Sundar Pichai, CEO Google, dnes na oficiálnom blogu oznámil niekoľko noviniek ohľadom zvýšenia bezpečnosti, ochrany súkromia a osobných údajov používateľov, ktorí využívajú Google služby.

Novinky v oblasti bezpečnosti sa dotýkajú hneď niekoľkých odvetví. V prvom rade plánuje Google zlepšiť zaobchádzanie s dátami používateľov. V tomto smere tak gigant predstavil možnosť automatického odstraňovania dát. Táto funkcia sa automaticky zapne používateľovi, ktorý si poprvýkrát od dnešného dňa zapne históriu polohy.

Unsplash

Zodpovednejšie zaobchádzanie s údajmi histórie

Dáta sa budú používateľovi automaticky mazať po uplynutí 18 mesiacov. Rovnaký princíp bude fungovať aj v službe YouTube či vo vyhľadávaní. Doba mazania dát sa bude dať nastaviť na 3 mesiace, 18 mesiacov, alebo úplne vypnúť. V prípade vytvorenia účtu na YouTube bude automatické mazanie prednastavené na 36 mesiacov.

Vylepšené nástroje ochrany súkromia

Ďalšou novinkou je aktualizácia nástrojov na ochranu súkromia osobných údajov. V tomto smere Google umožní pristupovať k nastaveniam účtu priamo z vyhľadávača. Ak teda do vyhľadávania napíšeš frázu týkajúcu sa zabezpečenia svojho účtu, Google automaticky otvorí nastavenia súkromia.

Zjednodušený bude aj prístup do režimu inkognito. Po novom doň budeš môcť pristupovať tak, že vo všetkých Google službách dlhšie podržíš profilový obrázok účtu, čo ťa automaticky presmeruje do režimu inkognito.

Nové funkcie pre správu hesiel

Prehľad o zabezpečení účtu bude dostupný iba jedným kliknutím a tu sa budú rovnako objavovať odporúčania na ochranu dát. Nástroje Kontrola hesiel a Kontrola zabezpečenia sú prepojené a používateľovi automaticky oznámia, či nedošlo k narušeniu / zneužitiu jeho prihlasovacích údajov.

Investovanie do vývoja nových technológií

Google sa tiež rozhodol investovať do ochrany súkromia a sprístupnil svoju diferenciálnu knižnicu ochrany súkromia aj pre ostatných vývojárov. Teraz ju však spoločnosť rozširuje o ďalšie programovacie jazyky ako Java a Go.

Vyššie spomenutá knižnica napríklad poslúžila pri zverejňovaní prehľadov o pohybe obyvateľov počas pandémie koronavírusu. Zdravotnícke organizácie dostali prehľad, ako ľudia migrujú, no samotné súkromie jednotlivcov nebolo vôbec narušené.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom