Vyhľadávač Google zobrazuje výsledky vyhľadávania na základe kľúčových slov, ktoré sú priradené rôznemu obsahu. Online aktivisti manipulovali s algoritmom vyhľadávača Google, aby boli Trumpove fotky zobrazované pri hľadaní slova „idiot“.

Donald Trump sa prednedávnom zúčastnil návštevy Anglicka, kde si preňho aktivisti pripravili nemilé prekvapenie. Prvé spojenie amerického prezidenta so slovom „idiot“ začalo pri vyhľadávaní známej pesničky „American Idiot“ od skupiny Green Day. Neskôr však k celej situácii prispeli aj ďalší používatelia. Vyhľadávač Google tak aktuálne pri zadaní slova „idiot“ zobrazuje medzi obrázkami najmä fotky Donalda Trumpa.

Trump to schytal od aktivistov cez Google vyhľadávač

Celý problém tkvie najmä v nedostatočnom ovládaní vyhľadávacieho algoritmu samotným Googlom, ktorý nad ním nemá striktný dohľad. Pod rôznymi označeniami sa tak v jeho vyhľadávači môžu zobraziť kontroverzné fotografie a iné príspevky. Týmto spôsobom sa snažia na internete protestovať najmä rôzni aktivisti a skupiny, pričom sa teraz niektorí zamerali na Donalda Trumpa. Nepáči sa im totiž jeho politika ohľadom nelegálnych imigrantov a LGBTQ komunity. Toto však nie je prvý prípad, kedy Google vyhľadávač zobrazoval pochybné výsledky.

Nenechaj si ujsť
Trump so svojím telefónnym číslom spôsobuje Američanom vrásky na čele

Ešte v roku 2004 bolo totiž možné nájsť pri zadaní slova „žid“ rôzne antisemitské obrázky, ktoré boli taktiež zobrazované po ovplyvnení vyhľadávacieho algoritmu. O 5 rokov neskôr zasa Google zobrazoval fotografie Michelle Obamovej, prvej dámy vtedajšieho amerického prezidenta, Baracka Obamu, pričom tie boli upravené, aby sa podobali na opicu. Spoločnosť ale namiesto týchto snímok neskôr začala zobrazovať reklamy, ktoré mali ukázať spôsob, akým boli jej výsledky vyhľadávania vypočítané. Poradie a výsledky vo vyhľadávači totiž bývajú ovplyvnené tisíckami faktorov.

Vo vyhľadávacom algoritme tak môže chýbať sociálny kontext, ktorý je dôležitým aspektom pri každodennom používaní takejto technológie. Google však zatiaľ nezasahuje do výsledkov vyhľadávania slova „idiot“, pod ktorým sa tak aj naďalej objavujú fotografie Donalda Trumpa. Aktivisti stále môžu viesť svoj „online odboj“ proti americkému prezidentovi, čo len dokazuje zraniteľnosť tohto najznámejšieho vyhľadávača. Výsledky vyhľadávania však v tomto prípade môžu okrem Google ovplyvniť aj iní používatelia, ktorí prestanú s označovaním Trumpa za „idiota“.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom