Začala sa konferencia Google I/O 2019 a podobne ako v minulých rokoch, aj tu sa okrem nového Androidu bude pozornosť sústrediť na Google Assistenta, ktorý v posledných rokoch prešiel veľkými zmenami a snaží získať priazeň čo najväčšieho počtu ľudí. 

Ako informuje spoločnosť vo svojom blogu, asistent je na trhu tri roky a za tú dobu sa naučil hovoriť viac ako tridsiatimi jazykmi a je dostupný v 80 krajinách sveta. Podporuje ho viac ako 30 000 rôznych smart produktov od vyše 3500 výrobcov.

Neustále sa pracuje na tom, aby bol asistent čo najviac intuitívny, rýchlejší a prirodzenejší než kedykoľvek predtým. Na konferencii spoločnosť preto ukázala niekoľko noviniek, na ktoré sa môže väčšina používateľov už v blízkej tešiť.

Google Assistant novej generácie

Nové modely rozpoznávania reči umožňujú stiahnuť všetky potrebné údaje priamo do zariadenia používateľa, nakoľko sa ich veľkosť znížila zo 100 GB len na 500 MB. Vďaka tomu sa bude môcť asistent využívať aj v offline režime a takmer s nulovou latenciou. Odpovede na požiadavky by mali byť až 10x rýchlejšie, pričom podobne ako na zariadeniach Apple, ani tu sa asistent nebude musieť aktivovať s každou novou požiadavkou frázou Hey Google! Koncom roka by sa mal dostať na zariadenia Pixel. Dostupnosť na iných zariadeniach zatiaľ nie je známa.

Google Duplex už aj na webe

Google Duplex je verzia asistenta, ktorá dokáže fungovať plne autonómne. Dokáže ti rezervovať miesto v reštaurácií, či objednať lístky do kina. Fungovať bude už aj na webových stránkach, kde bude plniť rôzne náročné úlohy.

Napríklad ak ho požiadaš o rezerváciu vozidla, tak prebehne všetky platby a rezervácie spojené s Gmail účtom a automaticky vyplní všetky formuláre objedná auto na určitú dobu. Dostupný zatiaľ bude len v angličtine a len v rámci USA.

Ešte osobnejší

Asistent sa bude lepšie učiť rôzne návyky používateľa, jeho požiadavky, čím sa stane oveľa viac optimalizovaný konkrétnemu používateľovi, aby mu mohol ponúknuť čo najrelevantnejšie výsledky. Všetko však stále bude môcť regulovať a len ty sám si zvolíš, ktoré informácie si želáš zdieľať s asistentom a ktoré nie. Vylepšenie dostane aj Smart Display, ktorý taktiež bude ešte viac naviazaný na majiteľa.

Pick for you

Jazdný režim

Asistent dostane aj vlastný jazdný režim, ktorý umožňuje robiť veci bez toho, aby sa vodič musel na smartfón sústrediť. Vodič bude môcť všetko ovládať hlasom, rovnako ako aj príjem či odmietnutie hovorov, pričom asistent mu oznámi, od koho hovor pochádza. Systém sa automaticky spustí po tom, čo sa pripojí cez bluetooth z vozidlám s Android Auto, alebo jednoduchým príkazom Hey Google, let’s drive. Novinkou je aj implementácia Google Assistanta do navigácie Waze.

Ak navyše vlastníš vozidlo značky Hyundai alebo Mercedes, ktoré podporujú služby Blue Link/Mercedes me connect, budeš môcť na diaľku zapnúť klimatizáciu v aute, zistiť aktuálny stav paliva či napríklad stav zabezpečenia auta.

Pri budíkoch stačí jedno slovo

Pri zvonení budíku či pripomienke je otravné neustále hovoriť Hey Google!, preto sa tieto príkazy zjednodušia a počnúc dnešným dňom už stačí povedať jednoduché Stop. Rovnako ako v minulom roku, tak aj tentokrát to spoločnosť Google rozbalila vo veľkom štýle a Google Assistant novej generácie vyzerá veľmi lákavo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom