Bezpečnostný tím spoločnosti Check Point našiel v Google Play škodlivý malvér, ktorý mohol zasiahnuť milióny používateľov. Škodlivý kód sa šíril prostredníctvom desiatok aplikácií. 

Malvér s názvom ExpensiveWall dostal pomenovanie podľa aplikácie na zmenu tapiet Lovely Wallpaper, pomocou ktorej sa šíril. Celkovo sa však mal vírus objaviť až vo vyše 50 aplikáciách. ExpensiveWall zasielal zo zariadení spoplatnené SMS správy a účtoval poplatky za falošné služby bez vedomia používateľov. Škodlivý kód sa spustil po pridelení oprávnení na používanie SMS či prístup k internetu.

malware app at google play
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Google Play

Napadnuté milióny zariadení

Objavený škodlivý kód pritom patrí do väčšej skupiny malvérov, ktorú v Google Play objavili už začiatkom roka. ExpensiveWall má však v porovnaní s inými využívať pokročilejšie techniky, ktoré zakrývajú škodlivý kód a umožňujú prechod antivírusovou kontrolou. Celá skupina vírusov pritom môže zodpovedať až za približne 21,1 milióna nakazených zariadení. Aplikácie s malvérom ExpensiveWall mohlo stiahnuť až 4,2 milióna používateľov.

Expensivewall malware google play
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Google Play

Google vymazal všetky aplikácie s obsahom ExpensiveWall zo svojho obchodu ešte 7. augusta, no v ohrození sú stále používatelia, ktorí si škodlivé aplikácie nainštalovali pred týmto dátumom. V takomto prípade je nutné manuálne zmazanie aplikácií. Celý prípad však opäť zdôrazňuje potrebu dodržiavať obozretnosť pri prideľovaní práv neznámym aplikáciám.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú