Google včera predstavil novú funkcionalitu „Hum to search“, ktorá pomôže milovníkom hudby nájsť názov skladby len na základe jej melódie. Na prítomnosť služby upozornil portál 9to5Google.

Služba je dostupná v angličtine na iOS zariadeniach a vo viac ako 20 jazykoch na Androide. Jej hlavnou prednosťou je tak možnosť nájdenia skladby, ktorej nepoznáš ani názov alebo slová, no dokážeš napodobiť jej melódiu.

Vyhľadávanie je zabudované v Google Asistentovi aj skrz príkaz „Hey Google, what´s this song,“ kedy ťa služba vyzve k nahrávaniu hlasu. Po 10 až 15 sekundovom hmkaní algoritmus vyhodnotí melódiu a vráti späť, vo väčšine prípadov, bezchybný výsledok.

Služba je dostupná už aj u nás a hmkanie do mikrofónu funguje až prekvapivo dobre. Zaujímavosťou je zverejnenie percent podobnosti, čo evokuje k myšlienke, že tvoj výkon nemusí byť stopercentný, no služba aj tak dokáže určiť správny výsledok.

Ako to funguje?

Melódia skladby je ako odtlačok prsta. Každá má svoje identické aspekty. Zostavili sme modely strojového učenia, ktoré priradia vaše hmkanie, pískanie alebo spev správnemu odtlačku prsta,“ približuje strojové učenie Krishna Kumar, projektová manažérka Google Search v oficiálnom príspevku.

Algoritmus transformuje nahratý zvuk do jedinečnej číselnej sekvencie reprezentujúcej melódiu skladby. Modely Googlu tak porovnávajú nahranú ukážku s viacerými zdrojmi, čítajúcimi ľudský spev, pískanie alebo hmkanie, no zároveň aj so štúdiovými nahrávkami.

Následne porovnávame tieto sekvencie s tisíckami nahrávok z rôznych zdrojov a hľadáme potenciálne podobnosti v reálnom čase. Funguje to podobne ako v realite, keď rozoznávate melódiu aj keď ju niekto spieva, píska alebo hmká. Naše strojové učenie rozoznáva štúdiovú nahrávku skladby, ktorú následne priradzuje ľudskému hmkaniu,“ dodáva Krishna Kumar.

„Hum to search“ je tak ďalším krokom vo výskume umelej inteligencie v Google, so zameraním na rozpoznávanie hudby. Jedným z prvých pokusov bolo využívanie neurónovej siete pri rozpoznávaní hudby hranej na pozadí, predstavenej so zariadením Pixel 2 v roku 2017.

Spoločnosť v roku 2018 priniesla podobnú technológiu do sekcie SoundSearch v Google aplikácií, čím radikálne rozšírila katalóg poznaných skladieb. Teraz Google iniciuje ďalší krok, kedy k nájdeniu skladby nepotrebuješ vedieť ani slová originálnej piesne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú