Zatiaľ čo Google dokáže aktualizovať svoje smartfóny po vydaní novej verzie systému Android takmer ihneď, ostatní výrobcovia to nemajú tak jednoduché. Mnohé spoločnosti sú kritizované za pomalé aktualizovanie aj svojich vlajkových modelov, čo robí zákazníkom vrásky na čele. Výrobca smartfónov z Japonska, Sony, ukázal ako prebieha celá implementácia nového Androidu do jeho modelov, od prvého vydania, až po finálnu verziu.

Prednedávnom sa na svet dostala oficiálna verzia nového Androidu 9.0 Pie, ktorú Googlu už začal sprístupňovať svojim modelom Pixel. Po niekoľkomesačnom testovaní je tak nový systém pripravený pre používanie, no majitelia iných smartfónov si naň ešte chvíľu počkajú. Dôvodom sú úpravy, ktorými výrobcovia odlišujú tento operačný systém vo svojich modeloch. Rovnakým spôsobom si najnovší Android pripravuje aj Sony, ktoré vie, že po ňom používatelia túžia. Zatiaľ ale pre nich ešte nie je pripravený.

Zložitý proces, ktorý zákazníkov pripravuje o trpezlivosť

Celý postup vývoja a úpravy nového Androidu pre potreby smartfónov spoločnosti teraz Sony ukázalo v detailnej infografike. Tá odhaľuje, čím všetkým si musí systém prejsť, aby bol pripravený pre vypustenie finálnej verzie medzi používateľov. Nový Android 9.0 Pie už spoločnosť sľúbila pre svoje modely Xperia XZ2, XZ2 Premium, XZ2 Compact, Xperia XZ Premium, XZ1 a XZ1 Compact. Oficiálne by mal pre ne prísť v novembri tohto roka. Majitelia Sony Xperie XA2, XA2 Ultra a XA2 Plus sa nového systému dočkajú už začiatkom budúceho roka.

Zobraziť celú galériu (1)
Infografika o postupe pri aktualizácii smartfónov Sony. Zdroj: Sony

Nenechaj si ujsť
Zoznam smartfónov, ktoré budú aktualizované na Android 9.0 Pie

Vývojári tak majú už teraz plné ruky práce, aby priniesli aktualizáciu na každý z týchto modelov. Všetko to začína vydaním PDK súborov, vďaka ktorým je nový systém možné vyvíjať, upravovať a testovať. Následne ho môže Sony prispôsobiť svojim potrebám a začať s testovaním, ktoré neprebieha vôbec krátko.

Po internom a externom testovaní beta testermi musí ešte nový systém prejsť certifikáciami. Ďalšie dodatočné úpravy však požadujú mobilní operátori. Až potom je možné vydať verejnú finálnu verziu nového Androidu, ktorý sa postupne šíri do vybraných smartfónov spoločnosti.

Problém aktualizácií netrápi len Sony

Aj keď je táto infografika v celku prehľadná a prináša používateľom predstavu o celom procese, môže to Sony robiť ešte lepšie. Mnohokrát je to práve tento japonský výrobca, ktorý je v segmente smartfónov kritizovaný za pomalé aktualizácie. Tie niekedy nedopraje ani drahým vlajkovým lodiam.

Sony jednoducho nie je v tomto smere tak spoľahlivé ako jeho iní konkurenti, ktorí svoje modely aktualizujú rýchlejšie a častejšie. Kvôli tomu sa často zákazníci od tohto výrobcu odvracajú a radšej prejdu k niekomu, kto sa vie o vlastné zariadenia lepšie postarať. Problém aktualizácii Androidu však pretrváva aj u mnohých ďalších spoločností, ktoré jednoducho nestihnú, alebo nechcú aktualizovať svoje smartfóny.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú