Antutu patrí medzi najpopulárnejšie benchmarkové aplikácie pre Android, podľa ktorých výsledkov sa výrobcovia smartfónov často pretekajú v oblasti výkonu svojich zariadení. Momentálne však na Obchode Play nenájdeš ani jednu z tejto skupiny aplikácií, čo má na svedomí pravdepodobne zásah samotného Googlu, píše Android Police.

Dostupné boli ešte koncom februára

Tri populárne benchmarkové aplikácie Antutu 3DBench, Antutu Benchmark a Altutu Benchmark boli najnovšie stiahnuté z Obchodu Play. Nie je úplne jasné, kedy k stiahnutiu aplikácií z platformy došlo, avšak podľa informácií zo služby AppBrain bola posledná menovaná aktualizovaná ešte 13. februára, a bežná aplikácia Antutu Benchmark bola dostupná ešte 22. februára.

Aktuálne však na Obchode Play nenájdeš ani jednu z nich, čo má na svedomí pravdepodobne väčší zásah do aplikácií od neslávne známej spoločnosti Cheetah Mobile. Podľa zistení redaktorov z Android Police totiž posledný dostupný odkaz z archívu na pravidlá ochrany osobných údajov smeruje práve na spoločnosť Cheetah Mobile, čo naznačuje, že Antutu pravdepodobne vlastní.

Zobraziť celú galériu (2)
CEO spoločnosti Cheetah Mobile, Fu Sheng / Zdroj: Flickr / RISE

Zaujímavé však je, že stránka spoločnosti nijak na Cheetah Mobile neodkazuje, ale podľa obchodnej databázy spoločnosti Tianyancha je CEO firmy Cheetah Mobile, Fu Sheng, zároveň predsedom predstavenstva spoločnosti Beijing Antutu Technology. Ak by sa táto skutočnosť potvrdila, vysvetlilo by to, prečo sú populárne benchmarkové aplikácie preč.

Google totiž minulý mesiac po rokoch opakovaného porušovania pravidiel stiahol z Obchodu Play aplikácie čínskeho vývojára, o čom sme ťa informovali aj my. Medzi nimi sa tak pravdepodobne nachádzali aj populárne benchmarky.

Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot / YouTube / YugaTech

K problému sa vyjadrilo aj samotné Antutu

Dôležité je tiež podotknúť, že samotné Antutu si toto odstránenie všimlo, pretože odkazy na stiahnutie aplikácie na stránke spoločnosti smerujú namiesto Obchodu Play priamo na obyčajný .apk súbor.

Aktualizácia 09.03.2020 10:45: Podľa najnovšieho vyjadrenia riaditeľa spoločnosti, Zhao Chena, pre portál Android Police, je však chyba iba na strane Cheetah Mobile.

„7. marca sme dostali e-mail od Google, v ktorom nás spoločnosť informovala, že všetky aplikácie Antutu boli z Obchodu Play odstránené z dôvodu súvisiaceho účtu s vývojárom Cheetah Mobile. Antutu však pod Cheetah Mobile nespadá, a ide tak o veľké nedorozumenie.“, uviedol Chen. Spoločnost Cheetah Mobile totiž údajne do Antutu iba investovala približne v roku 2014, a stala sa tak jedným z akcionárov benchmarkovej firmy.

Antutu si však podľa Chena stále ponecháva značnú časť akcií, nezávislé fungovanie či vlastný účet na Obchode Play, na ktorý nemal Cheetah Mobile nikdy žiadny vplyv. Pokiaľ ide o Fu Shenga, titul predsedu má iba kvôli požiadavkám investorov, a na riadení ani prevádzke spoločnosti sa nezúčastňuje.

„Sme presvedčení, že dôvodom nesprávneho posúdenia spoločnosti Google je fakt, že sme si zakúpili a využili právne služby spoločnosti Cheetah Mobile, a preto náš odkaz na pravidlá ochrany osobných údajov smeruje práve na ich adresu.“, dodal Chen.

Šéf Antutu tiež dodal, že investora o spôsobených problémoch informovali a požiadali ho, aby ich čím skôr vyriešil. Bude tak zaujímavé sledovať, ako sa situácia okolo jednej z najznámejších benchmarkových aplikácií pre Android ešte vyvinie, a či sa na Obchod Play čoskoro vráti.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom