Google sprístupňuje funkciu Nearby Sharing teraz aj vo svojom virtuálnom obchode s aplikáciami. Obchod Play po novom umožňuje zdieľanie aplikácií medzi smartfónmi, vrátane aktualizácií, informuje 9to5Google.

Funkciu Nearby Sharing priniesol Google po dlhom vývoji začiatkom augusta minulého roka, odkedy ju môžu využívať všetci majitelia Androidov od verzie 6.0. Zdieľanie fotografií, videí, kontaktov či iných súborov sa tak stalo nielen bezpečnejšie, ale aj omnoho jednoduchšie.

Teraz je rovnakým spôsobom možné medzi Android smartfónmi zdieľať tiež aplikácie z Obchodu Play aj bez internetového pripojenia. Pre využitie novej funkcionality je však potrebné mať nainštalovaný Obchod Play aspoň vo verzii 24.0 alebo novšej.

Google využil užitočnú funkciu aj na posielanie aplikácií. Ako funguje?

Možnosť Nearby Sharing potom používatelia nájdu po otvorení bočného menu kliknutím na ikonu v ľavom hornom rohu. V sekcii Moje aplikácie a hry sa potom nachádza záložka Zdieľanie, kde je možné vybrať, či bude smartfón vybrané aplikácie odosielať alebo prijímať.

Pri tomto procese je však potrebné udeliť Obchodu Play prístup k lokalizácii zariadenia, aby bolo možné vyhľadať Android smartfóny v okolí. Taktiež je nutné mať zapnutý Bluetooth. Potom je možné aplikácie odoslať do druhého zariadenia v blízkosti, stačí len vybrať podporované aplikácie.

Funkciu Nearby Sharing však nepodporuje každá aplikácia, poslať sa nedajú napríklad platené aplikácie alebo aplikácie s predplatným ako Google Stadia. Po výbere aplikácií na odoslanie je potrebné nájsť druhé zariadenie, ktoré ich bude prijímať. S druhým smartfónom je potrebné spárovanie a overenie zobrazeným kódom, následne je možné aplikácie odoslať.

Rýchlosť prenosu je však vysoká a posielanie tak trvá iba krátku chvíľu. Prijaté aplikácie na druhom Androide sa dajú potom inštalovať jednotlivo alebo aj všetky zaradom. Treba ale podotknúť, že prenášané sú len samotné „.apk“ súbory bez používateľských dát. Pokiaľ by teda chcel niekto preniesť nejakú hru s dosiahnutým skóre, má smolu.

Obe zariadenia ostanú aj po dokončení prenosu naďalej spárované, pokým jedno z nich používateľ manuálne neodpojí. Funkcia Nearby Sharing je tak skvelým nástrojom aj pre posielanie samotných aplikácií v prípade, ak používateľ nemá k dispozícii internetové pripojenie alebo vyčerpal obmedzený dátový balík v paušále.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom