Bezpečnostný tím spoločnosti Check Point našiel v Google Play škodlivý malvér, ktorý mohol zasiahnuť milióny používateľov. Škodlivý kód sa šíril prostredníctvom desiatok aplikácií. 

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Malvér s názvom ExpensiveWall dostal pomenovanie podľa aplikácie na zmenu tapiet Lovely Wallpaper, pomocou ktorej sa šíril. Celkovo sa však mal vírus objaviť až vo vyše 50 aplikáciách. ExpensiveWall zasielal zo zariadení spoplatnené SMS správy a účtoval poplatky za falošné služby bez vedomia používateľov. Škodlivý kód sa spustil po pridelení oprávnení na používanie SMS či prístup k internetu.

malware app at google play
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Google Play
Napadnuté milióny zariadení

Objavený škodlivý kód pritom patrí do väčšej skupiny malvérov, ktorú v Google Play objavili už začiatkom roka. ExpensiveWall má však v porovnaní s inými využívať pokročilejšie techniky, ktoré zakrývajú škodlivý kód a umožňujú prechod antivírusovou kontrolou. Celá skupina vírusov pritom môže zodpovedať až za približne 21,1 milióna nakazených zariadení. Aplikácie s malvérom ExpensiveWall mohlo stiahnuť až 4,2 milióna používateľov.

Expensivewall malware google play
Zobraziť celú galériu (2)
Screenshot/Google Play

Google vymazal všetky aplikácie s obsahom ExpensiveWall zo svojho obchodu ešte 7. augusta, no v ohrození sú stále používatelia, ktorí si škodlivé aplikácie nainštalovali pred týmto dátumom. V takomto prípade je nutné manuálne zmazanie aplikácií. Celý prípad však opäť zdôrazňuje potrebu dodržiavať obozretnosť pri prideľovaní práv neznámym aplikáciám.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
100%
Páči sa mi to
0%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
0%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]