Na meškanie vlakov, autobusov či lietadiel si mnohí cestujúci už zvykli, no napriek tomu dokáže takáto nepríjemnosť pokaziť ich plány. Dopravné spoločnosti sa snažia svojich cestujúcich o meškaní informovať, ale nie vždy sa im to podarí práve na čas. Meškanie lietadiel teraz vopred cestujúcim oznámi aplikácia Google Flights, ktorá pre predpoveď využíva umelú inteligenciu a strojové učenie.

Cestovanie lietadlom býva najrýchlejším spôsobom ako sa dopraviť z miesta na miesto za relatívne krátky čas. Aj tento spôsob dopravy ale nie je bezchybný a aerolínie sa meškaniu svojich lietadiel niekedy jednoducho nevyhnú. Ich oneskorený príchod na letisko cestujúcim oznámia informačné tabule či aplikácie pre smartfóny, ktoré ale nie vždy stihnú meškanie odhadnúť práve včas. Tento problém teraz rieši aplikácia Google Flights s umelou inteligenciou, ktorá predpovedá meškanie letov ešte skôr ako samotné aerolínie.

Google informuje cestujúcich rýchlejšie ako aerolínie

Oneskorený príchod konkrétnych letov umelá inteligencia vypočíta na základe dát z predošlých rokov a pomocou špeciálnych algoritmov tak meškanie cestujúcim oznámi až s 80 % presnosťou. Lety, u ktorých je pravdepodobnosť meškania menšia ako 80 % sa v aplikácii Google Flights ale nezobrazia. Spoločnosť tým chce predísť zbytočným dezinformáciám.

Nenechaj si ujsť
Umelá inteligencia Google vytvorila dokonalejšiu podobu samej seba, bez zásahu ľudí

Meškanie daného letu sa v aplikácií zobrazí priamo vo výsledkoch vyhľadávania. Okrem predpovede meškania Google Flights oznamuje aj dôvod, pre ktorý lietadlo nepristane načas. Zväčša ide o technické problémy či nepriazeň počasia, ktoré bránia lietadlám doletieť do cieľa v stanovený čas. Let je možné vyhľadať podľa čísla letenky či trasy a názvu aerolínií.

Zároveň však aplikácia Google Flights umožňuje vyhľadať si aj ďalšie dodatočné údaje ako napríklad poplatky za batožinu v nižšej letovej triede. Tieto doplnkové informácie ale nie sú dostupné u všetkých aerolínií a zatiaľ si ich môžu vyhľadať iba cestujúci využívajúci služby spoločnosti American Airlines, Delta Airlines a United Airlines.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom