Technologický gigant stiahol z Google Play aplikáciu CamScanner, určenú na skenovanie dokumentov, potom, čo údajne začala šíriť škodlivý malvér. Aplikácia mala až 100 miliónov používateľov, píše Engadget.

Aplikácia CamScanner od spoločnosti CC Intelligence so sídlom v Šanghaji, ktorá existuje približne od roku 2010, bola určená na skenovanie PDF dokumentov a stiahlo si ju viac než 100 miliónov ľudí. Ruská antivírusová spoločnosť Kaspersky však zistila, že aplikácia začala nedávno do smartfónov šíriť škodlivý malware a Google ju preto z obchodu Google Play stiahol.

Na App Store pre iOS ju však stále nájdeš. Škodlivý kód sa z aplikácie doručoval prostredníctvom reklám, ktoré prihlasovali používateľov na platený odber a po pripojení na používateľa sa škodlivý malware stiahol do zariadenia. Podľa expertov z Kaspersky však nedávne aktualizácie škodlivý softvér z aplikácie odstránili.

Zobraziť celú galériu (1)
CamScanner je aplikácia určená na skenovanie dokumentov / Zdroj: CC Intelligence

Milióny pozitívnych recenzií

Zaujímavé je, že CamScanner mal na Google Play až 1,8 milióna recenzií, ktoré boli zväčša pozitívne, píše ZDNet. Experti začali aplikáciu skúmať po tom, čo sa medzi nimi objavila skupina veľmi negatívnych recenzií. Tento incident vyzerá skôr však ako nepríjemná zhoda okolností, kedy vývojári namiesto bezpečnej reklamnej knižnice použili škodlivú, čo by sa nestalo prvýkrát.

Zobraziť celú galériu (1)
Flickr/howtostartablogonline.net

Knižnica s názvom BeiTaPlugin, ktorá šírila reklamy až príliš agresívne, bola nedávno použitá v 238 aplikáciách na Google Play a ovplyvnila až 440 miliónov používateľov. Po tom, čo Google tieto aplikácie stiahol, chceli ju čínski vývojári skryť v ďalších 60 aplikáciách, čo však taktiež vyústilo do ich stiahnutia z obchodu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP