Tento softvérový gigant sa stará o najpopulárnejší operačný systém v smartfónoch. Spolu s Androidom prichádzajú do týchto zariadení aj mnohé vstavané aplikácie spoločnosti, ktoré boli doteraz súčasťou systému. Po novom si Google začne pýtať od výrobcov smartfónov za svoje aplikácie pre Android licenčné poplatky, pričom toto rozhodnutie začne platiť už o pár dní.

Ešte pred pár mesiacmi bol Google obvinený Európskou komisiou z núteného využívania aplikácií v Androide, ktoré sú súčasťou miliónov smartfónov. Neskôr sa však spoločnosť dostala do problémov aj za porušenie protimonopolných zákonov, za čo jej bola vyrúbená pokuta vo výške až 5 miliárd dolárov. Google sa rozhodol reagovať a prišiel s novým riešením, ktoré vo výsledku môže ovplyvniť ceny smartfónov.

Google si začne za svoje aplikácie pýtať poplatky

Spoločnosť sa rozhodla, že už nebude výrobcov smartfónov nútiť do využívania jej vstavaných aplikácií pre Android. Ak ich však budú chcieť využívať, budú musieť zaplatiť nové licenčné poplatky. Táto podmienka pritom platí najmä pre firmy pôsobiace na európskom trhu. Google im umožní vybrať si licencie pre vybrané aplikácie ako Obchod Play, Chrome a ostatné tituly si budú môcť zvoliť zvlášť.

Nenechaj si ujsť
Mobilný Google Chrome mení minimálne požiadavky, ktoré ovplyvnia 32 miliónov zariadení

Výška jednotlivých poplatkov ale nie je známa, no v konečnom dôsledku môže mať dopad na ceny smartfónov, ktoré prídu neskôr na trh. Poplatky za aplikácie majú pritom prísť do praxe už 29. októbra, no Android ostane aj naďalej všetkým prístupný a každý výrobca si ho bude môcť prispôsobiť podľa svojich predstáv. Pokiaľ by spoločnosti niektoré aplikácie nechceli, môže nastať situácia, v ktorej sa z nových Android smartfónov veľa titulov od Googlu vytratí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom