Aplikácia Google Play, ktorá slúži ako oficiálny app store pre operačný systém Android predstavuje hlavné miesto, kde používatelia nájdu množstvo aplikácií, ktoré by im malo pomôcť uľahčiť ich prácu. Nie vždy je to však naozaj tak, nakoľko sa mnohokrát nájde viacero podvodníkov, ktorí prichádzajú s aplikáciami, ktoré obsahujú vírus, prípadne sa snažia ukradnúť osobné údaje.

Príkladom toho je aj najnovšie zistenie bezpečnostného analytika spoločnosti ESET, o ktorom ako prvý informoval portál Techbyte. Zamestnanec ESETU Lukáš Štefanko na sociálnej sieti Twitter upozornil na podozrivú aplikáciu s názvom ES File Explorer, ktorú si už stiahlo viac než 10 tisíc používateľov.

Prečítajte si tiež!
British Airways dostali pokutu za krádež údajov o cestujúcich hackermi

Dôveruj, ale preveruj

Napriek tomu, že na Google Play by sa mali nachádzať len overené aplikácie, príklady z minulosti čoraz častejšie dokazujú, že pri sťahovaní treba byť opatrný. Pochybná aplikácia, ktorá sa snažila tváriť ako obľúbený nástroj pre správcu súborov podľa Štefanka poskytovala množstvo reklám, ktoré sa zobrazovali na celej obrazovke a v priebehu 2 minút používateľa „zasiahlo“ až 9 reklamných zobrazení. Okrem spomínaných reklám však používateľ nedostal to, čo naozaj hľadal – efektívneho a spoľahlivého správcu súborov.

Jednoduchý dôvod

Reálna aplikácia, ktorú používatelia na Google Play mohli nájsť pod rovnakým názvom bola z oficiálneho obchodu odstránená už pred približne dvoma mesiacmi, priamo vlastníkmi spoločnosti. Techbyte však upozorňuje, že už pôvodná aplikácia čelila viacerým podozreniam kvôli tomu, že obsahuje škodlivý kód. Android používatelia sa však už nemusia báť, nakoľko bola z obchodu odstránená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom