Google pôsobí aj na poli kultúry a histórie a pomocou pokročilého strojového učenia, respektíve umelej inteligencie dokáže ich nový nástroj s názvom Fabricius rozlúštiť rôzne egyptské hieroglyfy. Na túto novinku upozornil portál Cnet.

Výlety do krajiny stoviek pyramíd budú pre cestovateľov opäť o čosi jednoduchšie, príjemnejšie a hlavne zábavnejšie – to všetko vďaka novej službe Google s názvom Fabricius. Ide o online nástroj, ktorý dokáže rozlúštiť niektoré hieroglyfy do reči, ktorej rozumieme.

Nástroj je súčasťou kolekcie „Arts and Culture“ od Google, kde nájdeš okrem tejto novinky aj mnoho ďalších zábavných nástrojov, ktoré dokážu rozvíjať umelecké schopnosti alebo rozširovať poznatky veľmi zábavnou formou.

Inak tomu nie je ani pri službe Fabricius, ktorá disponuje okrem samotného prekladača hieroglyfov aj rôznymi publikáciami, ktoré majú pomôcť začínajúcim egyptológom lepšie sa oboznámiť s danou problematikou.

Nachádza sa tu aj nástroj na šifrovanie vlastných správ do hieroglyfov. Táto funkcia však nedokáže vytvárať odborné preklady a jedná sa skôr iba o akúsi „zábavku“. Do textového poľa stačí napísať slovo, alebo reťazec slov a nástroj ho následne „prekreslí“ do formy hieroglyfu, ktorý môžeš zdieľať medzi svojimi priateľmi.

Zobraziť celú galériu (1)
Google / Screenshot

Nástroj zatiaľ funguje iba v desktopovej verzii a na preklad hieroglyfu stačí nahrať fotografiu s egyptskými znakmi a umelá inteligencia sa postará o všetko ostatné. Nástroj vznikol v spolupráci s Austrálskym centrom egyptológie na univerzite v Macquarie a na vývoji sa taktiež podieľal vývojár z Ubisoftu, ktorý pracoval na Assassin’s Creed Origins.

Nástroj disponuje aj pokročilejšími možnosťami, ako dotváranie a oprava poškodených hieroglyfov na fotografii.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom