Aktualizácie Android smartfónov nie sú vždy podľa predstáv používateľa a aj dnes tak výrobcovia zabúdajú na pravidelné vylepšovanie svojich modelov. To sa však má sčasti zmeniť s novou podmienkou, ktorú budú musieť dodržať všetke spoločnosti, inak im bude hroziť nemilý trest. Google upravil svoju dohodu s výrobcami smartfónov, ktorí budú musieť po novom aktualizovať vybrané modely aspoň počas 24 mesiacov od ich vydania. 

Používatelia lacnejších Android smartfónov si na absenciu významnejších aktualizácii systému už zvykli. Výrobcovia totiž prednostne myslia na drahšie vlajkové lode, za ktoré si zákazník zaplatil viac. Ani v tomto segmente však často nevídame pravidelný prísun aktualizácií, ktoré by opravovali bezpečnostné problémy Androidu. Priniesť update na každý jeden model je pomerne zložité, no spoločnosti sa s touto situáciou budú musieť vysporiadať.

Koniec so zanedbávaním aktualizácií

Google totiž výrobcom smartfónov, ktorí využívajú jeho Android, stanovil podmienku, kvôli ktorej budú musieť aktualizovať svoje modely po dobu 2 rokov. Jedná sa o vybrané zariadenia vydané po 31. januári tohto roka a od začiatku toho budúceho sem budú spadať všetky smartfóny, z ktorých sa predalo viac ako 100 000 kusov. Po novom im budú musieť výrobcovia poskytnúť ročne aspoň 4 aktualizácie a koncom každého roka musí byť dostupný aj patch s opravou chýb objavených za posledné 3 mesiace.

Zobraziť celú galériu (0)
Android Authority/YouTube

Nenechaj si ujsť
Prečo je proces aktualizácie Androidu tak zdĺhavý? Toto je odpoveď Sony, ktorá všetkým otvorí oči

Pokiaľ by výrobcovia smartfónov tieto podmienky nedodržali, hrozí im strata licencie pre využívanie systému Android. Týmto krokom tak chce Google všetkých donútiť, aby sa starali o lepšiu bezpečnosť svojich modelov. Nové zmeny sú už zahrnuté aj v licenčnej dohode, ktorá platí pre Európsku úniu. Do budúcna v nej môže byť zopár detailov ešte pozmenených, no myšlienka spoločnosti ostane zachovaná. Vítané zmeny ocenia najmä majitelia týchto smartfónov, ktorí ich budú môcť používať s väčším pocitom bezpečia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú