Väčšina z nás sa už stretla vo svojej peňaženke s gastrolístkami, za ktoré si kupuješ obed alebo potraviny. Roky sme boli zvyknutí na ich papierovú formu, ktorá pretrvala až dodnes. S príchodom nových technológií sa však niektoré spoločnosti rozhodli prejsť na iné formy, ktoré sú pre zamestnanca výhodnejšie hlavne z používateľského hľadiska.

Zamestnávateľ je povinný zabezpečiť stravovanie svojim zamestnancom vo všetkých zmenách, ak na svojom pracovisku odpracovali viac ako štyri hodiny. Možností je viacero a okrem zabezpečenia stravovanie vo vlastnom stravovacom zariadení má zamestnávateľ možnosť využiť napríklad aj zariadenie iného zamestnávateľa.

Papierové poukážky vystriedali karty

V skutočnosti však väčšina zamestnávateľov túto možnosť nemá a preto poskytuje svojim zamestnancom finančný príspevok vo forme takzvaných „gastráčov“. Medzi najznámejšie spoločnosti v oblasti stravovacích poukážok patrí Up Slovensko, DOXX, Edenred či VAŠA Slovensko. Okrem jedálnych kupónov zabezpečujú aj mnoho ďalších zamestnaneckých benefitov vo forme poukážok a kariet.

V súčasnosti väčšina ľudí dostáva od svojho zamestnávateľa stravovacie poukážky v papierovej podobe, čo so sebou prináša hneď viacero negatív, akým je nedostatok miesta v peňaženke, poškodenia lístka pri trhaní či fakt, že ti z gastrolístka jednoducho nevydajú. Niektoré spoločnosti však prešli aj na karty, ktoré vzhľadom, či materiálom pripomínajú platobné karty z bánk.

Na tie sa nahrá finančná čiastka a ty môžeš pokojne platiť za tvoj obed či potraviny jednoduchým priložením ako to robíš bežne s platobnou kartou. Toto je veľká výhoda, no aj tento spôsobom už bude čoskoro zastaralý. V Českej republike spustila spoločnosť Edenred gastrolístky v digitálnej forme, ktoré nájdeš vo svojom telefóne, čím vyslala jasný signál pre svojich konkurentov.

„Pre Edenred je digitalizácia platieb, a to nielen tých stravovacích, kľúčová priorita. V Českej republike ešte vďaka silnej pozícii papierových poukážok nie sme tak ďaleko a náš podiel digitálnych transakcií na ich celkovom objeme sa teraz pohybuje okolo 30 percent, ale naším cieľom je dostať sa do troch rokov na 80 percent,“ uviedol pre Czechcrunch.cz marketingový a inovačný šéf tuzemského Edenredu Jakub Ryba.

Edenred podporuje bezkontaktné platby prostredníctvom Google Pay a Apple Pay, a preto budú teraz môcť zamestnanci v Českej republike platiť mobilom aj stravovacími poukážkami, čo určite mnoho z nich ocení. V lete sme ťa informovali, že väčšina slovenských bánk taktiež začala podporovať okrem Google Pay aj Apple Pay, a preto je viac než pravdepodobné, že sa k bankám pridajú aj spoločnosti z oblasti stravovacích poukážok.

Na Slovensku platby mobilom už fungujú

Na Slovensku sú platby mobilom, či dokonca aj hodinkami veľmi obľúbené, pričom v tomto smere patríme spolu s Českom medzi európsku špičku. Je preto viac než isté, že ľudia by si obľúbili aj gastrolístky v mobile. V súvislosti s touto novinkou sme oslovili aj slovenské pobočky spoločností, ktoré pôsobia v oblasti stravovacích poukážok so žiadosťou o vyjadrenie či taktiež plánujú zaviesť platby mobilom.

Edenred Slovakia poskytuje zamestnávateľom a zamestnancom platbu mobilom ešte skôr ako bola spustená v Českej republike. Spôsob je rovnaký, pričom je taktiež možné platiť prostredníctvom služieb Google Pay a Apple Pay.

„Spoločnosť Edenred Slovakia je digitálnym lídrom v oblasti zamestnaneckých benefitov, stravovacie karty na Slovensku uviedla ako prvá vo svojom odbore už v roku 2009 a rovnako ako jediná vo svojom odbore poskytuje možnosť platby mobilom cez Google Pay od spustenia v roku 2018 a Apple Pay od oficiálneho spustenia služby na Slovensku v mesiaci júl 2019.

Službu sme sprístupnili ihneď v prvej vlne. Aktuálne sme jediná spoločnosť vo svojom odbore poskytujúca 100% pokrytie v mobilných platbách, žiadna iná stravovacia karta na Slovensku neponúka možnosť platby Apple Pay a Google Pay. Od spustenia Apple Pay máme celkom zaujímavé výsledky,uviedla marketingová manažérka spoločnosti Edenred Jana Caltíková.

Spoločnosť Up Slovensko poskytuje zamestnávateľom už dobre známe karty, na ktoré sa nabije určitá suma, no v talóne má aj platbu pomocou smartfónu, ktorú teraz testujú.

Zobraziť celú galériu (3)
Spoločnosť Up Slovensko aktuálne platby mobilom len testuje. Ich spustenie je predbežne naplánované na rok 2020, Up/Facebook

„Zamestnávateľom ponúkame možnosť stravovania prostredníctvom stravovacej karty Up. Platbu prostredníctvom smartfónu práve testujeme, pričom očakávame jej spustenie začiatkom roka 2020. V súčasnosti ponúkame i ďalšie digitálne produkty, ktoré umožňujú platbu smartfónom prostredníctvom QR kódu, teda bez nutnosti iného fyzického nosiča. Ide o produkty Up Rekrea a Up Benefia,“ uviedla pre FonTech.sk špecialistka pre komunikáciu spoločnosti Up Slovensko Gabriela Šušaníková.

Spoločnosť DOXX Slovensko má svoju vlastnú aplikáciu, ktorá je však dostupná zatiaľ len pre Androidy. V praxi tak vieš spraviť z tvoje fyzickej karty virtuálnu, takže platiť môžeš aj jednoduchým priložením smartfónu na platobný terminál. V aplikácii nájdeš taktiež funkciu rýchleho prepnutia na bankovú kartu v mobile.

„Elektronické stravné lístky v mobile poskytujeme od roku 2016 naplno. Od roku 2017 zamestnanci, ktorých stravujeme, využívajú aplikáciu Karta v mobile, ktorá umožňuje platiť za obedy iba priložením mobilu. Od roku 2019 sme implementovali na Kartu v mobile aj rekreačné poukazy a elektronické benefitné poukážky.

Zamestnanec tak mobilom zaplatí aj za obedy, za rekreáciu, či darčeky pre svojich blízkych. Karta v mobile je bezplatná aplikácia,“ uviedla pre FonTech.sk marketingová riaditeľka spoločnosti DOXX Slovensko Ing. Marcela Šuštiaková.

Zobraziť celú galériu (3)
Spoločnosť DOXX Slovensko poskytuje platby mobilom už od roku 2017 vďaka aplikácii pre Android, DOXX/Facebook

Na vyjadrenie spoločnosti VAŠA Slovensko, ktorá patrí pod Edenred, ešte čakáme. Nie je žiadnym prekvapením, že sa digitalizácia dostala aj do oblasti stravovacích poukážok.

Spoločnosti sa snažia napredovať a prinášať zamestnávateľom, ale hlavne zamestnancom výhody, ktoré im prinesú väčší komfort a ušetria čas. Medzi ne patrí jednoduchšia distribúcia a administratíva. V každom prípade je potešujúce, že patríme v Európe medzi lídrov v oblasti používania bezkontaktných platieb, pričom sme v oblasti gastrolístkov o niečo predbehli aj susedných Čechov. Už v budúcom roku sa pravdepodobne „gastráčov“ v mobile dočkajú aj ďalší slovenskí zamestnanci, využívajúci stravovacie poukážky spoločnosti Up Slovensko.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom