Nástroj spoločnosti Google, ktorý ponúkajú mestám v Spojených štátoch ako pomôcku pri meraní čistoty ovzdušia a emisií, je už dostupný aj v Európe. Environmental Insights Explorer (EIE) spracováva dáta o doprave a budovách z aplikácie Google Maps spolu s verejne dostupnými informáciami o emisiách.

Google najprv túto službu ponúkne anglickým mestám Birmingham, Manchester, Wolverhampton a Coventry, írskemu Dublinu a dánskej Kodani. V najbližších týždňoch plánuje pridať aj ďalšie mestá na iných kontinentoch, pričom prostredníctvom online formulára sa môže o túto službu uchádzať akékoľvek mesto. Informuje o tom britská mediálna spoločnosť BBC.

Úplné nové možnosti pre mestá

EIE ponúka dáta v štyroch kategóriách – emisie z budov, z dopravy, všeobecné emisie a dáta o solárnom potenciáli. Rozhranie je navrhnuté tak, aby mohli mestá vidieť, aké zmeny môžu urobiť pre znižovanie emisií, napríklad, vybudovať viac cyklopruhov alebo inštalovať solárne panely na budovy.

V inom projekte, aplikácii Air View, merajú autá Google Street View znečistenie ovzdušia počas jazdy mestami. Tieto dáta budú tiež k dispozícii v aplikácii EIE. „S týmito novými dátami môže Kodaň po prvý raz vidieť koncentrácie znečisťujúcich látok v ovzduší na úrovni ultrajemných častíc na cestách v centre mesta, ako aj príjazdových cestách, ktoré najviac prispievajú k problémom znečisteného ovzdušia v meste,“ povedal nemenovaný predstaviteľ Kodane.

Vyhlásili klimatický stav núdze

Starosta anglického grófstva West Midlands Andy Street uviedol, že už vyhlásili klimatický stav núdze a pracujú na plánoch, ako sa stať do roku 2040 uhlíkovo neutrálnymi. „Dáta, ktoré máme k dispozícii od Google, nám výrazne pomôžu v našom úsilí, aby sme sa mohli zamerať na konkrétne oblasti a dosiahnuť lepšie výsledky,“ uviedol.

Pozitívne očakávania od služby má aj Amanda Eichel, výkonná riaditeľka Global Covenant of Mayors for Climate and Energy (GCOM), čo je celosvetová aliancia miest, miestnych vlád a komunít so spoločnou víziou bojovať proti klimatickým zmenám aj prostredníctvom znižovania emisií. „Sme presvedčení, že EIE môže byť rozhodujúcim prvým krokom pre tímy venujúce sa udržateľnosti miest, aby lepšie vyhodnotili svoju súčasnú situáciu a efektívnejšie sledovali a monitorovali svoje pokroky pri napĺňaní cieľov ochrany klímy,“ povedala Eichel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom