Veľkolepá šou sa pomaly končí a Barcelona dnes uzavrie brány konferencie MWC 2018. Počas niekoľkých dní sme mali možnosť vidieť premiéry nových smartfónov od rôznych výrobcov sveta, Samsung a Sony nevynímajúc. Vlajkové lode oboch spoločností sa môžu chváliť špičkovými vlastnosťami, no kórejský Samsung Galaxy S9 v niečom za Xperiou XZ2 zaostáva.

Dlhé roky takmer rovnakého dizajnu smartfónov Sony, začali nudiť zrejme aj samotných dizajnérov, ktorí sa konečne rozhodli pre zmenu. Nové modely Xperia XZ2 a XZ2 Compact tak tentokrát priniesli nové línie konštrukcie a obrazovku s moderným pomerom strán 18:9. Aj napriek tomu sa však tieto novinky nevzdali veľkého horného rámiku a spodnej „brady“, ktorými sa opäť líšia od bezrámikových modelov konkurencie.

Zobraziť celú galériu (0)
Sony Xperia XZ2 (Sony)

Nie každý zákazník striktne vyžaduje tenké rámiky okolo displeja. Pokiaľ však chce nadupaný hardvér a špičkové funkcie, u nových Xperií bude na správnej adrese. V oboch modeloch totiž nájdeme doteraz najvýkonnejší procesor Qualcommu, Snapdragon 845, veľkú operačnú RAM pamäť, nádherný HDR displej a fotoaparát, ktorý dokáže naozaj skvelé veci. Všetko je navyše chranené pred vodou a prachom certifikáciou IP68. Výbavou tak Xperia XZ2 a jej menší súrodenec patria medzi tie najlepšie vlajkové lode. Veľkým prekvapením je však fakt, že tieto novinky v niektorých oblastiach dokonca prekonávajú aj tak silného rivala, akým je Samsung Galaxy S9/S9+.

Možnosť natáčania 10-bitového HDR videa v nových Samsungoch nenájdeme.

Takmer ihneď po predstavení nových prémiových modelov od Samsungu vydal Qualcomm tlačovú správu. V nej sa pýšil, že práve jeho Snapdragon 845 je zdrojom výkonu pre novú S9-ku a model S9+. Samozrejme ide o verzie, ktoré budú mať k dispozícii zákazníci v USA a ďalekej Číne. Zvyšok sveta totiž dostane len modely vybavené procesorom Samsungu s pomenovaním Exynos 9810. Nové Samsungy s výkonnou 845-kou však majú otvorené možnosti skvelým funkciám ako je natáčanie Ultra HD videa v kino kvalite či rýchle LTE pripojenie s rýchlosťou až 1,2 GB/s. Nový Snapdragn 845 skutočne umožnil Samsungu do jeho vlajkových lodí priniesť funkciu nahrávania kvalitného HDR videa.

Nenechaj si ujsť
MWC 2018: Sony posiela do boja nové vlajkové Xperie. Vyťahuje pozmenený dizajn a fotoaparáty

Z neznámych dôvodov sa ale výrobca túto možnosť rozhodol z výbavy novej S9-ky vynechať, čo je pre mnohých skutočným sklamaním. Zrejme si tým nechcel rozhnevať budúcich majiteľov verzii s Exynosom 9810, ktorý nahrávanie HDR videa nepodporuje. Sony však rozhodne neváhalo a možnosti Snapdragonu 845 využilo naplno. V jeho novej Xperii XZ2 a XZ2 Compact tak môžeme počítať s možnosťou nahrávania 10-bitového HDR videa v spätne kompatibilnom formáte HLG. Mnohých fanúšikov Samsungu tak rozhodne nepoteší, že im výrobca túto funkciu neschválil, a tak môžu novým smarfónom od Sony iba potichu závidieť.

Spomalené video s 960 snímkami za sekundu v HD kvalite? Sony to zvláda až vo FullHD rozlíšení.

Samsung tento rok pri predstavení upriamil zrak verejnosti najmä na inovácie fotoaparátu jeho modelov Galaxy S9 a S9+. Prvýkrát sa tak v smartfóne môžeme stretnúť s variabilnou clonou. K tomu spoločnosť pridala ešte aj nahrávanie super spomaleného videa. „Slow-motion“ pri 960 fps ale nie je žiadnou prevratnou novinkou. Ešte v minulom roku nám totiž japonské Sony umožnilo v modeli Xperia XZ Premium nahrávať takéto videá až pri 1000 snímkach za sekundu.

Kórejská spoločnosť sa rozhodla vydať práve po týchto stopách a tak, keď už fotoaparát jeho S9-ky obsahuje výkonný obrazový procesor, umožnil zákazníkom zachytávať každodenné momenty v extrémne spomalenom videu. Vytvoriť 960 snímkov za sekundu skutočne nie je pre tak malý objektív jednoduchou záležitosťou. Novinky Samsungu to zvládajú hravo, aj keď len v HD rozlíšení. V tomto smere má však opäť navrch Sony a jeho Xperie, ktoré umožňujú natáčanie spomaleného videa pri 960 fps až vo FullHD rozlíšení. Vyššia kvalita obrazu umožní zobraziť viacero detailov, čím tak znova Japonec poráža týchto Kórejčanov.

Dlhšia výdrž batérie, väčšia RAM-ka a prijateľnejšia cena opäť nahráva do kariet vlajkovým lodiam Sony.

Jednodňová výdrž smartfónov nie je dnes žiadnym nezvyčajným javom, a to najmä vďaka neveľkým kapacitám akumulátorov. Hardvér vlajkových lodí si na spotrebu potrpí ešte o čosi viac. Výrobcovia však majú vzhľadom na tenké konštrukcie obmedzené možnosti. Sony do novej Xperie XZ2 dokázalo vložiť 3180 mAh veľkú batériu, ktorá ponúka presne o 180 mAh energie viac ako batéria v Samsungu Galaxy S9. Obrazovka tejto novinky navyše disponuje „len“ FullHD+ rozlíšením, ktoré v porovnaní s QHD+ rozlíšením novej S9-ky nespotrebuje toľko elektriny. Tým sa tak dá pri rovnakom hardvéri ušetriť aj 20 až 30 % energie akumulátora, ktorá môže byť využitá iným spôsobom.

Nenechaj si ujsť
Galaxy S9 je skvelý, ale predchodca je výhodnejšou voľbou. Tieto dôvody hovoria za všetko

Sony navyše vylepšilo celkovú výdrž týchto noviniek. Takýto krok sa rozhodol urobiť aj Samsung, ktorý mal znížiť spotrebu vylepšeniami softvéru. To vo výsledku znamenalo len o trochu dlhšiu výdrž ako u minuloročných modelov Galaxy S8/S8+. Dôkazom zmien, ktoré Sony vykonalo, majú byť aj nové modely strednej triedy. Xperia XA2 totiž aj s 3300 mAh batériou zvláda mať obrazovku zapnutú až počas 10 hodín. Jej výkonnejší súrodenci, modely XZ2 a XZ2 Compact, zrejme takúto výdrž nedosiahnu, no dá sa predpokladať, že ďaleko od tohto výsledku utekať nebudú. V porovnaní so Samsungom Galaxy S9 okrem väčšej batérie ponúkajú tiež viac operačnej RAM pamäte, ktorá prinesie kvalitnejší multitasking.

Zobraziť celú galériu (0)
Sony Xperia XZ2 Compact (Sony)

Aj keď nové Sony smartfóny ponúkajú o 2 GB RAM-ky viac, cenou túto konkurenciu z Kórey podliezajú. To platí aj v prípade väčšej S9-ky, ktorá disponuje 6 GB operačnou pamäťou RAM. Po predstavení nových Xperií sa hovorilo o sume 799 € za väčšiu XZ2-ku a jej kompaktnejšie dvojča by sa malo predávať už za 599 €. Samsung však nasadil ceny svojich vlajkových lodí omnoho vyššie a základná verzia Galaxy S9 sa bude predávať od 849 €. Za najvyšší variant modelu Galaxy S9+ si však vypýta na Slovensku až 1049 €. Sony tak nad nimi víťazí aj v tomto smere, no je len na uvážení zákazníkov, ktoré smartfóny budú preferovať. Dal by si prednosť bezrámikovému dizajnu a duálnemu fotoaparátu, alebo ťa zlákajú japonské novinky?

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom