V priebehu posledných rokov sa stali gigapixelové zábery veľmi populárne a mohli sme ich už aj pekné množstvo preskúmať. Neskôr sa tieto zábery začali zhotovovať v čase a vznikli takzvané „gigalapse“ zábery. Jeden z nich zachytáva nočný Londýn v plnej kráse.

Jedna z najkrajších gigapixelových panorám zobrazujúcich Londýn v plnej kráse a 24 hodinovom cykle. Panoráma bola zachytená vo februári tohto roka z budovy One Canada Square, ktorá sa považuje za druhú najvyššiu v Londýne. Panorámu nazvali tvorcovia „24 hodinový Londýn“ a ide ambiciózny projekt, ktorý bol uskutočnený spoločnosťou Nikon, skupinou tvorcov z Visualize a spoločnosťou zaoberajúcou sa kontaktnými šošovkami Lenstore.

24 obrázkov obsahujúcich 7300 megapixelov

Panoráma je zverejnená na webovej stránke, ktorá obsahuje dokopy 24 obrázkov Londýna zachytených každú hodinu. Každý obrázok obsahuje 7,3 gigapixelov, alebo inak povedané 7300 megapixelov. To umožňuje divákovi enormné priblíženie záberu na budovy a ulice Londýna, ktoré je možné sledovať v rôznych fázach dňa. Vďaka jednoduchému ovládaniu si tak môžeš pozrieť Londýn v celej svojej kráse.

 

Ambiciózne obrázky potrebujú ambicióznu techniku

Fotenie panorámy organizoval Henry Stuart so spoločnosti Visualize, ktorý použil fotoaparát Nikon D850 s objektívom Nikon AF-S Nikkor 300 mm. Ten bol pripevnený na robotickom zariadení pre ovládanie pohybu a zachytil celkom 6240 fotiek v rozmedzí 155-stupňov.

Počas každej hodiny fotoaparát cvakol 260 obrázkov úplne rovnakým spôsobom, aby sa zabezpečil konečný obraz, ktorý ponúkne maximálne hladký prechod. Podľa Henryho Stuarta boli najväčším problémom poveternostné podmienky na vrcholku budovy One Canada Square. Napriek tomu sa však panoráma podarila a my určite dávame palec hore.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom