečne oficiálne. Práve prišlo potvrdenie GTA 6

Čo teda vieme o GTA 6? 

Podľa väčšiny uniknutých informácii by sa mal nový GTA titul odohrávať opäť v starom známom, no tentokrát modernom Vice City. Aspoň čiastočne.

Popri známej lokalite bude predstavené aj nové mesto inšpirované brazílskym Rio de Janeiro a mestá sa budú postupom hrou dynamicky meniť. Toto by mohlo znamenať, že dej sa začne v 80. rokoch a v určitom bode sa dostaneme do roku 2023, teda do modernej doby, v ktorej bude hra pokračovať.

Azda najväčší únik hráčom zatiaľ poskytol používateľ GameDude, ktorý zverejnil takzvanú „development bible“ na portáli GamingFora a samotný 121-stranový dokument potvrdzuje, že novinka bude obsahovať mapy Liberty State, Vice City, ale tiež Cottonmouth a Carcer City, ktoré je známe hráčom série Manhunt. Prológ hry sa má odohrávať v Južnej Amerike, čo tiež potvrdzuje pravdivosť predošlých informácií.

Rôzne zdroje uvádzajú rozdielne informácie, ale takmer všetky sa zhodujú v tom, že hlavná dejová línia sa bude točiť okolo drogového biznisu.

Konkrétne budeme rozvíjať svoje drogové impérium, čo by mohlo potvrdzovať aj zasadenie vo vyššie spomínaných mestách, pričom budeme pašovať narkotiká z Južnej Ameriky do Severnej. Teóriu podporuje aj fakt, že Rockstar si v roku 2020 zaregistroval doménu GTA Vice City Online.

Nové Grand Theft Auto rovnako prinesie viac hrateľných postáv po vzore svojho predchodcu a vôbec po prvýkrát preberieme aj úlohu ženskej protagonistky, ktorou by mala byť policajná dôstojníčka Rose. Tá prišla o manžela a túži po pomste, no tiež aj po moci. Drogové operácie by teda mohli byť podobné lúpežiam z GTA 5, pričom by štúdio išlo ešte viac do hĺbky a ponúklo aj rôzne špecializácie každej zúčastnenej postavy.

Tými budú Ricardo, bývalý kolumbíjsky tajný agent, bývalý boxer Casey a už spomínaná Rose. Popri nich by sa mali opäť ukázať aj niektoré postavy z predošlých dielov ako Nikko Belic, Bruce Kibutz, Gay Tony a ďalší.

Množstvo noviniek a zmien v hrateľnosti

Objavil sa tiež dohady, že sa pravdepodobne rozlúčime s postavou nesúcou tony zbraní. Namiesto toho príde zmena po vzore Red Dead Redemption, s tým rozdielom, že získané zbrane nebudú uložené v konskom sedle, ale v kufri auta.

Z ostatných noviniek tu a byť možnosť skryť telo do kufra auta, no pri jazde si dávať pozor na jeho poškodenie, pretože sa môže otvoriť a hviezdičky hľadanosti pribúdať. V prípade, že strasieš policajtov, rozmiestia hliadky v okolí miesta činu a začnú s vypočúvaním svedkov.

Rockstar má naozaj veľké plány a chce implementovať mechaniky, ktoré zabezpečia čo najvyšší model realistickosti.

Hlavné postavy preto budú musieť pravidelne spávať, v opačnom prípade im klesne život a celkovo budú pomalší. Ďalším faktorom, ktorý dokáže negatívne ovplyvniť vlastnosti protagonistov, je stres. Ten bude stúpať kvôli nedostatku spánku, pri prestrelkách či prenasledovaní policajnými jednotkami.

Na odbúranie stresu bude existovať viacero spôsobov, napríklad jóga a rôzne typy drog vrátane LSD, ketamínu či heroínu. Novinkou bude tiež implementácia parkouru, zlaňovanie budov a skál, ale aj plne upraviteľné interiéry nehnuteľností. Zverejnený dokument obsahuje aj zoznam áut a rádio staníc spolu so soundtrackom.

Zatiaľ je otázne, či je tento leak pravdivý, no ak áno, naozaj sa máme na čo tešiť. Hlavný príbeh má ponúknuť zhruba 80 hodín a bude rozdelený do troch aktov plus finále. Leak ukazuje aj dátum predstavenia oficiálnych informácií o hre na jeseň tohto roka.

GTA 5
Kryton YT / Flickr

Iný pohľad na budúcnosť série má leaker Fireden, ktorý tvrdí, že sa zúčastňuje v hereckom a nahrávacom procese hry a práce vraj prebiehajú už od roku 2015.

Tvrdí, že GTA 6 sa bude odohrávať v modernom Liberty City, pričom sa má nápadne podobať seriálu The Wire. V hre vraj tentokrát preberieme až štyri postavy, dvoch členov drogového gangu a dvoch policajtov, ktorí pôjdu gangsterom po krku.

Základňou gangu má byť nočný klub a zhoduje sa s predošlou teóriou v tom, že hlavnou úlohou bude budovanie drogového kartelu. Na druhej strane však bude policajná časť akčnejšia, s vyšetrovaním á la LA Noire.

V pokročilejšej fáze sa hra zmení na detektívny noire štýl a bude obsahovať mnoho zápletiek. Tento štýl by sériu určite posunul do nových výšin, keďže borci z Rockstaru by skombinovali to, čo im ide najlepšie. Ako to však bude naozaj, sa dozvieme až v nasledujúcich mesiacoch.

Najhorúcejšou informáciou nás obšťastnil insider s prezývkou Tez2, ktorý hovorí, že sa dočkáme expanzie pôvodného single playeru. Naznačuje tak, že GTA 6 bude pokračovať v tom, čo zahodil pri rozširovaní Online časti piateho dielu.

Pôjde teda o rozširovanie singleplayerovej časti hry pomocou datadiskov, čo prinesie nové alebo upravené mestá, nové misie a celkové rozšírenie možností v hre pre jedného hráča. Od rozširovania hry pre jedného hráča Rockstar pri GTA V kvôli gigantickému úspechu GTA Online upustil, v GTA VI sa však k tejto praktike má opätovne vrátiť.

GTA Online je takmer hotová vec

Keďže Rockstaru sa osvedčil online režim v GTA 5, ktorý spoločnosti od prestavenia stihol zarobiť miliardy dolárov , môžeme takmer určite počítať s online časťou aj v novom GTA 6.

Mikrotransakcie tvoria obrovskú časť príjmu Rockstaru a ich vlastníka Take Two a preto by bolo nelogické sa ich vzdať. Spolu s DLC ku hrám tvoria až 58 % všetkých príjmov Take Two. Po vzore predchádzajúcich hier môžeme očakávať dlhoročnú podporu a pravidelné pridávanie nového obsahu.

Rockstar Games

Tak skoro nepríde

Najhorúcejšia otázka sa pochopiteľne týka dátumu vydania, tu však naďalej tápeme v tme. Istá je však jedna vec – GTA 6 tak skoro určite nepríde a najpravdepodobnejší sa momentálne zdá byť rok 2025. Informoval o tom GamesRadar s odvolaním sa na Jasona Schreiera, reportéra firmy Bloomberg.

Ten vo svojom Tweete povedal, že „všetko, čo Tom Henderson povedal o hre, sa zhoduje s tým, čo som počul“. Týmto naráža na Hendersonovo video, v ktorom hovorí, že sa hry nedočkáme skôr ako v roku 2024 alebo 2025.

Viac o dátume vydania i samotnom smerovaní hry napovedia ďalšie leaky, keďže na oficiálne informácie od Rockstaru môžeme v najbližších mesiacoch zabudnúť. Informácie sa budú pomaly uvoľňovať a čoskoro sa možno dočkáme aj prvých obrázkov, aj keď pravdepodobne iba uniknutých zo zdrojov blízkych Rockstaru.

Zároveň je potrebné dodať, že všetky informácie, ktoré doteraz poznáme, sú iba dohady alebo nepotvrdené úniky informácii. Oficiálne zdroje, či potvrdenie teórií priamo od autorov sú zatiaľ v nedohľadne.

Každý diel priniesol vylepšenia

Ikonická značka započala svoju púť ešte v roku 1997 a už prvá časť predstavila to, čím sa séria vyznačuje – otvorené mesto, hromady zbraní a krádeže áut, vtedy však ešte pri pohľade z vtáčej perspektívy.

Postupom rokov pribúdali do série nové diely a s každým prišlo aj mnoho noviniek. GTA 2 vylepšilo naháňačky s mužmi zákona a okrem obyčajných hliadok ťa mohli naháňať aj komandá SWAT, či dokonca armáda.

YouTube

Tretí diel bol výnimočný, pretože sa séria po prvýkrát presunula do 3D prostredia, do formy v akej ju poznáme dodnes. Ponúklo hlbší príbeh a mesto Liberty City, ktoré bolo vytvorené podľa obrazu New Yorku.

Po tretej časti prišla prvá nečíslovaná – GTA Vice City a opäť sme sa presunuli do nového mesta, tentokrát inšpirovaného slnečným Miami. Vylepšení oproti predchádzajúcemu dielu tu bolo menej, avšak dobre poslúžilo ako rozšírenie miest vyskytujúcich sa vo franšíze.

YouTube

Ďalším dielom bez poradového čísla bolo legendárne San Andreas. Tu už sa borci z Rockstaru viac povenovali vedľajším aktivitám a pridali aj RPG prvky v podobe vlastností, ktoré sa dali pomocou už spomínaných aktivít vylepšovať.

Medzi tieto vlastnosti patrilo napríklad posilňovanie, streľba alebo šoférovanie. Priniesli opäť ešte väčší svet, v ktorom sme našli až tri navzájom prepojené mestá, ktorým tentokrát ako predloha poslúžilo americké západné pobrežie.

YouTube

Prelomovým titulom v sérii po stránke fyziky a hrateľnosti bolo GTA IV, v ktorom sme sa opäť vrátili do Liberty City. V hlavnej úlohe sa predstavil prisťahovalec Nico Belic a tvorcovia prvýkrát predviedli svoj vypeckovaný RAGE engine, vyznačujúci sa reálnou fyzikou všetkého – od postáv, cez predmety rozmiestnené po svete až po úžasný deštrukčný model vozidiel.

Bohužiaľ, autori nezakomponovali takmer žiadne vedľajšie aktivity, takže okrem bowlingu s Romanom, šípok či predaja áut si sa mohol venovať iba misiám roztrúseným po mape. Ku GTA IV prišli neskôr aj dva datadisky, v ktorých sa ukázali nové hrateľné postavy s novým príbehom.

YouTube

To najlepšie od Rockstaru prišlo v roku 2013 na PlayStation 3 a Xbox 360 a neskôr aj na PC, PlayStation 4 a Xbox One. GTA V sa stalo ikonou na poli hier s otvoreným svetom, pretože ponúklo najväčšiu mapu v sérii, odladený engine a spolu s novými aktivitami sa vrátilo aj množstvo tých starých.

Desiatky hodín trvajúci príbeh okorenili lúpežné misie a po prvýkrát v sérii prišla možnosť hrať až za tri postavy, medzi ktorými si si mohol ľubovoľne prepínať. Autori si dali záležať dokonca na takých detailoch, ako obchody na burze, pričom každá udalosť v hre zásadným spôsobom ovplyvňovala ceny akcií.

YouTube

Ku základnej hre sa po dvoch týždňoch od vydania pridalo GTA Online – časť hry, ktorá je doteraz podporovaná vývojármi a pravidelne do nej pribúda nový obsah. V multiplayerovej časti chodíš voľne po mape plnej hráčov, plníš kooperačné misie alebo si meriaš sily s ostatnými hráčmi v závodoch, či prestrelkách.

Mimo misií môžeš prevádzkovať výrobne drog, športovať alebo si kupovať nehnuteľnosti, pričom niektoré z nich slúžia ako úkryty na plánovanie lúpeží.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP